Ruszyła rekrutacja do szkół średnich 2022. Ważne terminy i zasady

  • pt
  • 16 maja 2022 - 12:16
Ruszyła rekrutacja do szkół średnich 2022. Ważne terminy i zasady
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24 - 26 maja 2022 roku (fot. mat. prasowe)
16 maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Nabór potrwa do połowy czerwca. Terminy różnią się nieco w zależności od województwa.

Dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych rozpoczął się bardzo ważny okres - 16 maja ruszył nabór do szkół średnich, a za chwilę egzaminy ósmoklasisty. Rekrutacja w całym kraju rozpoczęła się 16 maja i potrwa do połowy czerwca.

Nabór do szkół średnich

Uczniowie klas ósmych mogą wybrać trzy szkoły w których chcieliby kontynuować naukę i tam złożyć podania.

Czytaj: Minister Czarnek o maturach 2023: wymogi egzaminacyjne muszą być na wyższym poziomie

Uczniowie podczas rekrutacji do szkoły średniej mogą maksymalnie zdobyć 200 punktów. 100 punktów za wynik egzaminu ósmoklasisty, czyli bezbłędnie napisany test z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, 72 punkty można otrzymać za oceny na świadectwie (celująca  18 punktów, bardzo dobra 17, dobra 14, dostateczna 8, dopuszczająca 2).

Można także zdobyć dodatkowe punkty. Za świadectwo z tzw. czerwonym paskiem jest ich 7 punktów, udział w wolontariacie to 3 punkty, a za inne dodatkowe aktywności (udział w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych) można otrzymać od 2 do 10 punktów, ale w sumie nie więcej niż 18.

Egzamin ósmoklasisty 2022

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24 - 26 maja. 24 maja (wtorek) o godzinie 9 zaplanowano egzamin z języka polskiego, 25 maja o godz. 9.egzamin z matematyki, a 26 maja o godz. 9 z języka obcego nowożytnego.

Listy uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół będą znane 20 lipca. Od 21 do 27 lipca kandydaci będą mieli czas aby potwierdzić chęć podjęcia nauki w szkole do której zostali zakwalifikowani.

Czytaj też: Minister Czarnek o maturach 2023: wymogi egzaminacyjne muszą być na wyższym poziomie

 Zrobią to poprzez złożenie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty i zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. Rekrutacja uzupełniająca będzie miała miejsce z początkiem sierpnia.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!