Partnerzy portalu

Są wyniki ewaluacji działalności naukowej. Nie wszyscy będą zadowoleni

Są wyniki ewaluacji działalności naukowej. Nie wszyscy będą zadowoleni
Przyznane ewaluowanym podmiotom naukowym i artystycznym kategorie będą miały wpływ m.in. na wysokość subwencji z budżetu państwa (fot. shutterstock).
Komisja Ewaluacji Nauki podała do publicznej wiadomości wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. Poszczególne uczelnie, szkoły wyższe, instytuty i jednostki badawcze oraz mogły uzyskać kategorie naukowe od A+, A, B+, B lub C. Na liście znalazło się 1145 podmiotów, z których tylko 65 uzyskało najwyższa ocenę. A im ta ocena lepsza, tym szerzej otwarte drzwi do dalszego rozwoju i funduszy na działalność naukową.
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wykaz kategorii naukowych proponowanych przez KEN dla podmiotów prowadzących działalność naukową i artystyczną.
  • Podmioty objęte ewaluacją uzyskały kategorie naukowe A+, A, B+, B albo C.
  • Kategorie mają wpływ na możliwości rozwojowe danej jednostki. Dlatego od decyzji KEN można wnieść odwołanie.

Zgodnie z uchwałą z 12 lipca Komisja Ewaluacji Nauki podała na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki informację na temat kategorii naukowych proponowanych dla ewaluowanych podmiotów prowadzących działalność naukową w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych i artystycznych (zawarte w uchwale nr 21/2022) oraz proponowanych dla części z nich kategorii naukowej A+.

Ewaluację przeprowadza się w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie. KEN oceniała indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących daną dyscyplinę, przyznając im kategorie naukowe: A+, A, B+, B albo C.

Czytaj też: Pedagodzy specjalni - już wiadomo, co mają robić

W wykazie kategorii naukowych przyznanych w 2022 r. podmiotom systemu szkolnictwa wyższego i nauki w poszczególnych dyscyplinach naukowych przez Ministra Edukacji i Nauki znalazło się 1145 podmiotów. Z czego 65 otrzymało kategorię A+ uzyskało 65 podmiotów, A - 323 podmioty, B+ - 582, B - 139, natomiast C - 36.  

Jak podkreślono w komunikacie, decyzje ewaluacyjne zostały wydane w przewidzianym przepisami terminie i wysłane na elektroniczne skrzynki podawcze ewaluowanych podmiotów. Mogą one także zapoznać się z wynikami oceny i opiniami ekspertów w module SEDN, stanowiącym część systemu POL-on.

Czytaj też: Kwalifikacje nauczycieli pedagogów specjalnych do zmiany. Jest rozporządzenie

Wraz z decyzjami w sprawie przyznania kategorii naukowych załączono instrukcję w sprawie złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. 

Ma to istotne znaczenie, ponieważ uzyskana ocena skutkuje uprawnienia (bądź ich brakiem) do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów naukowych. Decyduje ona także w dużej mierze o wielkości kwota subwencji, którą dana jednostka naukowe otrzymuje z budżetu państwa.

DO POBRANIA
Wykaz_kategorii_naukowych_2022.pdf
709.07 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!