Partnerzy portalu

Samorządy mogą już składać wnioski ws. zakupu laptopów dla uczniów

Samorządy mogą już składać wnioski ws. zakupu laptopów dla uczniów
Od 1 kwietnia samorządy mogą składać wnioski o środki na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość (Fot. Shutterstock.com)
Od 1 kwietnia samorządy mogą składać wnioski o środki na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość: komputerów, laptopów czy tabletów dla uczniów i nauczycieli. Na ten cel przeznaczono 186 mln zł - przypomina MEN.
  • Resort edukacji zaznacza, że finansowanie można przeznaczyć na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość. W pierwszej kolejności są to: komputery, laptopy czy tablety.
  • Nie ma określonych wymagań dotyczących konkretnego sprzętu. Sugerowana cena jednego komputera lub laptopa nie powinna przekroczyć 3,5 tys. zł, a tabletu 1,5 tys. zł.
  • Wniosek złożony do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) został maksymalnie uproszczony, a obowiązkowe procedury zredukowane do minimum. Na złożenie raportu rozliczającego poniesione wydatki jednostki samorządu terytorialnego będą miały 6 miesięcy.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 10 kwietnia, czyli do Świąt Wielkanocnych, zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

"Już od dziś, 1 kwietnia br. samorządowcy mogą składać wnioski na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli. Do rozdysponowania na ten cel jest kwota 186 mln zł! To efekt współpracy ministrów edukacji i cyfryzacji oraz starań resortu cyfryzacji, dzięki którym Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół. Zachęcamy samorządy do składania wniosków" - czytamy w środowym komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Cytowany w komunikacie szef MEN Dariusz Piontkowski podziękował resortowi cyfryzacji za szybkie działanie. "Cieszę się, że prowadzone przez nas rozmowy doprowadziły do zmian w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, dzięki czemu możliwe będzie zakupienie potrzebnego sprzętu dla szkół" - dodał.

Resort edukacji podaje, że kwota wsparcia jakie otrzyma samorząd została powiązana z liczbą uczniów w określonej gminie lub powiecie. Będą to kwoty w przedziale od 35 tys. zł do 100 tys. zł. Złożenie wniosku jest gwarancją wypłaty środków, a wkład własny nie jest wymagany.

Na stronie https://cppc.gov.pl/zdalna-szkola/2-strona-glowna/1915-wysokosc-dofinansowania-w-ramach-programu-zdalna-szkola znajduje się lista wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z przyporządkowaną kategorią, która wskazuje na wysokość finansowania. Przewidziano sześć kategorii: 35 tys. zł, 45 tys. zł, 60 tys. zł, 70 tys. zł, 80 tys. zł i 1000 tys. zł.

Aby uzyskać finansowanie, należy skorzystać z generatora wniosków dostępnego na stronie https://cppc.gov.pl/. We wniosku należy podać: dane adresowe gminy/powiatu; informację o tym, ile szacunkowo szkół, nauczycieli lub uczniów obejmie wsparcie (można wskazać przedział); informację o cenie jednostkowej za jeden produkt, liczbie sztuk, a także przeznaczeniu i parametrach sprzętu. Po wygenerowaniu wniosku można przejść do Aplikacji do przesyłania wniosków i załączyć swój wniosek.

Instrukcja, jak krok po kroku złożyć wniosek, znajduje się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/180-milionow-zlotych-na-laptopy-dla-uczniow-i-nauczycieli.

Resort edukacji zaznacza, że finansowanie można przeznaczyć na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość. W pierwszej kolejności są to: komputery, laptopy czy tablety. Za otrzymane środki samorządy mogą kupić również: niezbędne oprogramowanie, ubezpieczenie sprzętu, mobilny dostępu do internetu lub inne akcesoria potrzebne w zdalnym nauczaniu.

Nie ma określonych wymagań dotyczących konkretnego sprzętu. Sugerowana cena jednego komputera lub laptopa nie powinna przekroczyć 3,5 tys. zł, a tabletu 1,5 tys. zł.

"Wniosek złożony do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) został maksymalnie uproszczony, a obowiązkowe procedury zredukowane do minimum. Wszystko po to, by jak najwięcej samorządów w jak najkrótszym czasie mogło zakupić niezbędny sprzęt do kształcenia na odległość" - czytamy w komunikacie.

Na złożenie raportu rozliczającego poniesione wydatki jednostki samorządu terytorialnego będą miały 6 miesięcy.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Rob 2020-04-01 14:53:21
    niestety muszę potwierdzić
  • SS 2020-04-01 14:20:33
    Od rana do chwili obecnej nie ma możliwości wypełnienia wnioski. Serwer co chwila jest niedostępny

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!