Partnerzy portalu

Śląsk: Trzy samorządy złożyły skargi do sądu w związku z reformą edukacji

Śląsk: Trzy samorządy złożyły skargi do sądu w związku z reformą edukacji
Adobe Stock
Będzin, Dąbrowa Górnicza i Żarki złożyły skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w związku z reformą oświaty.

• 96 proc. śląskich samorządów podjęło już ostateczne uchwały dostosowujące sieć szkół na ich terenie do wymogów określonych reformą edukacji.

• Do Śląskiego Kuratorium Oświaty wpłynęły skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trzech samorządów z woj. śląskiego – Będzina, Dąbrowy Górniczej i Żarek - poinformowała kurator Urszula Bauer.

• To są sytuacje jednostkowe, nierzutujące na całość sytuacji - zaznaczyła.

• Natomiast pięć samorządów nie podjęło ostatecznych uchwał.

Jednocześnie 96 proc. śląskich samorządów - 195 jednostek - podjęło już ostateczne uchwały dostosowujące sieć szkół na ich terenie do wymogów określonych reformą edukacji.

"Województwo śląskie jest przygotowane do tego, żeby reforma już zafunkcjonowała. 195 uchwał zostało podjętych - blisko 96 proc. organów prowadzących z tego obowiązku się wywiązało. Ten drobny ułamek - organy, które nie podjęły uchwał - to są sytuacje jednostkowe, nierzutujące na całość sytuacji. Możemy powiedzieć, że ta reforma w woj. śląskim finiszuje bardzo dobrze" - powiedziała śląska kurator oświaty podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach.

Czytaj też: Nowa sieć szkół jest ukształtowana

"W trzech przypadkach nasze wskazania nie spotkały się z akceptacją organów prowadzących i te organy skierowały sprawy do WSA. Są to: Dąbrowa Górnicza, Żarki i Będzin. W przypadku Dąbrowy Górniczej mamy taką sytuację, że rada podjęła drugą uchwałę, która mówi o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, mimo to Dąbrowa Górnicza skierowała skargę do sądu administracyjnego" - dodała.

Jak poinformowała, pięć samorządów nie podjęło ostatecznych uchwał. "Te organy podjęły te uchwały pierwsze, projektowe, natomiast wskazany zakres zmian, które myśmy proponowali, nie spotkał się z akceptacją i te organy nie podjęły drugiej uchwały, dostosowującej sieć. Mówimy tutaj o Będzinie, Ustroniu, Goleszowie, Szczekocinach i Żarkach" - wyjaśniła Urszula Bauer.

Czytaj też: Te samorządy podjęły już uchwały dostosowujące szkoły do reformy edukacji

Ostatecznej uchwały nie podjęła również jedna rada powiatu - w Rybniku. Jak już wcześniej informowało kuratorium, 2 samorządy - Milówka i Dębowiec - nie podjęły również pierwszej uchwały dostosowującej sieć szkół do nowego ustroju szkolnego. W Dębowcu argumentowano, że nie jest to konieczne, bo część zmian w sieci szkół nastąpi z mocy prawa, a w Milówce nie zaakceptowano proponowanych przez kuratorium zmian.

Na 195 podjętych przez samorządy uchwał Śląskie Kuratorium Oświaty wydało 107 opinii pozytywnych, czyli nie wniosło żadnych uwag i zastrzeżeń do pomysłów organów prowadzących. W przypadku 94 uchwał wskazano zmiany.

"W tej liczbie 94 uchwał zdecydowana większość naszych wskazań to są wskazania o charakterze techniczno-formalno-prawnym, czyli drobne usterki, które należało na tym etapie zweryfikować. W kilku przypadkach te nasze koncepcje dotyczące sieci szkół były nieco inne - z reguły nasze wskazania dotyczyły takiej propozycji, żeby gimnazja samodzielne stawały się samodzielnymi szkołami podstawowymi, w kilku przypadkach zaproponowaliśmy, żeby gimnazja zostały włączone do szkół podstawowych" - wyjaśniła śląska kurator oświaty.

Reforma, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

TAGI
KOMENTARZE2

  • stan 2 2017-04-06 13:08:19
    Do w.potega@neostrada.pl: zbędne to jest takie pisanie nic nie wnoszące, tyle i tylko tyle. A reforma jest potrzebna i nie powinno się 10 lat dyskutować, bo zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy.
  • w.potega@neostrada.pl 2017-04-05 21:02:39
    To jest kosztowna reorganizacja. Zbędna. Reformę edukacji dopiero trzeba zaprojektować.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!