Partnerzy portalu

Różowe skrzyneczki pojawiły się w 43 rzeszowskich szkołach

Różowe skrzyneczki pojawiły się w 43 rzeszowskich szkołach
W 43 rzeszowskich szkołach zamontowano różowe skrzyneczki (fot. UM Rzeszów)
W 43 rzeszowskich szkołach zamontowano różowe skrzyneczki. W środku są podpaski i tampony, bez których nie sposób przetrwać miesiączkę.

O tym, że jest potrzebny powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny przedstawicielki środowisk kobiecych mówiły w Rzeszowie już dwa lata temu. Apelowały do władz miasta, by w miejscach publicznych zamontowano różowe skrzyneczki z darmowymi podpaskami i tamponami.

Z raportu Kulczyk Foundation wynika, że blisko pół miliona osób w Polsce nie stać na zakup środków higieny potrzebnych na czas menstruacji. 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.

"Dlatego zdecydowałem, żeby w Rzeszowie wprowadzić różowe skrzyneczki, w których będą znajdować się darmowe środki higieny dla kobiet" - mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Zamontowano je w 43 rzeszowskich szkołach. W każdej są dwa rodzaje wkładek, trzy rodzaje tamponów i podpasek oraz chusteczki higieniczne. Miasto zainwestowało w różowe skrzyneczki nieco ponad 2,7 tys. zł.

Rzeszów to kolejny samorząd, który dołączył do akcji, po Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Kołobrzegu czy Olsztynie. Pierwsza różowa skrzyneczka pojawiła się w 2019 r. w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu.

 

TAGI
KOMENTARZE3

  • Observator 2023-02-11 10:55:00
    Co za głupota i durnota!!! tj. w zasadzie pociągnięcie ideologiczne i propagandowe prezydenta. Niestety, niektórych stać tylko na takie ograniczone myślenie, a co z obietnicami wyborczymi oraz mieszkańcami i zielenią miejską?
  • Tomasz 2023-02-11 10:41:27
    To kolejna absurdalna inicjatywa mająca na celu walkę z urojonym wykluczeniem menstruacyjnym. Nie jesteśmy Kambodżą ani Sudanem, żeby wchodzić w tego typu rozwiazania pomocowe. A co z wykluczeniem defekacyjnym? Pani Kulczyk, do dzieła!
  • Karolina 2023-02-11 08:53:21
    500+, dodatek na wakacje, dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego, ulgowe lub wręcz darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uczniów. Podpaski w biedronce kosztują za 20 szt 3,50 jeżeli dziecka na to nie stać to dyrektor szkoły powinna zawiadomić odpowiednie służby, które powinny sprawdzić co się dzi...eje w domu takiego ucznia. Na marginesie już w szkołach podstawowych dziewczynki niektóre nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez tuszu na rzesach i błyszczyku na ustach więc może kolejne kolorowe skrzyneczki.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!