Partner portalu

Spór gmin o opłaty za przedszkole skończył się w sądzie. Nietypowy wyrok

Spór gmin o opłaty za przedszkole skończył się w sądzie. Nietypowy wyrok
Jedno z przedszkoli publicznych w Sokołowie Podlaskim. Fot. https://przedszkole5sp.edupage.org
Starając się o miejsce w sokołowskich przedszkolach dla swych dzieci, rodzice z gminy Sabnie podali – niezgodnie z prawdą, że mieszkają w Sokołowie. Skończyło się to sprawą w sądzie i wyrokiem, nakazującym samorządowi gminy Sabnie zapłacenie Sokołowowi Podlaskiemu 50 tys. zł.

O sprawie napisał  „Tygodnik Siedlecki”. Jak podała gazeta, do przedszkoli samorządowych w Sokołowie chodzą też dzieci z okolicznych gmin. Jednak pierwszeństwo przy rekrutacji do tego przedszkola mają dzieci z Sokołowa. Podczas kontroli okazało się, że choć część rodziców wpisała w oświadczeniu, iż mieszkają w tym mieście, to faktycznie są mieszkańcami gminy Sabnie. Zrobili tak zapewne dlatego, by zwiększyć szanse swych dzieci na dostanie się do sokołowskich przedszkoli.

Czytaj też: Brakuje wychowawców przedszkolnych. Ofert pracy przybywa z dnia na dzień

Sęk w tym, że większość kosztów pobytu dzieci w publicznych przedszkolach jest na barkach samorządów. I dlatego – jak zwrócił uwagę „Tygodnik Siedlecki” – jeśli jakiś samorząd ma w swoich przedszkolach dzieci z sąsiednich gmin, to dokładnie je z tego rozlicza. Nakazując dofinansowanie ich pobytu.

Ten spór trafił do sądu

W przypadku Sokołowa i gminy Sabnie sprawa była bardziej skomplikowana. Dlatego władze Sokołowa pozwały sąsiednią gminę do sądu o zwrot poniesionych kosztów. W związku z pobytem tych dzieci z gminy Sabnie w sokołowskich przedszkolach, których rodzice podali nieprawdziwe miejsce zamieszkania.

Sąd przyznał rację Sokołowowi Podlaskiemu i nakazał sąsiadującej z nim gminie pokrycie owych kosztów. To 50 tys. zł plus 7 tys. kosztów sądowych.

– Zapłacimy. Nie będę składał apelacji. Nie będę dalej walczył, bo to chyba nie ma sensu – powiedział „Tygodnikowi Siedleckiemu” wójt gminy Sabnie Piotr Wyszyński.

Czytaj też: Chcą powrotu czesnego za przedszkola publiczne. "Rodzice otrzymują duże wsparcie państwa"

Obecnie sześcioro dzieci z tej gminy uczęszcza do sokołowskich przedszkoli publicznych i jej samorząd płaci za nie prawie 7 tys. zł miesięcznie. Oprócz tego partycypuje też w kosztach pobytu swych dzieci w przedszkolach niepublicznych w Sokołowie.

TAGI
KOMENTARZE1

  • eLPe 2022-09-27 08:16:39
    Co z odpowiedzialnością rodziców, którzy złożyli fałszywe oświadczenia? Czy wobec tego gmina będzie teraz ponosić odpowiedzialność za KAŻDE KŁAMSTWA swoich mieszkańców ??? Przecież ta opłata pochodzi od WSZYSTKICH mieszkańców, w tym głównie od PRAWDOMÓWNYCH !!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!