Partnerzy portalu

Samorządowcy chcą wzrostu subwencji oświatowej do 3 proc. PKB

  • AW
  • 24 marca 2023 - 20:35
Samorządowcy chcą wzrostu subwencji oświatowej do 3 proc. PKB
Obecnie wysokość subwencji oświatowej, którą otrzymują samorządy nie przekracza 2 proc. PKB. (fot.shutterstock)
Unia Metropolii Polskich przygotowuje rozwiania, które zwiększałyby subwencję oświatową przekazywaną samorządom do 3 proc. PKB.
  • Obecnie wysokość subwencji oświatowej, którą otrzymują samorządy nie przekracza 2 proc. PKB.
  • Prezydenci największych miast szykują propozycje, by udział zwiększyć do 3 proc. PKB.
  • Samorządowcy od lat alarmują, że subwencja nie pokrywa nawet płac nauczycieli i co roku JST dokładają do oświaty coraz większe kwoty.

Jak podnoszą przedstawiciele UMP, na każdym spotkaniu samorządowców, prezydentów miast wśród najważniejszych tematów są problemach edukacji i oświaty.

- To nasze najważniejsze zadanie, najważniejszy wydatek naszych budżetów. Ale to też jest kwestia, która dotyczy wszystkich naszych mieszkańców, bo przecież wszyscy jesteśmy albo rodzicami, albo dziadkami czy wnukami i ten temat jest dla nas szalenie istotny. Niestety od paru lat zauważamy, że rząd pochodzi do finansowania oświaty sposób lekceważący - twierdzi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

w wydatkach budżetu państwa oświata stanowi coraz mniejszy udział - twierdzi Piotr Krzystek (fot. UMP)
w wydatkach budżetu państwa oświata stanowi coraz mniejszy udział - twierdzi Piotr Krzystek (fot. UMP)

Jak przypomina, obecnie wysokość subwencji oświatowej, którą otrzymują samorządy nie przekracza 2 proc. PKB.

- Oznacza to, że w wydatkach budżetu państwa oświata stanowi coraz mniejszy udział, co oczywiście nie pozwala zaspokajać podstawowych potrzeb tej sfery. Dlatego przygotowujemy rozwiązania ustawowe, aby zwiększać ten udział do 3 proc., żeby móc przygotować programy zachęcające młodych ludzi do pracy w zawodzie nauczyciela - dodaje Krzystek.

Subwencja oświatowa najistotniejszym źródłem finansowania wydatków publicznych na oświatę

Nazywana w skrócie subwencją oświatową to część oświatowa subwencji ogólnej.  Jest ustalana na finansowanie zadań oświatowych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego i stanowi najistotniejsze źródło finansowania wydatków publicznych na oświatę i wychowanie w Polsce. Ale niewystarczające.

- Praktycznie, co roku ponosi się na ten cel z budżetu państwa wyższe nakłady niż w latach poprzednich. Większe środki na subwencję oświatową wiążą się z uwzględnianiem w jej kalkulacji wzrostu wynagrodzeń nauczycieli oraz uzyskiwaniem przez nauczycieli kolejnych stopni awansu zawodowego, a także skutków nowych zadań. Mimo tego poziom wydatków budżetu państwa przeznaczany na część oświatową subwencji ogólnej wzbudza wątpliwości. Związane są one przede wszystkim z adekwatnością wymiaru tej części subwencji w stosunku do potrzeb - czytamy w publikacji Biura Analiz Sejmowych "Rola państwa w finansowaniu oświaty" autorstwa Moniki Korolewskiej.

64,4 mld zł subwencji w 2023 r. To wciąż za mało

W latach 2015-2023 subwencja oświatowa wzrosła o ok. 24 mld zł, czyli niemal o 60 proc., by w tym roku osiągnąć poziom - zgodnie z ustawą budżetową - 64,4 mld zł.

- Nigdy jeszcze subwencja oświatowa nie była tak wysoka. W stosunku do planu na 2022 r. wzrosła o 11,1 mld zł, to jest o ponad 20 proc. - mówił w lutym wiceminister edukacji Dariusz Piątkowski.

Samorządowcy od lat alarmują jednak, że subwencja oświatowa nie pokrywa nawet wydatków związanych z wynagrodzeniami nauczycieli i co roku JST dokładają do oświaty ze swojej kasy coraz większe kwoty.

Szczecin domaga się od Skarbu Państwa zwrotu 111 mln zł, które miasto dołożyło do wynagrodzeń nauczycieli. Pozew w grudniu trafił do sądu.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!