Partnerzy portalu

MEiN rozmawia ze związkami: "Nie będzie żadnych propozycji zapisów legislacyjnych"

MEiN rozmawia ze związkami: "Nie będzie żadnych propozycji zapisów legislacyjnych"
W środę 1 lutego odbyła się kolejna runda rozmów związkowców z MEiN (fot. TT/MEiN)
Szef MEiN Przemysław Czarnek i wiceszef Dariusz Piontkowski spotkali się w środę ze związkami oświatowymi. Tematem spotkania były wcześniejsze emerytury nauczycielskie, świadczenia kompensacyjne, ocena pracy oraz wynagrodzenia nauczycieli.
 • W środę w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbywa się spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.
 • Jest to spotkanie, w którym udział biorą przedstawiciele oświatowych związków zawodowych.
 • "Rozmowy trwają, na pewno dziś nie będzie żadnych propozycji zapisów legislacyjnych" - powiedział podczas briefingu wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

"Rozmawialiśmy o rozporządzeniu o minimalnych stawkach wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Jesteśmy w trakcie konsultacji i uzgodnień tego rozporządzenia. Ono umożliwi wypłacenie nauczycielom wynagrodzeń według nowych stawek. Jednak na poziomie rozporządzenia nie możemy zmienić projektu ustawy, dlatego nasze propozycje przewidują, że nauczyciel dyplomowany będzie miał nową stawkę na poziomie 4550 zł" - powiedział w przerwie minister Piontkowski.

"Rozmowy trwały dosyć długo, mamy w tej chwili krótką przerwę i po przerwie wrócimy do rozmowy o punkcie trzecim, czyli o ewentualnym powrocie do przepisów umożliwiających wprowadzenie wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Ta dyskusja jest dopiero przed nami" - przekazał.

Wiceszef MEiN po spotkaniu ze związkowcami: Chcemy pokazać pewne elementy, które należy rozstrzygnąć

Piontkowski pytany był przez dziennikarzy m.in. o to, czy po środowym spotkaniu będzie znany szkic zapisów w Karcie nauczyciela na temat wcześniejszych emerytur.

"Na pewno dziś nie będzie żadnych propozycji zapisów legislacyjnych. Chcemy raczej pokazać pewne elementy, które należy rozstrzygnąć i dać początek do rozmowy także i ze związkami zawodowymi, w których kierunkach ewentualnie rozstrzygać te sprawy problemowe" - powiedział.

A są nimi - jak dodał - np. pytania, jakiej grupy nauczycieli miałyby one dotyczyć i od kiedy miałyby te przepisy obowiązywać.

Ze strony resortu edukacji w pierwszej części spotkania, poza wiceministrem Piontkowskim, udział wziął szef MEiN Przemysław Czarnek.

Związkowcy złożą poprawkę do nowelizacji Karty nauczyciela 

Wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński przekazał dziennikarzom przed spotkaniem, że są dwa główne tematy rozmowy. Pierwszy to wzrost wynagrodzeń nauczycieli w 2023 r. Drugi - to przywrócenie artykułu 88 Karty nauczyciela, czyli uprawnień emerytalnych, które - jak powiedział - zostały odebrane nauczycielom w 1999 r.

"W sprawie wynagrodzeń nasz postulat jest niezmienny - domagamy się wzrostu tzw. kwoty bazowej o 22,5 proc.(...)" - powiedział Baszczyński. "Jednocześnie sygnalizujemy, że będziemy wkrótce składać poprawkę w Sejmie o nowelizację rozwiązań Karty nauczyciela w zakresie wynagradzania" - przekazał.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa powiedział dziennikarzom przed spotkaniem, że rozmowa będzie dotyczyć nowego systemu wynagradzania, artykułu 88 w Karcie nauczyciela i standaryzacji pracy w oświacie.

"Nie spodziewamy się dzisiaj niczego dobrego. Wcale nie jestem optymistą. Prawdopodobnie usłyszymy to, co cała Polska wie - że nie ma pieniędzy" - dodał Proksa. Ocenił przy tym, że z MEiN nie ma dialogu.

TAGI
KOMENTARZE61

 • KZ 2023-02-04 08:01:35
  Opowiem pewną historię. 35 lat temu skończyłam liceum medyczne i zostałam pielęgniarką dyplomową, ale bardzo chciałam się uczyć i zostać nauczycielem. Pozyskaniu zgody lekarza wojewódzkiego przeszłam że służby zdrowia do oświaty. Wówczas moja pensja pielęgniarki dyplomowanej i nauczyciela niewykwali...fikowanego były porównywalne. Dziś po 35 łatach pracy, skończeniu 3 rodzajów studiów i tysięcy godzin kursów doskonalących moja pensja jest o połowę niższa niż pielęgniarki po liceum, która ewentualnie skończyła jakiś kurs. Natomiast pensja nauczyciela początkującego po studiach jest równa pensji salowej w szpitalu. Po co się uczyć? ...  rozwiń
 • Janna 2023-02-03 22:35:45
  Do Sprawdza odwagę: Nawet gdyby tych 40 czy też 100 nauczycieli zapragnęlo zasiąść w szkole do pracy pozalekcyjnej, którą muszą wykonywać w domu - a chcieliby w miejscu pracy.... Gdyby zażądali tego od majacego związane e rece dyrektora, to on i tak nie wymusi tego na wladzach miasta. Szkol nie da... sie rozciągnąć w calej Polsce i dopasowac do 500 tys. nauczycieli. A to władze miasta odpowiadają za finansowanie oświaty.  rozwiń
 • łowcatrolli 2023-02-03 12:19:34
  Odpowiedź - miło mi poinformować że znalazłeś się na liście trolli - twoje wpisy będą oczywiście ignorowane ze względu na twoje zarobki - płatne trolle - pachołki Czarnka !!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!