Sejmowa komisja edukacji o wynagrodzeniach nauczycieli i pracowników oświaty

Sejmowa komisja edukacji o wynagrodzeniach nauczycieli i pracowników oświaty
(Fot. Shutterstock.com)
Nauczyciele dyplomowani stanowią 60,4 proc. wszystkich etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy - Karta Nauczyciela. Nauczyciele mianowani natomiast 18,9 proc., nauczyciele kontraktowi - 16,2 proc., a nauczyciele stażyści zaledwie 4,5 proc. - przekazał sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.
 • Nauczyciele dyplomowani stanowią 60,4 proc. wszystkich etatów. Nauczyciele mianowani natomiast 18,9 proc., nauczyciele kontraktowi - 16,2 proc, a nauczyciele stażyści zaledwie 4,5 proc.
 • Od 1 maja 2022 roku stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli będą wynosiły: nauczyciel stażysta - 3 693,46 zł, nauczyciel kontraktowy - 4 099,74 zł, nauczyciel mianowany - 5 318,58 zł, a nauczyciel dyplomowany - 6 795,97 zł.
 • W noweli zapisano też, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca br., z wyrównaniem od 1 maja 2022 r., i że na ten cel subwencja oświatowa ma zostać zwiększona o 1 mld 671 mln 100 zł.

We wtorek, podczas posiedzenia komisji wiceszef MEiN przedstawił informację na temat wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

Wniosek o informację został złożony przez posłów opozycji, których reprezentowała Krystyna Szumilas (KO). "Naszym zdaniem konieczne jest, żeby i nauczyciele i społeczeństwo usłyszeli prawdę o wynagrodzeniach nauczycieli i jakie plany wobec tej grupy zawodowej ma minister Czarnek oraz rząd" - argumentowała.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica), która była współwnioskodawczynią zaznaczyła, że jest to kolejny wniosek związany z nauczycielami. "Z roku na rok rozmawiamy o tym, że brakuje nauczycieli. W tej chwili brakuje ponad 8 tys. nauczycieli w polskim systemie oświaty" - zaznaczyła.

Wiceminister edukacji i nauki przedstawiając informację na temat wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty przekazał, że "jeśli chodzi o stopnie awansu zawodowego zdecydowanie dominują nauczyciele doświadczeni, mający co najmniej 10-letni staż pracy".

Zgodnie z grafiką przedstawioną podczas komisji przez MEiN przedstawiającą liczbę etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy - Karta Nauczyciela nauczyciele dyplomowani stanowią 60,4 proc. wszystkich etatów. Nauczyciele mianowani natomiast 18,9 proc., nauczyciele kontraktowi - 16,2 proc, a nauczyciele stażyści zaledwie 4,5 proc.

Wiceminister przypomniał, ile od 1 maja 2022 roku będą wynosiły stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli: nauczyciel stażysta - 3 693,46 zł, nauczyciel kontraktowy - 4 099,74 zł, nauczyciel mianowany - 5 318,58 zł, a nauczyciel dyplomowany - 6 795,97 zł.

Po przedstawieniu informacji głos zabrali m.in. posłanka Katarzyna Lubnauer (KO), Artur Dziambor (Konfederacja), Katarzyna Kretkowska (Lewica).

Zgodnie uchwaloną pod koniec marca nowelizacją Karty nauczyciela, której projekt przygotowali posłowie PiS, od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększone ma zostać o 4,4 proc. Zdaniem wnioskodawców umożliwi to podwyżki dla nauczycieli od 1 maja, gdyż zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli umożliwi zwiększenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do wynagrodzeń.

W noweli zapisano też, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca br., z wyrównaniem od 1 maja 2022 r., i że na ten cel subwencja oświatowa ma zostać zwiększona o 1 mld 671 mln 100 zł. Pieniądze mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

W myśl art. 30 Karty nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli jest pochodzą wysokości kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej co roku w ustawie budżetowej. Obecna kwota bazowa dla nauczycieli wynosi 3537,80 zł. W przypadku nauczyciela stażysty średnie wynagrodzenie wynosi 100 proc. kwoty bazowej, nauczyciela kontraktowego - 111 proc., nauczyciela mianowanego - 144 proc. i nauczyciela dyplomowanego - 184 proc.

Od 2020 r. nie zmieniła się wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli. W ustawie budżetowej na rok 2021 i na rok 2022 również nie zwiększono kwoty bazowej dla nauczycieli.

Na średnie wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i wszystkie dodatki do niego. Dodatków jest kilkanaście (wśród nich są m.in. stażowy, funkcyjny, za wychowawstwo, za pracę w trudnych warunkach, za prace w nocy, za godziny ponadwymiarowe, a także nagrody). Jak wskazują związkowcy, przeciętny nauczyciel dostaje tylko kilka z nich. Wysokość średniego wynagrodzenie nauczycieli jest podstawą do określenia w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wysokość części dodatków jest ustalona procentowo na podstawie wynagrodzenia zasadniczego.

TAGI
KOMENTARZE182

 • Odpowiedz 2022-06-05 16:44:18
  Do to ja: i nie podejmie się pracy bo pozna się na dzień dobry ,że to zły materiał. Pójdzie na inną budowę .zamiast wiecznie narzekać. Jak to mówią ,złej baletnicy.....
 • to ja 2022-06-05 07:43:34
  Do Odpowiedz: Jeśli dostarczysz murarzowi nieodpowiedni materiał lub zbyt małą jego ilość, to tak ci dokładnie odpowie.
 • Człowiek 2022-06-04 18:12:02
  Do księgowa, jak ty jesteś księgowa to ja jestem święty 🎅 Mikołaj

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!