Partnerzy portalu

Rząd przychyli się do apelu ZNP ws. dodatku inflacyjnego dla nauczycieli?

 • AKC
 • 22 maja 2023 - 11:10
Rząd przychyli się do apelu ZNP ws. dodatku inflacyjnego dla nauczycieli?
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówi wprost: dodatku inflacyjnego dla nauczycieli nie będzie (fot. PAP/Mateusz Marek)
Wiceminister edukacji i nauki nie pozostawia złudzeń: "Postulat Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczący wypłaty dodatku inflacyjnego ze środków rezerwy celowej poz. 29 na 2022 r., nie może być zrealizowany". I wyjaśnia dlaczego.
 • Z pytaniem o wypłatę nauczycielom dodatku inflacyjnego zwróciła się do Ministerstwa Edukacji i Nauki posłanka Małgorzata Niemczyk.
 • "Zawód nauczyciela należy w Polsce do jednych z najgorzej opłacanych, co jest bezpośrednią przyczyną ogromnych braków kadrowych w oświacie" - pisze parlamentarzystka.
 • I chce wiedzieć, czy rząd zamierza przychylić się do apelu ZNP dotyczącego wypłaty dodatku inflacyjnego dla nauczycieli?

Posłanka Małgorzata Niemczyk pisze w pytaniu do MEiN, że obecne wynagrodzenie zasadnicze początkującego nauczyciela po studiach magisterskich i z przygotowaniem pedagogicznym kształtuje się poniżej płacy minimalnej.

"W ustawie budżetowej na ten rok przewidziano podwyżkę płac wynagrodzenia zasadniczego dla tej grupy zawodowej w wysokości 7,8 proc., co zgodnie z projektem rozporządzenia w tej sprawie przekłada się na kwoty brutto w przedziale 266-326 zł brutto. Przedstawiciele ZNP alarmują, że - zwłaszcza przy 18 proc. inflacji - kwoty te nie zatrzymają odpływu kadr i nie motywują do rozwoju zawodowego. W tej sytuacji w grudniu ub. roku ZNP wystosował apel do premiera o wypłatę nauczycielom jednorazowego dodatku inflacyjnego w wys. ok. 1000 zł na etat z 1,3 mld zł niewykorzystanej w 2022 r. rezerwy celowej na wzrost wynagrodzeń nauczycieli" - przypomina posłanka.

I pyta: "Czy rząd zamierza przychylić się do apelu ZNP dotyczącego wypłaty dodatku inflacyjnego dla nauczycieli? Jeśli tak, to kiedy i w jakim zakresie?".

Bez wprowadzenia zwiększenia obowiązkowego wymiaru zajęć, nie było zgody rządu na przeznaczenie pełnej kwoty rezerwy na podwyżki 

Odpowiedzi na poselskie pytanie udzielił wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski. Pisze w niej, ze podczas prac Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty w 2021 r. Minister Edukacji i Nauki zaproponował szereg rozwiązań w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli, których celem było m.in. zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli, w szczególności rozpoczynających pracę w zawodzie.

"Na zaplanowane zmiany ustawowe, w tym na zwiększenie płac nauczycieli, zostały zapewnione środki w ramach rezerwy celowej budżetu państwa na 2022 r. poz. 29 „Zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych”. Powołując się na wydatki w tym zakresie, w ww. rezerwie celowej środki w wysokości ok. 3 mld zł miały zostać przeznaczone na pokrycie kosztów podwyżek nauczycieli, w ramach zmian systemowych. Brak zgody strony związkowej na zaproponowane przez MEiN zwiększenie pensum oraz inne zmiany w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli uniemożliwiły wprowadzenie podwyżki wynagrodzenia nauczycieli w pierwotnie planowanej wysokości" - pisze Piontkowski.

Wiceszef MEiN zaznacza, że bez wprowadzenia zmian dotyczących m.in. zwiększenia obowiązkowego wymiaru zajęć, nie było zgody rządu na przeznaczenie pełnej kwoty rezerwy na podwyżki dla nauczycieli.

Postulat ZNP ws. wypłaty nauczycielom dodatku inflacyjnego nie doczeka się realizacji (Fot. ZNP)
Postulat ZNP ws. wypłaty nauczycielom dodatku inflacyjnego nie doczeka się realizacji (Fot. ZNP)

"W związku z brakiem poparcia środowiska oświatowego dla planowanych zmian, w roku 2022 podjęto inne działania na rzecz zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli, niezależnie od zmian systemowych statusu tej grupy zawodowej. Od 1 maja 2022 r. pensje nauczycieli wzrosły o 4,4 proc., a regulacje, które weszły w życie 1 września 2022 r. zapewniły wzrost wynagrodzeń nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego. Ponadto, w związku ze skróceniem okresu, po przepracowaniu którego nauczyciel będzie mógł uzyskać stopień nauczyciela mianowanego, z 6 lat do 4 lat, o 2 lata zostanie również przyspieszone przeszeregowanie płacowe nauczyciela" - wyjaśnia.

Dodatku inflacyjnego dla nauczycieli nie będzie. Nie ma na to pieniędzy w budżecie

Wiceminister Dariusz Piontkowski wskazał w odpowiedzi na poselskie pytanie, że zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli w 2022 r. zostało sfinansowane w ramach środków rezerwy celowej poz. 29 na 2022 r. z przeznaczeniem na:

 • zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 4,4 proc. od 1 maja 2022 r. w JST (1,67 mld zł),
 • podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 4,4 proc. od 1 maja 2022 r. w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (34,5 mln zł),
 • zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli, którzy nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 r. w JST (251,2 mln zł),
 • podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli, którzy nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 r. w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (5,6 mln zł).

Ponadto, jak wyjaśnia, środki z powyższej rezerwy zostały przeznaczone m.in. na:

 • standaryzację zatrudnienia nauczycieli specjalistów pomocy psychologiczno-pedagogicznej w JST,
 • zwiększenie rezerwy oświatowej na pomoc psychologiczną.

"Środki rezerwy zostały przekazane do dysponentów, u których wystąpiło zapotrzebowanie na przedmiotowe środki, w związku ze zmianami w roku 2022 w systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego oraz systemie finansowania zadań oświatowych m.in. w obszarze dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz pragmatyki zawodowej nauczycieli. Dysponentem rezerwy celowej był Minister Finansów, który podejmował ostateczne decyzje dotyczące przeznaczenia środków z tej rezerwy" - wyjaśnia Piontkowski.

Dodatkowo, jak tłumaczy, zgodnie z art. 154 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1634, z późn. zm.), podziału rezerw celowych dokonuje Minister Finansów w porozumieniu z właściwymi ministrami lub innymi dysponentami części budżetowych, nie później niż do dnia 15 października roku budżetowego.

"Jednocześnie, zgodnie z zasadą roczności budżetu państwa, w szczególności z art. 181 ust. 1 ww. ustawy, niezrealizowane kwoty wydatków budżetu państwa wygasają z upływem roku budżetowego. Tak więc niewykorzystane środki budżetowe, w tym pochodzące z rezerwy celowej poz. 29 na rok budżetowy 2022, nie mogą przechodzić na rok następny" - wyjaśnia wiceminister edukacji i nauki.

W związku z powyższym, postulat Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczący wypłaty dodatku inflacyjnego ze środków rezerwy celowej poz. 29 na 2022 r., nie może być zrealizowany. W chwili obecnej, Rząd nie planuje również wypłaty takiego dodatku w ramach środków budżetu państwa na 2023 r.

- konkluduje. 

TAGI
KOMENTARZE201

 • Andrzej 2023-05-29 22:43:13
  Do Zorro: skoro był nauczycielem to doskonale wie o jakich dodatkach mówi.
 • Zorro 2023-05-29 12:29:05
  Pan Piontkowski zapomniał już jak sam był nauczycielem. O jakich dodatkach on mówi? 3% motywacyjnego,? To co wyprawiają Ci pseudo eksperci od oświaty woła o pomstę do nieba. Takiej zapaści w oświacie jeszcze nie było. Niestety zapowiada się jeszcze gorzej.
 • Władza 2023-05-27 15:52:27
  Do jak: proszę uprzejmie.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!