Partnerzy portalu

Są pieniądza na dodatkowe etaty dla psychologów w szkołach

Są pieniądza na dodatkowe etaty dla psychologów w szkołach
W budżecie są subwencja na dodatkowe 18 tys. etatów dla specjalistów - powiedział Przemysław Czarnek (fot. gov.pl) (fot. shutterstock)
Na przyszły rok w budżecie państwa, który będzie głosowany w czwartek, przeznaczyliśmy w subwencji 1,8 mld zł na 18 tys. dodatkowych etatów na opiekę psychologiczną w szkołach – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  • W tym roku przeznaczyliśmy 700 mln zł na dodatkowe zajęcia i dodatkowe 18 tys. etatów specjalistów, w tym psychologów. To jest wzrost o 80 proc. w stosunku do dotychczasowej liczby etatów - powiedział Przemysław Czarnek.
  • Na przyszły rok w budżecie państwa, który będzie głosowany w czwartek przeznaczyliśmy w subwencji 1 miliard 800 milionów zł na 18 tys. dodatkowych etatów na opiekę psychologiczną, na opiekę specjalistów w szkołach - zaznaczył.
  • Kwota ta zostanie przeznaczona na psychologów, pedagogów specjalnych i specjalistów z rozmaitych zakresów po to, żeby wychodzić naprzeciw problemom, które w szkole się pojawiają z różnych powodów - dodał.

W budżecie na 2023 r. są pieniądze na dodatkowe 18 tys. etatów na opiekę psychologiczną

Szef MEiN został zapytany w Polskim Radiu 24 o sytuację psychologiczną wśród dzieci i młodzieży.

"W tym roku przeznaczyliśmy 700 mln zł na dodatkowe zajęcia i dodatkowe 18 tys. etatów specjalistów, w tym psychologów. To jest wzrost o 80 proc. w stosunku do dotychczasowej liczby etatów" - powiedział minister Czarnek.

 

Czytaj też: Pieniądze z Funduszu Pomocy ważne przy analizowaniu wynagrodzeń nauczycieli

Zaznaczył, że "na przyszły rok w budżecie państwa, który będzie głosowany w czwartek przeznaczyliśmy w subwencji 1 miliard 800 milionów zł na 18 tys. dodatkowych etatów na opiekę psychologiczną, na opiekę specjalistów w szkołach. "To są nakłady, które nigdy nie były spotykane w polskich szkołach" - zapewnił.

 

Wyjaśnił, że kwota ta zostanie przeznaczona na psychologów, pedagogów specjalnych i specjalistów z rozmaitych zakresów po to, żeby wychodzić naprzeciw problemom, które w szkole się pojawiają z różnych powodów. Wśród nich wskazał m.in na pokłosie nauki zdalnej, przebywania dzieci w zamknięciu i braku wspólnoty.

Czytaj też: Matura w nowej formule

Szef MEiN powiedział, że problemy psychologiczne u dzieci i młodzieży pojawiają się także z powodu nieograniczonego dostępu do rozmaitych treści w Internecie przy jednoczesnym braku kontroli w tym zakresie ze strony rodziców i wychowawców, co biorąc pod uwagę obecne możliwości, jest coraz trudniejsze. "To jest ten nowoczesny świat, w którym młodzież się gubi" - ocenił minister Czarnek.

Powiedział, że "jest to również pokłosie ideologizacji dzieci przez rozmaite organizacje, które zwłaszcza w wielkich miastach próbują robić wodę z mózgu dzieciom, a później je zostawiają samym sobie".

"Dziecko źle się czuje w swoim ciele. W życiu młodzieńczym czy wczesnodorosłym dochodzi do zmiany płci - takie rzeczy się zdarzają i później znów taka osoba źle się czuje w nowym ciele. To jak ocenił szef MEiN - prowadzi również do "bardzo dramatycznych konsekwencji".

"Za to powinni ponosić odpowiedzialność ci, którzy do tego stanu doprowadzają" - ocenił minister Czarnek.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!