Są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Język polski nieznacznie lepiej od matematyki

Są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Język polski nieznacznie lepiej od matematyki
Zza rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 60 proc. punktów, a z matematyki – 57 proc. (Fot. PAP/Lech Muszyński)
Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 proc. – podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.
 • Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury.
 • Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej.
 • Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają dopiero za tydzień - 8 lipca.

Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) to 67 proc. punktów, z niemieckiego - 50 proc., z rosyjskiego - 65 proc., z francuskiego - 80 proc., z hiszpańskiego - 81 proc. i z włoskiego - 89 proc.

Czytaj: Nauczyciele chcą rozmów z rządem. Nie wykluczają protestów od 1 września

Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem  języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury, w szczególności wyszukiwania w tekście informacji wyrażonych wprost i pośredni – informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Jak poradzili sobie uczniowie z przedmiotami na egzaminie?

Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością wykonywania prostych rachunków pamięciowych na liczbach całkowitych w sytuacji praktycznej. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści rozwiązujący zadania z języka angielskiego oraz języka niemieckiego najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych.

Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętność poprawnego używania znaków interpunkcyjnych (przecinka).

Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym przeprowadzono 24-26 maj (fot. mat.prasowe)
Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym przeprowadzono 24-26 maj (fot. mat.prasowe)
 Z matematyki trudne okazało się zadanie zamknięte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności prawidłowej interpretacji zapisu wyrażenia algebraicznego. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych, natomiast uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższe wyniki uzyskali za zadania otwarte sprawdzające znajomość środków językowych oraz rozumienie ze słuchu.

Jak zaznaczono we wstępnej informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty, opublikowanej w piątek przez CKE, są to wyniki uczniów będących obywatelami Polski, którzy rozwiązywali zadania w arkuszach standardowych. Nie uwzględniono w nich wyników ósmoklasistów, którzy zdawali egzamin w terminie dodatkowym w czerwcu.

Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym przeprowadzono 24-26 maja. Przystąpiło do niego 502 900 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej i 6150 uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przystąpili do egzaminu ósmoklasisty na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Średni wynik z egzaminu z języka polskiego uzyskany przez uczniów z Ukrainy to 22 proc., z matematyki - 34 proc., z języka angielskiego - 44 proc., z języka rosyjskiego - 89 proc.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminu na swojej stronie internetowej. W piątek absolwenci klas VIII szkół podstawowych będą mogli poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem ZIU (aplikacji przygotowanej na zlecenie resortu edukacji, która pozwala uczniom sprawdzać uzyskane przez siebie wyniki egzaminów państwowych). Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają dopiero za tydzień - 8 lipca.

Jak czytać wyniki egzaminów ósmoklasisty?

Jak informuje CKE na zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty zostanie podany wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla każdego przedmiotu egzaminacyjnego.

• Wynik procentowy określa odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które  zdający zdobył za rozwiązanie zadań z danego przedmiotu.

• Wynik centylowy określa odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.

Przykładowo uczeń, który z języka angielskiego uzyskał 78 proc. punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 53 proc. wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 47 proc. zdających. Wynik centylowy umożliwia każdemu zdającemu porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.

TAGI
KOMENTARZE4

 • Sławomir 2022-07-02 15:32:35
  Do czechu : dziękuję cesiu ale po tym gdzie i komu go trzymałeś to pewnie sam go dokładnie sobie wycyckałeś. Masz to w genach buhahach
 • czechu 2022-07-02 08:14:44
  umyłeś ten paluch? .... nie - dam do wylizania ...
 • Sławomir 2022-07-01 20:44:20
  Do czechu : cesiu jednak masz obsesję. Wyobraź sobie mały przecinku. Nie pisałem egzaminu ósmoklasisty. He he umyłeś ten paluch? Buhahach

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!