Partnerzy portalu

Stawki egzaminatorów maturalnych pójdą w górę. Ale nie wszystkich

Stawki egzaminatorów maturalnych pójdą w górę. Ale nie wszystkich
Rozporządzenie dotyczy wyłącznie egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanych w sesji zimowej 2023 r. (fot. arc. PAP/Lech Muszyński)
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
 • Zmiana rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania wysokości wynagrodzenia asystentów technicznych do minimalnej stawki godzinowej obowiązującej od dnia 1 stycznia 2023 r. 
 • W rozporządzeniu przewiduje się zwiększenie wynagrodzenia dla asystentów technicznych biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
 • Projekt został skierowany do podpisu ministra. Kolejnym etapem procesu legislacyjnego jest skierowanie aktu do ogłoszenia. 

Obecnie stawka za godzinę pracy dla asystenta technicznego, z którym dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zawiera umowę cywilnoprawną, określającą zakres jego obowiązków i wysokość wynagrodzenia, zgodnie z art. 9c ust. 10a ustawy, wynosi 21,96 zł brutto. Od dnia 1 stycznia 2023 r. minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 22,80 zł brutto (z 19,70 zł brutto), a od dnia 1 lipca 2023 r. - do 23,50 zł brutto.

Czytaj też: Matura 2023 zagrożona. Może zabraknąć egzaminatorów

Oznacza to, że stawka dla asystenta technicznego określona obecnie w rozporządzeniu ministra edukacji Narodowej z dnia 22 sierpnia 2019 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego jest niższa niż minimalna stawka godzinowa określona we wskazanym wyżej rozporządzeniu Rady Ministrów.

Wynagrodzenie egzaminatorów w górę 

W rozporządzeniu przewiduje się zwiększenie wynagrodzenia dla asystentów technicznych biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w okresie od dnia 9 stycznia 2023 r. do dnia 31 stycznia 2023 r. tak, aby wynagrodzenie to nie było niższe niż minimalna stawka godzinowa określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Czytaj też: Rząd wypłaci nauczycielom 2 tys. zł? Tyle miałby wynieść dodatek inflacyjny

W związku z tym, wysokość wynagrodzenia dla asystenta technicznego będzie ustalana jako iloczyn 0,54 proc. stawki (obecnie 0,52 proc. stawki) minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne, określonej w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, za każdą godzinę udziału w jednej zmianie tego egzaminu oraz liczby zmian egzaminu, w których bierze udział (co daje 22,81 zł brutto za godzinę) oraz za każdą godzinę przygotowywania stanowisk egzaminacyjnych dla jednej zmiany egzaminu oraz liczby zmian egzaminu, w których bierze udział.

Czas przygotowywania stanowisk egzaminacyjnych dla jednej zmiany egzaminu nie może być dłuższy niż trzy godziny.

Rozporządzenie dotyczy wyłącznie egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanych w sesji zimowej 2023 r.

Wynagrodzenie asystentów technicznych od lipca 2023 r.

Kolejny termin przeprowadzania tych egzaminów przypada w czerwcu 2023 r. zatem już po wejściu w życie ustawy budżetowej na rok 2023 oraz związanej z nią przygotowywanej nowelizacji rozporządzenia wydawanego na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, uwzględniającego wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego o 7,8 proc.

"Zatem w tym przypadku nie ma potrzeby utrzymywania podwyższonego wskaźnika 0,54 proc. stawki, gdyż wystarczający będzie wskaźnik 0,52 proc. stawki" - czytamy w uzasadnieniu.

Projektodawcy proponują, by, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia. 

TAGI
KOMENTARZE21

 • Piotr 2022-12-28 21:07:29
  Do Da098: podczas matur się nie da.
 • Da098 2022-12-28 19:51:38
  A dlaczego nie mogą sprawdzać w ramach 40 godzinnego czasu pracy? Zamiast jeździć i się byczyć na wycieczkach.
 • Warto 2022-12-28 17:24:06
  Nie trzeba wchodzić do pokoju nauczycielskiego. Wystarczy wejść na stronę "nie dla chaosu w szkole" . Znów się nauczyciele "podrapali" w kilku tematach. 🤣🤣🤣

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!