Smolik: Testowanie maturzystów na koronawirusa to problemy, stres i nerwy

 • PAP/AT
 • 20 kwietnia 2021 - 19:27
Smolik: Testowanie maturzystów na koronawirusa to problemy, stres i nerwy
Marcin Smolik (fot. cke.gov.pl)
Testowanie maturzystów przed egzaminami maturalnymi to bardzo problematyczna kwestia – powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Mówił, że odniesie się do tego w środę (21 kwietnia) na konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
 • W przypadku egzaminów wykonywanie testów z tygodniowym wyprzedzeniem nie miałoby sensu, bo od ich wykonania do egzaminów trzeba by 300 tys. ludzi trzymać w izolacji - powiedział Marcin Smolik.
 • Stanowisko Centralnej Komisji Egzaminacyjnej było takie, że jest to problematyczne rozstrzygnięcie i nie jest to takie proste, że testujemy i wszystko wiemy - zaznaczył.
 • Może się okazać, że test wykazał, że ktoś ma covid, a tak naprawdę tego covidu nie ma. To powoduje problemy, stres, nerwy, konieczność przystępowania do egzaminu w późniejszym terminie - wskazał.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pytany był we wtorek w RMF FM, czy rozważana jest opcja testowania przed egzaminami maturzystów na obecność koronawirusa.

"To jest bardzo problematyczna kwestia. Minister Czarnek jutro na konferencji będzie się do tego odnosił" - odpowiedział Smolik.

Czytaj też: Szczepienia maturzystów przed maturami? "Nie ma potrzeby"

Przyznał, że rozmowy na ten temat są prowadzone. "Ostateczne rozstrzygnięcia będą należały do ludzi, którzy się na tym znają dużo lepiej niż my - do Ministerstwa Zdrowia, do służb sanitarnych. Trzeba mieć świadomość, że takie testy są obarczone dosyć dużym marginesem błędu, testy mogą wyjść i pozytywnie i negatywne fałszywe" - zaznaczył dyrektor CKE.

Odniósł się do stwierdzenia, że przecież testy na obecność SARS-CoV-2 są codziennie wykonywane.

"Tak, ale stosujemy na co dzień inne testy. Nie stosujemy testów takich szybkich pięciominutowych" - zauważył. Mówił, że w przypadku egzaminów wykonywanie testów z tygodniowym wyprzedzeniem nie miałoby sensu, bo od ich wykonania do egzaminów trzeba by 300 tys. ludzi trzymać w izolacji.

"Stanowisko Centralnej Komisji Egzaminacyjnej było takie, że jest to problematyczne rozstrzygnięcie i nie jest to takie proste, że testujemy i wszystko wiemy, bo może się okazać, że test wykazał, że ktoś ma covid, a tak naprawdę tego covidu nie ma. To powoduje problemy, stres, nerwy, konieczność przystępowania do egzaminu w późniejszym terminie" - wskazał Smolik.

Przypomniał, że CKE wspólnie z MEiN i GIS przygotowały wytyczne sanitarne na egzaminy. Sprawdziły się one w roku ubiegłym, a także w styczniu i lutym tego roku podczas egzaminów zawodowych.

"Sprowadzają się do tych samych zasad, które znamy z całej przestrzeni publicznej: dystans, dezynfekcja, wietrzenie pomieszczeń. To wszystko tak naprawdę działa. Przestrzegajmy podstawowych zasad, naprawdę będzie dobrze" - powiedział.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja, potrwają do 20 maja. W poniedziałek CKE opublikowała wytyczne sanitarne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów. Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty i do tych z egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku również w reżimie sanitarnym.

Zapisano w nich m.in., że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i inne osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu.

Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź z osobą na kwarantannie.

Smolik pytany był we wtorek o sytuację tych abiturientów, którzy będą w czasie majowej sesji w izolacji lub na kwarantannie albo trafią na nie w trakcie sesji. Odpowiadając, przypomniał, że osoby takie będą mogły zdawać egzaminy w sesji dodatkowej w czerwcu.

TAGI
KOMENTARZE9

 • Do Do do Rodzic 2021-04-21 13:23:58
  Do Doradca metodyczny: za bardzo chcesz udowodnić, że to nie Ty. Akurat w tych wpisach nie było nic na temat polityki. Już Ci się całkiem w pustym saganku pomieszało 🤗😎
 • Doradca metodyczny 2021-04-21 11:20:26
  DoDo do Rodzic, postawiłam przecinek przed ,,a". Na spacerku jestem z moim kochanym psem. Ten nick,, uwaga" to nie mój. Ja zajmuję się metodyką nauczania, a nie polityką. Polityka to k.... . 😷☀️
 • Do Do do Rodzic 2021-04-21 11:00:29
  Do Doradca metodyczny: osoba na Twoim poziomie, nauczycielka pisząca doktorat. Powinna wiedzieć, że nie zawsze stawiamy przecinek przed "że" zresztą sama użyłaś go po "że". To raczej normalne, że ludzie wstają rano po dobrze przespanej nocy. Przecież nie będę pół nocy wypisywać d...urnote tak jak ty pod nickiem @uwaga. Uczciwi ludzie jak nie pracują to w nocy śpią, a rano wraz ze słoneczkiem wstają. Wyjdź trochę na powietrze, jest śliczna pogoda 🌞😎  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!