Partnerzy portalu

Sposób w jaki przebiegła reforma edukacji był dobry? Wicepremier: Rezultaty za kilka lat

Sposób w jaki przebiegła reforma edukacji był dobry? Wicepremier: Rezultaty za kilka lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Reforma zdecydowanie nie była błędem, jest pytanie o metody. Ja  reformuję polskie uczelnie zupełnie inaczej, rozkładając ten proces na wiele lat. Dopiero za kilka lat będzie wiadomo, która metoda reformowania - moja, taka ewolucyjna polskich uczelni, czy bardzo zdecydowana, szybka reforma polskich szkół ze strony minister Anny Zalewskiej, dała lepsze rezultaty - powiedział wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.
 • Reforma polskich szkół była niezbędna, jest pytanie o metody - ocenił Jarosław Gowin.
 • Mówił, że dopiero za kilka lat będzie wiadomo, która metoda reformowania - jego, ewolucyjna polskich uczelni, czy bardzo szybka minister Anny Zalewskiej, dała lepsze rezultaty.
 • Po zakończeniu pierwszej tury rekrutacji do szkół procent tych, którzy będą musieli przystąpić do tury drugiej, nie jest większy niż w poprzednich latach - dodał.

Gowin, pytany na antenie Polsatu News o przebieg rekrutacji do szkół średnich, powiedział: "wiedzieliśmy praktycznie od trzech lat, że spotkają się w ramach rekrutacji dwa roczniki. Wybraliśmy te konkretne dwa roczniki, ponieważ one są najmniej liczne. Chcieliśmy zminimalizować skalę rozczarowań, oczywiście z wielkim szacunkiem odnosimy się do tych niepokojów związanych z rekrutacją, i uczniów, i ich rodzin, ale chcę też powiedzieć, że po zakończeniu pierwszej tury procent tych, którzy będą musieli przystąpić do tury drugiej, nie jest większy niż w poprzednich latach".

Podkreślił, że "nie chce przerzucać piłki między rządem a władzami samorządowymi". "Jest wiele miast, zdecydowana większość w Polsce, gdzie współpraca naszego rządu, Ministerstwa Edukacji Narodowej, z władzami samorządowymi, była na tyle dobra, że tam problemów z rekrutacją nie ma".

Ocenił, że "Warszawa jest rzeczywiście szczególna, bo tutaj do szkół stara się bardzo dużo osób (...) spoza Warszawy, z (...) wianuszka około warszawskiego". "Z drugiej strony nie mam poczucia, żeby władze Warszawy zrobiły wszystko co możliwe, aby przygotować się na tę sytuację" - zaznaczył.

Jak mówił, "w Krakowie, Katowicach, miastach, w których sytuację dobrze znam, skala problemu jest zdecydowanie mniejsza".

Czytaj też: Kłopoty z podwójnym rocznikiem będą eskalować dopiero po 1 września? Była minister edukacji przestrzega

Zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego reforma polskich szkół była "niezbędna". "Reforma zdecydowanie nie była błędem, jest pytanie o metody. Ja reformowałem, reformuję polskie uczelnie zupełnie inaczej, rozkładając ten proces na wiele lat, ostatnie elementy Konstytucji dla Nauki, wejdą w życia w 2026 roku".

Pytany, dlaczego MEN nie poszło jego śladem, odpowiedział: "dopiero za kilka lat będzie wiadomo, która metoda reformowania - moja, taka ewolucyjna polskich uczelni, czy bardzo zdecydowana, szybka reforma polskich szkół ze strony minister Anny Zalewskiej, dała lepsze rezultaty". Podkreślił, że "wszyscy tegoroczni absolwenci szkół gimnazjalnych czy podstawowych znajdą miejsce w szkołach średnich, tych miejsc jest o 100 tys. więcej niż chętnych".

W całym kraju trwa rekrutacja do szkół średnich - szczególna, gdyż w tym roku o przyjęcie do szkół ubiega się więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Chodzi o dwa roczniki: pierwszy rocznik absolwentów 8-letnich szkół podstawowych i ostatni rocznik gimnazjalistów. Harmonogram rekrutacji jest inny w różnych województwach, bo ustalali go indywidualnie kuratorzy oświaty.

We wtorek wyniki pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich ogłoszono w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, łódzkim i świętokrzyskim. Uczniowie z tych województw dowiedzieli się czy zostali zakwalifikowani do szkół, do których aplikowali. W pozostałych województwach uczniowie takie informacje poznali wcześniej.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski we wtorek na konferencji prasowej poświęconej wynikom rekrutacji przypomniał, że w tym roku jest ponad 725 tys. uczniów, którzy kończą szkołę podstawową bądź gimnazjum. Dla tych uczniów przygotowano 830 tys. miejsc w szkołach średnich.

TAGI
KOMENTARZE25

 • Katarzyna 2019-07-21 18:45:46
  I co ma Gowin odpowiedzieć ,ze tzw reforma to cos przeciwnego,,edukacja wruinie,, Po co byla,zeby w szkołach usadzic krewnych i znajomych i dzieci towarzyszy partyjnych, Samorzady zmusić do nieplanowanych wydatkow igadać ze są nieudolne , Najwazniejsze to z...eby było inaczej niz wielu krajach U.E ,bo tam są gimnazja ,Jak rodzina ma prace w innym kraju to dziecko wchodzilo gładko w tamtą strukturę szkolnictwa.)  rozwiń
 • Matka uczniow 2019-07-21 18:33:22
  Niezręcznie Gowinowi szczerze odpowiedzieć na takie pytanie! KAZDY dorosły ,myślący człowiek widzi co PIS zrobił z polskim szkolnictwem -zrujnował, uczniow i nauczycieli sponiewierał psychicznie,Za swoją bylejaķosć,obwinia samorzady inauczycieli, Jeszcze 3 lata uczen będzie... musiał być w tloku,chaosie .Bdbnauczycieli zwolnili,wszystko obsadzone aktywistami partyjnymi  rozwiń
 • Romana 2019-07-21 11:20:03
  Ciemny lud wysłał do Bruxeli po 150tys za miesìac drzemania w fotelu,bo intelekt nie ,,da rady,, Jak ma w Polsce być dobrobyt jak ludzie głosują ,,na złość PIS,, a nie na mądrych ludzi ,uczciwych

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!