Partnerzy portalu

Samorządowe korporacje spotkają się z prezydentem ws. lex Czarnek

  • AKC
  • 21 lutego 2022 - 13:40
Samorządowe korporacje spotkają się z prezydentem ws. lex Czarnek
Samorządowcy zamierzają przedstawić prezydentowi argumenty przeciw lex Czarnek (fot. FB/Krzysztof Kosiński)
We wtorek, 22 lutego, prezydent Andrzej Duda spotka się z samorządowcami, by rozmawiać o lex Czarnek. Do Pałacu Prezydenckiego udadzą się przedstawiciele Związku Miast Polskich, Unii Miast Polskich oraz ruchu „TAK! Dla Polski".
  • Prezydent na podjęcie decyzji w sprawie podpisania nowelizacji prawa oświatowego, zwanego lex Czarnek ma czas do 3 marca.
  • Andrzej Duda może także wysłać część przepisów ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
  • Samorządowe korporacje wielokrotnie i w różnych gremiach wyrażały krytykę noweli. We wtorek wyartykułują ją głowie państwa. 

Prezydent spotka się z samorządowcami z trzech organizacji skupiającymi samorządy z całej Polski. Ich władze zabiegały o to, by Andrzej Duda osobiście wysłuchał argumentów, które od dawna wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. 

- Wskażemy argumenty przemawiające za tym, by prezydent zawetował lex Czarnek. Ta nowelizacja nie rozwiązuje żadnych problemów w systemie edukacji. Dzieli, zamiast łączyć. Warto, aby wspólnie wypracować nowe rozwiązania i samorządy mogą tu połączyć siły z prezydentem RP - mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa i sekretarz Związku Miast Polskich.

Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski" reprezentować będą na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim prezydent Sopotu - Jacek Karnowski oraz Dorota Zmarzlak - wójt Izabelina Ruch Samorządowy. Z ramienia Unii Metropolii Polskich z prezydentem Andrzejem Dudą spotkają się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia oraz Iwona Waszkiewicz - wiceprezydent Bydgoszczy. Związek Miast Polskich reprezentować będą z kolei Zygmunt Frankiewicz - senator oraz prezes ZMP i prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński.

Czytaj też: Młodzi apelują do Andrzeja Dudy o zawetowanie Lex Czarnek

Powstrzymać nowelizację 

Przypomnijmy, że prezes Związku Miast Polskich, senator Zygmunt Frankiewicz 7 lutego zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o rozważenie argumentów w sprawie nowelizacji prawa oświatowego, zawartych w opiniach i stanowiskach, które były rozpatrywane przez Senat.

4 lutego Senat RP podjął uchwałę o odrzuceniu nowelizacji Prawa oświatowego, którą uchwalił 13 stycznia Sejm RP. Senatorowie wzięli pod uwagę między innymi opinie Rzecznika Praw Obywatelskich, prawników - konstytucjonalistów (prof. Krystian Ziemski, prof. Ryszard Piotrowski), Biura Legislacyjnego Senatu, a także wystosowane do Prezydenta RP po uchwaleniu ustawy pismo Komitetu Badań Pedagogicznych PAN.

"Wokół projektu tej ustawy rozwinęła się szeroka i głośna debata publiczna, której częścią były kwestie światopoglądowe. Nie odnosząc się do nich pragnę zwrócić się do Pana - jako ostatecznego uczestnika procesu legislacyjnego - z apelem o rozważenie argumentów zawartych w załączonych opiniach i stanowiskach, które były rozpatrywane przez Senat" - pisał senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich do prezydenta Dudy.

Czytaj też: Przemysław Czarnek: Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości prezydenta

Dodatkowo przekazał prezydentowi tekst jedynego opracowania merytorycznego, jakie o tym projekcie powstało w Sejmie RP. Jest to ocena skutków prawnych regulacji zawartych w projekcie. Istotę oceny zawiera teza 6, która brzmi „Projektowane wzmocnienie roli kuratora oświaty ograniczy samodzielność organów prowadzących szkoły oraz dyrektorów szkół”.

9 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy prawo oświatowe - lex Czarnek, która w efekcie trafiła do rezydenta.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!