Partnerzy portalu

Samorządowcy, związkowcy i rodzice przeciw zmianom w prawie oświatowym

Samorządowcy, związkowcy i rodzice przeciw zmianom w prawie oświatowym
Minister Przemysław Czarnek powinien zostać odwołany – mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. (fot. UM Warszawa)
Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, ale też reprezentanci rodziców, uczniów, szkół niepublicznych i organizacji społecznych podpisali się pod apelem przeciw próbom centralizacji i upartyjnienia systemu edukacji w Polsce.

Przeciwnicy planowanych zmian w prawie oświatowym, zakładających daleko idące wzmocnienia pozycji kuratora oświaty, protestowali w poniedziałek (21 czerwca) pod kancelarią premiera. Ich zdaniem zmiany są sprzeczne z duchem i literą Konstytucji. Przekonują, że projekt istotnie zmniejszy wpływ zarówno władz lokalnych, jak też rodziców na pracę szkoły. Wytykają, że jest niezgodny z zasadą pomocniczości i samorządności, a ponadto naruszają zasadę współdziałania władz centralnych i lokalnych, przy zachowaniu autonomii szkoły, dyrektorów i nauczycieli oraz respektowania głosu rodziców i wspólnot lokalnych.

Czytaj: Kurator będzie decydował, a samorząd poniesie koszty. Na takie zmiany nie ma zgody

- To gwarancja dialogu społecznego, ale także wolności i pluralizmu polskiej edukacji. Szkoła podporządkowana centralnej władzy i realizująca jej ideologiczną wizję, to zaprzeczenie nowoczesnej edukacji w demokratycznym państwie. To złe miejsce dla dzieci, rodziców, a także dla samych nauczycielek i nauczycieli – czytamy w apelu (pełen tekst publikujemy w dziale „multimedia”).

- Zamierzamy obserwować propozycje niebezpiecznych zmian, które są zamachem na autonomiczną szkołę. Podejmiemy wszelkie – zgodne z prawem i procesem jego stanowienia – działania, by nie dopuścić do cofnięcia polskiej szkoły o kilkadziesiąt lat - zapowiadają sygnatariusze tego dokumentu.

Wypowiadający się przy okazji poniedziałkowego protestu Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i zarazem przedstawiciel Unii Metropolii Polskich - mówi wprost, że projekt resortu prowadzi do upartyjnienia szkół.

- Uczniowie, nauczyciele i rodzice, na zakończenie tego trudnego roku zamiast dyskusji o zmianach oraz propozycji wsparcia szkół po okresie pandemii i długiego nauczania zdalnego, otrzymują gotowy przepis na centralizację oświaty. Sprzeciwiamy się tym bezprawnym i szkodliwym planom. Jako samorządowcy wzywamy ministra Czarnka do merytorycznych rozmów na temat przyszłości polskiej edukacji. Powołanie go na ministra edukacji i nauki było skandalem. Każda kolejna jego wypowiedź czy decyzja to potwierdza. Minister Przemysław Czarnek powinien zostać odwołany – mówi Trzaskowski.

Czytaj: Metropolie mówią „nie” rządowym zmianom w Prawie oświatowym

- Zmierzamy w kierunku systemu oświaty, gdzie szkoły nauczają zgodnie z ideologią rządzącej partii, są przychylne władzy i poddane politycznej kontroli. Obawiamy się cenzury w kwestiach ochrony konstytucji i praw człowieka, dbałości o środowisko, w tym ochrony klimatu, czy zagadnień prawa wspólnotowego Unii Europejskiej – dodaje Krystyna Starczewska, przewodnicząca zarządu Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej wskazując, że projekt nowelizacji ustawy prawo oświatowe, zakłada, że urzędnicy podlegli resortowi będą mogli decydować o przyszłości dyrektorów zarówno publicznych, jak i niepublicznych placówek.

- Na odgórnym sterowaniu stracą przede wszystkim nasze dzieci, którym ograniczy się liczbę wartościowych zajęć dodatkowych i utrudni dostęp do niezależnej informacji. To zmienia funkcję szkoły, która przestaje być ważnym partnerem rodziców w procesie edukacji i wychowania, a staje się jedynie „realizatorem" określonych oczekiwań państwa- tak z kolei Agnieszka Leonczuk, przedstawicielka Fundacji „Rodzice mają głos" komentuje pomysł, by dyrektorzy szkół, którzy chcą zorganizować w szkole zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez stowarzyszenia i organizacje społeczne, musieli od 1 września 2021 r. uzyskiwać w tym celu pozytywną opinię kuratora.

DO POBRANIA
Apel ws. zmian w oświacie złożony do KPRM 21 czerwca 2021 r..pdf
832.18 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE5

  • Rodzic 2021-06-22 16:47:05
    Do Rodzic bez😎.: niech kolejny raz nauczyciele bawią się w politykowanie, wyjdą na tym jak na strajku 🤗 Doradco metodyczny jak tam twój oddolny ruch społeczny 😎🤓😎🤓😎
  • ala 2021-06-22 07:16:17
    CZY POLSKA TO KOREA? do tego zmierza?
  • Rodzic bez😎. 2021-06-21 21:28:06
    Pan Prezydent Rafał Trzaskowski ma całkowitą rację.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!