Rusza bezpłatny kurs dla nauczycieli dotyczący nauczania online

Rusza bezpłatny kurs dla nauczycieli dotyczący nauczania online
fot.pixabay
Rusza bezpłatny kurs dla nauczycieli, pozwalający na dokształcenie się w zakresie nauczania online i prowadzenia zdalnych lekcji. Mogą z niego korzystać wszyscy pracownicy dydaktyczni szkół podstawowych, średnich i wyższych - poinformował resort nauki.

Autorami kursu są pedagodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest on dostępny bezpłatnie na platformie edukacyjnej Navoica (https://navoica.pl), którego właścicielem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kurs zawiera narzędzia, materiały, wskazówki do natychmiastowego wykorzystania. Resort nauki zapewnia, że został on stworzony przez dydaktyków, aby edukatorzy w procesie kształcenia mogli korzystać z możliwości dostępnych technologii informacyjno-komunikacyjnych - zarówno od strony organizacyjnej, komunikacyjnej, jak i merytorycznej.

"Od dwóch tygodni cały świat pracuje i uczy się zdalnie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspiera działania i przedstawiło rekomendacje dla szkół wyższych. Nie zapominamy jednak o 'młodszych' kolegach" - mówi dr Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w MNiSW.

"W tym trudnym czasie w szczególnej sytuacji znaleźli się uczniowie i nauczyciele, zostając odcięci od dotychczasowych metod kształcenia. Uczniowie i studenci mogą wybierać interesujące pozycje z ogólnodostępnych bezpłatnych kursów w Internecie. Jednak jak w tej sytuacji szybko i skutecznie mają się wyszkolić nauczyciele?" - zauważa prezes Fundacji Młodej Nauki (operatora merytorycznego platformy Navoica), dr inż. Kinga Kurowska-Wilczyńska.

Jak dodaje, wraz z zespołem pedagogów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na platformie Navoica udostępniono bezpłatnie kurs "Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy nauczyciela".

Realizując kurs, nauczyciele lepiej poznają kwestię efektywnej komunikacji online z uczniami i rodzicami. Aby współpraca online przebiegła bezproblemowo, zapoznają się również z dostępnymi zasobami, takimi jak media społecznościowe, narzędzia projektowe w chmurze, narzędzia Google i inne. Autorzy kursu prezentują aplikacje mobilne dla klas, pozwalające na lepszą organizację.

Nowe technologie oznaczają też zagrożenia. Aby lepiej przedstawić je uczniom, nauczyciele dowiedzą się więcej o cyberzagrożeniach, bezpiecznym korzystaniu ze źródeł online, wiarygodności informacji i mechanizmie fake newsów. Poznają też narzędzia do nauki programowania, logicznego myślenia i algorytmów. Znajdą też - jak zapewnia resort nauki - szereg rozwiązań wspierających proces dydaktyczny i wychowawczy za pomocą serwisów projektów, blogów, tablic interaktywnych, prezentacji itp.

Na platformie dostępne są także dwa inne kursy skierowane do nauczycieli. Centrum Nauki Kopernik przygotowało kurs pt. "Zdjęcia satelitarne w szkole", który podpowiada, jak zastosować zdjęcia satelitarne podczas lekcji szkolnych, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - kurs pt. "Sukces to nie przypadek. Zbuduj swoje kompetencje przedsiębiorcze".

Navoica to platforma edukacyjna z bezpłatnymi kursami MOOC, której właścicielem jest MNiSW, operatorem merytorycznym Fundacja Młodej Nauki, operatorem technicznym Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy, a partnerem instytucjonalnym Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Platforma powstała w 2018 r.

Zapisy na pierwszą edycję kursu trwają do 1 lipca 2020 r. Po tym terminie będzie możliwe wzięcie udziału w kolejnej edycji kursu.

Więcej informacji nt. kursu można znaleźć na stronie resortu nauki https://www.gov.pl.

TAGI
KOMENTARZE2

  • cyfrowe przytłoczenie 2020-04-08 23:16:16
    Mnie ten problem nie dotyczy ale szczerze współczuję i nauczycielom i uczniom tej niewygodnej dla nikogo sytuacji, kontakty face-to-face są zdecydowanie przyjemniejsze a nauka z książek czy podręczników prostsza w obsłudze i bezawaryjna. Zdalne nauczanie jak na razie pozostaje obowiązkowe ale miejmy... nadzieję, że długo ten kociokwik się nie utrzyma, w końcu kiedyś życie musi choć w jakimś stopniu powrócić do normalności, Poza tym tak się nie da wytrzymać, żeby tylko wszystko przez internet załatwiać - dajmy na to w latach 2000-2009 zdecydowanie większość spraw załatwiało się osobiście ale nikt nie narzekał, gotówką zaś płaciliśmy zdecydowanie bardziej i też problemu nie było. Odnoszę wrażenie, że korona wirus ma jakoby wymusić tą większą zależność od cyfrowego świata - wymusić transakcje bezgotówkowe nad płaceniem gotówką, polikwidować dokumenty papierowe by wymusić zakładanie kont, pamiętanie loginów i haseł i kolejna kwestia krzewić model biznesowy oparty o pobieranie aplikacji i/lub zakładanie kont a za usługi by płacić bezgotówkowo. Kompletne niewolnictwo i inwigilacja. Komu to służy na dłuższą metę? Nikomu, a życie traci sens i smak, jak jest zdominowane przez social media typu Fejs, Insta. Uzależnić ludzi od internetu, smartfona, wi-fi i social mediów - ot i cały postęp cyfrowo-technologiczny i jeszcze bezgotówkowość, biometrie, sieć 5G, internet rzeczy - zabierać czas, zdrowie, prywatność i wolność nie dając nic prócz rozleniwiania, ogłupiania i uzależniania, tak to jes  rozwiń
  • Szał 2020-04-03 13:03:10
    Kto pomoże rodzicom którzy pracują? Nikogo to nie obchodzi. Nie wiem jak dlugo dam radę. Nie mam pretensji że dzieci muszą się uczyc w domu tylko presja jest straszna. Zamiast sobie pomagac są tylko wymogi a rodzic ma się rozerwac. Trochę zrozumienia bo ja się staram ale jakim prawem nauczyciel naka...zuje mi co mam robic do godz tej i tej. Nie wszyscy tak robią ovzywiście ale jesli moje obowiązki nikogo nie obchodzą nie liczy się ze mną oddam to samo kiedy wszystko wroci do normy.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!