Partnerzy portalu

Rok szkolny 2023/2024 oznacza liczne zmiany dla uczniów oraz nauczycieli

Rok szkolny 2023/2024 oznacza liczne zmiany dla uczniów oraz nauczycieli
Od 1 września w planach lekcji nie będzie przedmiotu podstaw przedsiębiorczości (Fot.Pixabay)
Trwają dynamiczne zmiany w systemie edukacyjnym, które już od września będą miały istotny wpływ na życie szkolne młodzieży. Przed uczniami zmiany, takie jak rozszerzenie podstawy programowej oraz wprowadzenie nowych przedmiotów.
 • Dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości zostaną od roku szkolnego 2023/2024 zastąpione przez przedmiot o nazwie "biznes i zarządzanie".
 • Jedną ze sporych nowości w programie z języka polskiego jest wprowadzenie gier wideo do "kanonu lektur".
 • Po wielu latach nieobecności do szkół powraca także język łaciński. Będzie można go wybrać - w zależności od dostępności w placówce - jako zastępstwo dla drugiego języka obcego nowożytnego.

Nadchodzący rok szkolny 2023/2024 przyniesie wiele zmian zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Jak zapewnia Ministerstwo Edukacji i Nauki, wszystkie te zmiany mają na celu dostosowanie systemu edukacji do współczesnych realiów i potrzeb uczniów.

Oto najważniejsze zmiany w roku szkolnym 2023/2024

By lekcje w szkole były bardziej inspirujące i odpowiadały na potrzeby współczesnego świata, zdecydowano, że od 1 września w planach lekcji nie będzie już podstaw przedsiębiorczości. Zamiast tego, w szkołach pojawi się zupełnie nowy przedmiot, który ma lepiej odpowiadać na potrzeby nowoczesnego świata - biznes i zarządzanie. Przedmiot ten zastąpi dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości i będzie nauczany w klasach I i II szkoły ponadpodstawowej. Celem tych zmian jest przygotowanie uczniów do roli przedsiębiorczych liderów oraz dostarczenie im niezbędnych umiejętności związanych z zarządzaniem.

Przewiduje się, że nauczanie przedmiotu biznes i zarządzanie będzie obejmować 2 godziny tygodniowo w wymiarze całego okresu nauki w szkole ponadpodstawowej. Natomiast dla uczniów wybierających rozszerzony program nauczania w liceum i technikum przedmiot ten będzie miał 8 godzin lekcyjnych tygodniowo.

Warto zauważyć, że jeśli wszystkie założenia zostaną zrealizowane, uczniowie będą mieli możliwość zdawania tego przedmiotu na maturze. Jednak wprowadzenie egzaminu z biznesu i zarządzania na poziomie maturalnym planowane jest dopiero od roku 2027.

Rewolucja w podstawie programowej z języka polskiego. Granie zamiast czytania?

Rewolucje czekają również w podstawie programowej z języka polskiego. Zostanie ona wzbogacona o gry komputerowe. Uczniowie zagadnienia programowe będą rozważać na podstawie takich tytułów, jak "This War of Mine" od 11BitStudios oraz "Gra Szyfrów", który przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Celem tych zmian jest wprowadzenie nowych narzędzi edukacyjnych, które będą ciekawe i angażujące dla uczniów.

Zmiany są również planowane w obszarze techniki. Przedmiot ten zostanie rozbudowany o wychowanie komunikacyjne, aby uwzględnić nowe środki transportu, takie jak hulajnogi elektryczne i inne mikropojazdy, które są coraz częściej używane przez uczniów. Dzięki tym zmianom uczniowie będą bardziej świadomi odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii i środków transportu.

Od początku roku szkolnego 2023/2024 uczniowie od siódmej klasy szkoły podstawowej będą mogli wybrać język łaciński zamiast drugiego języka obcego nowożytnego.

Od września po wielu latach do polskich szkół wraca również łacina. Uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego i technikum będą mieli możliwość wyboru języka łacińskiego jako alternatywy dla drugiego języka obcego nowożytnego.

Znajdzie się jednak również ekstensywna lista przypadków, w których osoby będą mogły potencjalnie być zwolnione z nauki owego języka.

"Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków, jest naszym dobrem narodowym" - tymi słowami uzasadnia swoją decyzję w tej sprawie Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Uczniowie będą mogli wybrać język łaciński jako drugi język obcy. To, czy szkoła będzie miała go w swojej ofercie, zależy jednak od placówki. W przypadku tego przedmiotu dodatkowo wprowadzony zostanie nowy wymóg podziału na grupy podczas obowiązkowych zajęć z języka łacińskiego w klasach, w których liczba uczniów przekracza 24 osoby.

TAGI
KOMENTARZE28

 • Manio 2023-06-15 11:28:28
  Poprostu wiecej nauki,i kartkowek porazka ale mlodziez sie ucieszy porazka
 • Piotr 2023-06-14 20:29:57
  Do Proste: czekamy na ripostę łowcatrolli tj wuefisty z podstawówki. Może znajdzie czas na odpowiedź miedź sprawdzaniem wypracowań i przygotowywaniem sie do następnych zajęć ze skoku przez kozła.
 • Magda 2023-06-14 20:27:50
  Do Proste: w punkt. 👍👍👍👍

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!