Ruszają szkolenia. Wstępnie zgłosiło się już prawie 40 tys. nauczycieli

 • AKC
 • 19 maja 2021 - 15:45
Ruszają szkolenia. Wstępnie zgłosiło się już prawie 40 tys. nauczycieli
Na zajęciach nauczyciele poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom bezczynności ruchowej (fot. Shutterstock)
Od środy, 19 maja, nauczyciele mogą wybierać terminy na szkolenia w ramach programu WF z AWF - Aktywny powrót do szkoły. Zakładając konto na stronie projektu, nauczyciel będzie mógł wybrać dogodny dla siebie termin warsztatów. Uzyska także dostęp do niezbędnych materiałów związanych z udziałem w szkoleniu. Pierwsze zajęcia w ramach projektu odbędą się już na przełomie maja i czerwca.
 • Do tej pory, w ramach rejestracji wstępnej, do programu zgłosiło się 38 826 nauczycieli.
 • Teraz będą oni wybierać konkretny termin szkolenia.
 • Ci nauczyciele, którzy do tej pory nie zgłosili się na szkolenie, mogą to jeszcze zrobić. 

Aby dołączyć do uczestników projektu, należy odwiedzić stronę www.wfzawf.pl. Po założeniu na platformie indywidualnego konta, nauczyciel będzie mógł wybrać termin szkolenia oraz pobrać niezbędne dokumenty związane z udziałem w projekcie.

Udział w szkoleniu będzie możliwy po przejściu procedury rejestracyjnej, która składa się z dwóch kroków. Krok pierwszy polega na przesłaniu zgłoszenia przez wypełnienie formularza na stronie www.wfzawf.pl i wpisanie kodu otrzymanego od dyrektora szkoły (rejestracja wstępna). Krok drugi to z kolei zgłoszenie przez formularz na stronie www.wfzawf.pl i wybór terminu szkolenia zaproponowanego przez właściwy ośrodek szkoleniowy (właściwy AWF).

Liderem projektu jest Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, która realizuje go w partnerstwie z innymi uczelniami: Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie, Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu i Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zorganizuje szkolenia dla nauczycieli.

Czytaj też: Konkurs „Szkoła z klimatem”: ostatni dzwonek dla złożenie projektu, do wygrania jest 100 tys. zł

Każda z uczelni będzie miała przypisany podział terytorialny, tzn. przypisane regiony Polski, z których nauczyciele będą mogli zgłaszać się na szkolenie:

 • AWF Warszawa obejmie województwa - mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie,
 • filia AWF w Białej Podlaskiej - lubelskie oraz podlaskie,
 • AWFiS w Gdańsku - zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie,
 • AWF Katowice - śląskie i łódzkie,
 • AWF Wrocław - dolnośląskie i opolskie,
 • AWF Kraków - podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie,
 • AWF Poznań - wielkopolskie oraz lubuskie.

Na zajęciach, nauczyciele pod okiem najlepszych specjalistów z akademii poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom: hipokinezji - bezczynności ruchowej, izolacji społecznej czy zdrowotnym pojawiającym się po przebyciu COVID-19.

Czytaj też: Powstaje mapa szkół przyjaznych LGBT

Zajęcia będą obejmowały też aspekt psychologiczny. Prowadzący opowiedzą o konsekwencjach psychicznych nauczania zdalnego, izolacji społecznej, metodach wzbudzania i utrzymywania motywacji i tworzenia motywacyjnego klimatu na zajęciach ruchowych, budowania relacji społecznych w grupie rówieśniczej czy metod pokonywania barier aktywności fizycznej.

Dodatkowo szkolenia będą okazją do wymiany dobrych praktyk z najlepszymi. Szkolenia rozpoczną się w kwietniu i potrwają do grudnia. Nauczyciel, który je ukończy, otrzyma specjalny certyfikat.

Drugi etap

Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą, która zechce aplikować do programu ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe.

Szkoły, które zechcą aplikować do programu otrzymają środki na organizację zajęć sportowych dla uczniów, w 20 osobowych grupach. Pozwoli to na przeprowadzenie około 300 tys. godzin zajęć. Na ten cel w 2021 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło blisko 42 mln zł.

TAGI
KOMENTARZE8

 • Sportsmen 2021-05-26 08:10:27
  A odnośnie szkoleń, ja na swoje.szkolenie muszę ptzynajmniej 160 km zrobić w jedną stronę. I teraz dyrekcja nke chce mnie puścić 10 czerwca w środku tygodnia, a drugi termin to dzieñ ptzed końcen roku. Nie wiem.jak tam na uvzelniach wyższych, ale my mamy co robić dzieñ ptzed zakończeniem. Szkoda że....yo szlolenie nie jest online i nie wiem dlaczego? Po co ciągnąć nayczycieli tyle km chyba po raz kolejny żeby pokazać im kim są - raczej wiafomo jak wygląda i funkcjonuje człowiek, który wstał o 5 rano żeby ptzejechać ok150 km i siedzieć na.kursie cały dzieñ. Nie polecam.  rozwiń
 • Marek 2021-05-26 08:04:46
  Już i tym pisałem, ale jeszcze raz. Nauczyciel wf powinien być traktowany jak lekarz - dba o rozwój fizyczny i zdrowie przyszłego pokolenia. Oczywiście nie neguje pracy innych przedmiotowców i jestem mega zdziwiony jak można dziecko nauczyć pisać lub czytać gdy na wfie ma problem np przy dwutakcie k...tórą nogą rozpocząć i stale myli mu się noga prawa z lewą - takich przykładów protych spraw jest więcej. Ale nie o tym. Teraz i tym dlaczego próbuje się poróżnić nauczycieli loptzez próby zróżnicowania pensum przedmiotowców. Jeszcze trochę to najmniej zarobią ci na I etapie edukacji w stosunku do tych co na studiach - a tylko mniej inteligentnemu wydaje się gdzie jest trudniej i gdzie bardziej jest wymagane zaangażowanie nauczyciela prowadzącego. Jeszcze raz napiszę nikomu nic nie żałuję. Uważam że jeżeli przedmiotowiec sumennie pracuje to zarówno matematyk, plastyk, chemik, wfista i polonista wykonają podobną pracę aczkolwiek o innym charaktrze. I na koniec zmiany w Polsce są konieczne, ale na.początku to władzy, ktora rozumie edukację i wie co jest potrzebne a jak pracuje 20 lat to jeszcze takiej nie widziałem. Smutne, ale prawdziwe. Dajcie nauczycielom pracować - nie przeszkadzajcie, nie wymyślajcie rzeczy od rzeczy.  rozwiń
 • Rodzic 2021-05-20 11:53:11
  Do Mao: kto to jest“ awuefista? “ nikt nikogo nie zmusza być w tym cyrku klaunem. Prawda Doradco-dyrektorze? 😎🤓😎🤓😎

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!