Partnerzy portalu

Rząd wypłaci nauczycielom 2 tys. zł? Tyle miałby wynieść dodatek inflacyjny

 • AKC
 • 19 grudnia 2022 - 13:21
Rząd wypłaci nauczycielom 2 tys. zł? Tyle miałby wynieść dodatek inflacyjny
ZNP domaga się jednorazowego dodatku inflacyjnego dla nauczycieli (fot. ZNP)
ZNP oczekuje i - jak pisze - domaga się wypłacenia do końca grudnia 2022 r. jednorazowego dodatku inflacyjnego. W skierowanym do premiera liście, związkowcy wskazują źródła jego finansowania. Odpowiedzi z resortu edukacji na razie jednak brak.

"Dodatek inflacyjny nie jest systemowym rozwiązaniem - zminimalizuje jednak spadek płacy realnej nauczycielek i nauczycieli" - zaznacza w korespondencji do premiera Mateusza Morawieckiego prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Sławomir Broniarz wskazuje, że zamrożenie wzrostu wynagrodzenia nauczycieli w 2021 roku spowodowało realny spadek płacy tej grupy zawodowej w roku 2022.

Czytaj też: Minister o sprzeciwach wobec lex Czarnek i relacjach polsko-niemieckich w edukacji 

"Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego podejmował szereg działań w celu poprawy sytuacji materialnej nauczycieli. Zgłaszał poprzez posłów i senatorów stosowne poprawki zwiększające wynagrodzenie o 20 proc., apelował do Ministra Edukacji i Nauki, a także do Pana Premiera o podjęcie rozmów i działań, które odmrożą wzrost wynagrodzenia nauczycieli i urealnią ich płace" - pisze Broniarz.

Nauczycielskie pensje do urealnienia

Jak zauważa sygnatariusz listu, wszelkie zabiegi związku, w tym zgłaszane poprawki, były odrzucane przez ministra Przemysława Czarnka lub posłów koalicji rządowej.

"Problemu nie rozwiązała inicjatywa poselska zwiększająca od maja 2022 r. wynagrodzenia nauczycieli o 4,4 proc. Fakt ten w żaden sposób nie urealnił wynagrodzeń nauczycieli. Był natomiast przyczyną narastającej  frustracji wśród tej grupy zawodowej i dalszego obniżenia prestiżu zawodu nauczyciela" - stwierdza szef ZNP.  

Źródło: ZNP
Źródło: ZNP

I dodaje, że bardzo źle została przyjęta również decyzja zwiększająca od września 2022 r. wynagrodzenie wyłącznie nauczycieli początkujących i pozostawiająca na niezmienionym poziomie wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, którzy stanowią przeszło 82 proc. zatrudnionych. 

"Decyzja ta nie tylko podzieliła środowisko, ale również pogłębiła poczucie niesprawiedliwości, niezadowolenia i rozczarowania wśród tej grupy zawodowej.  Na ten fakt nałożyła się galopująca inflacja i zapowiedź wzrostu wynagrodzenia nauczycieli w 2023 r. tylko o 7,8 proc. Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje i domaga się wypłacenia do końca grudnia 2022 r. jednorazowego dodatku inflacyjnego" - pisze Broniarz.

Czytaj też: Większa podwyżka tylko za wyższe pensum. Propozycja leży na stole

Prezes ZNP wskazuje też źródło jego sfinansowania. Po pierwsze to niewykorzystana kwota rezerwy budżetowej na wzrost wynagrodzenia nauczycieli w roku 2022 w wysokości 1,3 mld zł, po drugie dodatkowe środki przeznaczone na TVP w wysokości 700 mln zł.

Rozmowy ostatniej szansy

Na poniedziałek, 19 grudnia, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaplanowano spotkanie przedstawicieli Solidarności z rządem. Zgodnie z zapowiedziami, mają ruszyć wszystkie podzespoły, w tym oświatowy. Do omówienia jest przede wszystkim kwestia podwyżek płac od nowego roku.

- Liczymy na realizację sztandarowego hasła ministra Czarnka, że w czasie jego kadencji wzrośnie prestiż zawodu nauczyciela - mówi Monika Ćwiklińska, członek prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność”.

Czy to się uda, trudno powiedzieć, bo w ostatnich dniach rząd raczej szuka pieniędzy niż chce je rozdawać. Widać to było podczas ostatniego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. edukacji, w czasie której Ewa Staniszewska, z-ca dyr. Departamentu Współpracy z Samorządem MEiN, przedstawiając posłom informację ministra edukacji i nauki na temat aktualnych zasad wynagradzania nauczycieli i pracowników oświaty oraz planowanych rozwiązań i efektów rozmów ze stroną społeczną, wyraźnie wskazywała, że w ciągu ostatnich lat ministerstwo dało nauczycielom tyle, ile mogło.

Czytaj: Ostatnie w tym roku rozmowy na temat podwyżek płac nauczycielskich bez rewelacji

TAGI
KOMENTARZE343

 • Ela 2023-01-02 18:17:58
  Proszę przeczytać, kto dostał ten dodatek,to że w przedszkolu i szkole,nie znaczy że dostali nauczyciele Chyba są tam jeszcze inni ludzie zatrudnieni
 • Ela 2023-01-02 18:16:43
  Do dokogoprwtensje Zgadza się,tak dostawali ludzie dodatku z samorządu,prezydent burmistrz... Tak dokładnie dawali,dodatek inflacyjny jednorazowy I nie zrobił tego Czarnek a prezydent Krakowa😁
 • Dokogopretensje? 2023-01-02 13:18:23
  Do Ala : nie rozumiem ? Prezydentem Krakowa jest Czarnek? Od kiedy????

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!