Partnerzy portalu

Sławomir Broniarz: oświatowa bieda nie ma barw politycznych

Sławomir Broniarz: oświatowa bieda nie ma barw politycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Dzisiaj niczego nie kończymy. Dzisiaj w dalszym ciągu jesteśmy w fazie strajku, strajku o godność zawodu nauczyciela, pracownika oświaty - zaznaczył prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w trakcie ogólnopolskiej manifestacji przed Ministerstwem Edukacji Narodowej.
  • Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia.
  • Organizatorami protestu są Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.
  • 23 kwietnia strajkujący zorganizowali manifestację pod gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wtorek 23 kwietnia jest kolejnym dniem strajku nauczycieli prowadzonego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków zawodowych, który rozpoczął się 8 kwietnia.

"To, że dzisiaj przyszło nas wiele osób, to, że tak licznie protestujemy jest dla nas niezwykle ważne, bo to pokazuje, że nauczyciele nie chcą polityki, chcą dobrej szkoły i na tym nam zależy. Chcemy, abyśmy mieli warunki, te materialne i te organizacyjne, do godziwego funkcjonowania jako nauczyciele i pracownicy niebędący nauczycielami, i nie damy sobie wmówić, że to jest robione na czyjeś życzenie, na czyjeś zlecenie, czy w porozumieniu z tym czy innym działaczem partyjnym. To jest nasz nauczycielski protest, nasz protest" - powiedział Broniarz do uczestników manifestacji.

Czytaj także: Nauczyciele na ulicach Warszawy. Przyjechali z wielu miast Polski

"Kiedy 10 stycznia Zarząd Główny (ZNP - red.) podjął uchwałę o wejściu w spór zbiorowy, było dla nas rzeczą oczywistą, było dla nas rzeczą oczywistą, że to jest ostatni moment, abyśmy mogli upomnieć się o godność zawodu nauczyciela, o godność tych wszystkich, którzy w liczbie kilkuset tysięcy decydują o jakości polskiej edukacji, ale także o godność pracowników, którzy nie są nauczycielami, a którzy są równie ważni, równie istotni, a którzy funkcjonują poniżej jakiegokolwiek minimum socjalnego" - mówił prezes ZNP.

"Dzisiaj, niczego nie kończymy. Dzisiaj w dalszym ciągu jesteśmy w fazie strajku, strajku o godność zawodu nauczyciela, pracownika oświaty" - podkreślił.

Czytaj również: W ZNP dominują dwie propozycje w sprawie dalszych losów strajku

Podziękował wszystkim tym, którzy wspierają nauczycieli, rodzicom, samorządom, którzy "współpracują z nami i wiedzą w jakiej sytuacji są nauczyciele".

Przypomniał, że w strajku i we wtorkowej manifestacji uczestniczą nie tylko nauczyciele z ZNP, ale także z Forum Związków Zawodowych, z oświatowej "Solidarności" oraz nauczyciele niezrzeszeni. "Mówię o tym dlatego, że ta nauczycielska bieda, ta oświatowa bieda, nie ma w sobie żadnych barw politycznych i związkowych, jedziemy wszyscy na tym samym wózku i wszyscy bez względu na to, jakie mamy przekonania, przynależność organizacyjną powinniśmy przeciwko temu protestować i walczyć o godność zawodu nauczyciela".

Ruch jest po stronie rządu

Sławomir Broniarz zaznaczył, że polska szkoła "musi się zmienić". "Musimy postawić na nauczycieli, jako tych, którzy mając kwalifikacje, mając ambicje, mając własny honor zawodowy, chcą tylko jednego: godziwego wynagrodzenia".

Zaznaczył, że nauczycielom zależy również na "dobrej, autonomicznej szkole z wysoką pozycją zawodową nauczycieli i dyrektorów szkół". Wskazał, że protestujący oczekują także m.in. "odchudzenia" podstawy programowej, chcą mieć więcej czasu dla ucznia, a także prawo do wyboru lektur.

Broniarz podkreślał też, że nie jest prawdą, że nauczyciele mają dużo czasu wolnego.

"Nie można mylić pensum (liczby przeprowadzonych lekcji - red.) z czasem pracy nauczyciela. Nikomu do głowy nie przyjdzie powiedzieć, że pan premier Mateusz Morawiecki pracuje tylko wtedy, kiedy obraduje Rada Ministrów - przez trzy godziny akurat dzisiaj" - powiedział szef ZNP.

Podkreślił, że z badania Instytutu Badań Edukacyjnych sprzed 6 lat wynika, że czas pracy nauczyciela wynosi ponad 47 godzin tygodniowo.

Broniarz powiedział, że przez pierwsze trzy tygodnie po ogłoszeniu daty protestu "rząd nie wykonał najmniejszego gestu" wobec nauczycieli. Dodał jednocześnie, że ZNP obniżył oczekiwania z początkowego postulatu 1 tys. zł do 30 proc. wzrostu wynagrodzenia. "Jesteśmy przekonani, że ten postulat 30-procentowego wzrostu wynagrodzenia jest postulatem nieprzekraczalnym" - podkreślił.

Dodał, że każda z dotychczasowych propozycji rządu "bez względu na swój konfrontacyjny charakter, jest także ekonomicznie głęboko nieuzasadniona i krzywdząca". "I mamy wrażenie, że była ona pisana na kolanie pod doraźne potrzeby zespołu negocjacyjnego, bo z każdą propozycją wartość godziny ponadwymiarowej nauczyciela, czy wartość godziny pracy nauczyciela, leci 'na łeb, na szyję'. To są propozycje rządu: będziemy więcej pracować i mniej zarabiać. Tak ma być budowana godność naszego zawodu?" - mówił szef związku.

"ZNP - podobnie jak i wszyscy nasi partnerzy - potrafi mówić swoim głosem, nie potrzebujemy, żeby ktoś nam suflował i podpowiadał, jak mamy działać. (...) Oczekujemy pełnego szacunku dla członków związku, ale także wszystkich nauczycieli bez względu na ich przynależność. Żeby nie dorabiano nam gęby polityków, nie wskazywano na to, że realizujemy to na czyjeś zapotrzebowanie. Bo taka narracja, takie poglądy i taka teza była głoszona przez stronę rządową" - powiedział Broniarz.

Dodał, że protestujący oczekują także stanowiska rządu w sprawie mediacji. Przypomniał, że prymas Polski abp Wojciech Polak w sobotę powiedział, że Kościół mógłby pełnić rolę mediatora w sporze nauczycieli ze stroną rządową.

Szef ZNP dziękował za okazywane wsparcie uczniom, a także wszystkim, którzy uczestniczą w protestach.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Starsza 2019-04-24 08:44:31
    Gdybym nie pracowała jako nauczyciel akademicki a potem gdy mnie usunięto bo zlikwidowano wszystkie ośrodki doskonalenia nauczycieli to zrozumiałam dziś, że nauczyciel jest jak śmieć o który władcy wycierają nogi!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!