- Do tej pory, w ramach rejestracji wstępnej, do programu zgłosiło się 38 826 nauczycieli.
- Teraz będą oni wybierać konkretny termin szkolenia.
- Ci nauczyciele, którzy do tej pory nie zgłosili się na szkolenie, mogą to jeszcze zrobić.
Aby dołączyć do uczestników projektu, należy odwiedzić stronę www.wfzawf.pl. Po założeniu na platformie indywidualnego konta, nauczyciel będzie mógł wybrać termin szkolenia oraz pobrać niezbędne dokumenty związane z udziałem w projekcie.
Udział w szkoleniu będzie możliwy po przejściu procedury rejestracyjnej, która składa się z dwóch kroków. Krok pierwszy polega na przesłaniu zgłoszenia przez wypełnienie formularza na stronie www.wfzawf.pl i wpisanie kodu otrzymanego od dyrektora szkoły (rejestracja wstępna). Krok drugi to z kolei zgłoszenie przez formularz na stronie www.wfzawf.pl i wybór terminu szkolenia zaproponowanego przez właściwy ośrodek szkoleniowy (właściwy AWF).
Liderem projektu jest Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, która realizuje go w partnerstwie z innymi uczelniami: Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie, Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu i Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zorganizuje szkolenia dla nauczycieli.
Każda z uczelni będzie miała przypisany podział terytorialny, tzn. przypisane regiony Polski, z których nauczyciele będą mogli zgłaszać się na szkolenie:
- AWF Warszawa obejmie województwa - mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie,
- filia AWF w Białej Podlaskiej - lubelskie oraz podlaskie,
- AWFiS w Gdańsku - zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie,
- AWF Katowice - śląskie i łódzkie,
- AWF Wrocław - dolnośląskie i opolskie,
- AWF Kraków - podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie,
- AWF Poznań - wielkopolskie oraz lubuskie.
Na zajęciach, nauczyciele pod okiem najlepszych specjalistów z akademii poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom: hipokinezji - bezczynności ruchowej, izolacji społecznej czy zdrowotnym pojawiającym się po przebyciu COVID-19.
Czytaj też: Powstaje mapa szkół przyjaznych LGBT
Zajęcia będą obejmowały też aspekt psychologiczny. Prowadzący opowiedzą o konsekwencjach psychicznych nauczania zdalnego, izolacji społecznej, metodach wzbudzania i utrzymywania motywacji i tworzenia motywacyjnego klimatu na zajęciach ruchowych, budowania relacji społecznych w grupie rówieśniczej czy metod pokonywania barier aktywności fizycznej.
Dodatkowo szkolenia będą okazją do wymiany dobrych praktyk z najlepszymi. Szkolenia rozpoczną się w kwietniu i potrwają do grudnia. Nauczyciel, który je ukończy, otrzyma specjalny certyfikat.
Drugi etap
Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą, która zechce aplikować do programu ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe.
Szkoły, które zechcą aplikować do programu otrzymają środki na organizację zajęć sportowych dla uczniów, w 20 osobowych grupach. Pozwoli to na przeprowadzenie około 300 tys. godzin zajęć. Na ten cel w 2021 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło blisko 42 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.