Śląski Związek Gmin i Powiatów chce nowelizacji Prawa oświatowego

Śląski Związek Gmin i Powiatów chce nowelizacji Prawa oświatowego
Procedura przekształcania szkół, przedszkoli i placówek publicznych zajmuje obecnie dużo czasu (fot.pixabay.com)
Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów przedstawił propozycje zmian w ustawie Prawo oświatowe - miałyby one na celu usprawnienie procedury przekształcania szkół, przedszkoli i placówek publicznych zdejmując z gmin obowiązek zawiadamiania wszystkich rodziców o zamiarze takiego przekształcenia.

Jak tłumaczy ŚZGiP w myśl obecnych przepisów w przypadku zmiany siedziby szkoły, przedszkola czy placówki istnieje obowiązek zawiadamiania wszystkich rodziców o zamiarze przekształcenia. W razie przekształcenia, polegającego na likwidacji oddziału przedszkolnego w szkole przepisy wymagają, by zawiadomić o takim zamiarze nie tylko rodziców dzieci z przedszkola, ale także rodziców uczniów szkoły, w której znajduje się oddział przedszkolny.

Czytaj: Program „Finansoaktywni”: Ministerstwo Finansów przygotowało materiały dla nauczycieli

Gmina jest obowiązana wykazać się dokumentami potwierdzającymi odebranie takiego zawiadomienia, a brak choćby jednego dowodu potwierdzającego odbiór powiadomienia powoduje, że procedura przekształcenia jest nieważna. Jak podkreślają samorządowcy wymóg ten dotyczy także doręczeń dla rodziców uczniów, którzy mieszkają za granicą. Taki stan rzeczy powoduje, że procedura powiadamiania uczniów i rodziców zajmuje bardzo dużo czasu, a prowadząca ją gmina ponosi znaczne koszty związane z doręczeniami pism zawiadamiających o zamiarze przekształcenia.

Czytaj: Bezpieczeństwo w szkołach: NIK wytyka brak szkoleń i wadliwe procedury

Ułatwić ma to przedstawiona przez Związek propozycja nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z nią zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia procedury przekształcenia szkoły czy placówki, w konsekwencji której dochodzi np. do zmiany siedziby, byłoby ogłaszane na tablicy ogłoszeń szkoły lub placówki publicznej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej organu prowadzącego. Związek chciałby, aby zmiana te weszła w życie od 1 września 2022 r.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!