Partnerzy portalu

Sławomir Broniarz: Na 99 procent będzie strajk w oświacie

 • PAP/JS
 • 7 stycznia 2019 - 16:23 | Aktualizacja: 7 stycznia 2019 - 16:47
Sławomir Broniarz: Na 99 procent będzie strajk w oświacie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiada strajk nauczycieli. Jeżeli w tym roku nie dostaną oni podwyżki w wysokości 1000 złotych, na 99 procent dojdzie do protestów – powiedział Broniarz w poniedziałek (7 stycznia) podczas spotkania z dziennikarzami.

W poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska uczestniczyła w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w spotkaniu konsultacyjnym z udziałem związkowców. Omawiany był m.in. projekt rozporządzenia szefowej MEN, zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego i wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli w 2019 r. zakłada wzrost płacy zasadniczej nauczycieli w 2019 r., zależnie od stopnia awansu zawodowego, od 121 do 166 zł brutto.

Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzucił proponowane wzrosty wynagrodzeń. ZNP domaga się wzrostu kwoty bazowej o 1000 złotych.

Czytaj też: Protest nauczycieli. ZNP podało kalendarium wydarzeń

- Na 99 procent w oświacie dojdzie do protestów, jeżeli będzie taka postawa, jaką prezentuje minister Zalewska - powiedział dziennikarzom szef ZNP.

- Dzisiaj potencjał protestacyjny, skala emocji, która narosła w środowisku nauczycielskim i pracowników oświaty, musi w pewnym momencie znaleźć ujście w postaci dramatycznej decyzji o przeprowadzeniu akcji strajkowej - ocenił Broniarz. Podkreślił, że "strajk polega na całkowitym powstrzymaniu się od pracy, a więc szkoły i przedszkola są zamknięte".

Szef ZNP poinformował, że ostateczną decyzję w sprawie strajku podejmie Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Decyzja zapadnie w czwartek 10 stycznia. (tego dnia - red.) są obrady zarządu głównego - powiedział Broniarz. Wskazał, że choć "wtedy pewnie zapadnie decyzja o strajku, to jego data nie zostanie ujawniona". Wyjaśnił, że chodzi o to, aby nie było nacisków na nauczycieli ze strony kuratoriów.

fot. ZNP
fot. ZNP

Broniarz zapewnił, że ZNP jest gotów do rozmów. - Mamy czas na uchwalenie budżetu. Jest o czym rozmawiać. Jesteśmy przekonani, że powinna być zdecydowanie większa wola polityczna, aniżeli tylko taka, jaką prezentuje Anna Zalewska. Jesteśmy otwarci na rozmowę - oznajmił.

Podkreślił, że w tej sprawie "musi być osobiste zaangażowanie szefa rządu, choć nie bezpośrednio w negocjacje". Musi być "wola polityczna, ekonomiczna spełnienie postulatów środowiska nauczycielskiego" - ocenił.

Na czwartek zostało zaplanowane kolejne spotkanie minister edukacji ze związkowcami.

Wcześniej po spotkaniu wypowiadał się wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. - Dzisiejsze spotkanie uznaliśmy jako primaaprilisowy żart. Myślę o projekcie wynagrodzenia, który zwiększa wynagrodzenie zasadnicze od 121 do 166 zł. Zderzyłem to, co nam dziś przedstawiono, z tym, o czym pani minister Anna Zalewska pisała do nauczycieli w liście 14 grudnia ubiegłego roku, że wreszcie będziemy godnie zarabiać. Jeśli pod słowem godnie mieści się to, co dziś pani minister przedstawiła, to jest to nie do przyjęcia - powiedział.

Roman Laskowski z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że stanowisko wobec tego, co zaprezentowała minister edukacji, jest "niestety negatywne". "Miała być nowa informacja, a otrzymaliśmy od pani minister tę samą co wcześniej. Teraz czekamy na ruch premiera Mateusza Morawieckiego, który powinien wreszcie wysłuchać stanowiska NSZZ "Solidarność". Mówimy już od kwietnia, że pani minister, jako pierwszy nauczyciel, nie dba o nauczycieli. Chcielibyśmy wreszcie zobaczyć krok w pozytywną stronę" - powiedział.

 

TAGI
KOMENTARZE27

 • Rodzic dzieci 12 i 25 lat 2019-01-08 17:22:19
  Tak. Bo jeśli siè poddacie nie wywalczycie juz nic. Popieram.
 • f 2019-01-08 15:55:00
  Do Dd: najpierw zapoznaj się dokumentacja ile godzin pracuje nauczyciel a nie opowiadaj takich głupot. Policjanci też można powiedzieć że tylko wożą tyłki i nic nie robią a w rzeczywistości jest inaczej.
 • Dd 2019-01-08 14:42:40
  Nie należy sie taka duża podwyżka, za 20 godzinek

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!