Partnerzy portalu

Stawki wynagrodzenia nauczycieli: 2016 kolejnym rokiem bez podwyżek

 • Bartosz Dyląg
 • 8 stycznia 2016 - 11:47 | Aktualizacja: 8 stycznia 2016 - 12:42
Stawki wynagrodzenia nauczycieli: 2016 kolejnym rokiem bez podwyżek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
W projekcie budżetu na rok 2016 po raz kolejny brak jest jakichkolwiek środków na podwyżki płac nauczycieli – zauważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. W budżecie brakuje ponadto pieniędzy na doskonalenie nauczycieli oraz próbne matury.

Projekt budżetu na 2016 rok znajduje się na etapie opiniowania przez sejmowe komisje. Wiemy już, że na oświatę zaplanowano w sumie 45 mld 892 mln 380 tys. zł. To o 2,8 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Zastrzeżenia do projektu zgłasza Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Wydatki na oświatę proporcjonalnie coraz mniejsze

Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński uważa, że wysokość środków w projekcie budżetu państwa przeznaczonych na oświatę i wychowanie jest niewystarczająca. W jego opinii budżet ten nie uwzględnia wszystkich potrzeb, które są związane z edukacją.

- Jest to kolejny budżet, w którym widzimy zmniejszenie nakładów na oświatę, spadek udziału oświaty w PKB. W 2016 r. będzie to 2,43 proc. PKB. Widzimy także spadek nakładów na oświatę oraz edukacyjną opiekę wychowawczą w stosunku do wydatków budżetowych państwa. Jeżeli analizowalibyśmy budżet w listopadzie 2015, to udział oświaty w wydatkach wynosił 13,03 proc., w grudniowym budżecie – 12,45 proc. Wskutek przesunięcia 84 mln zł do rezerwy celowej, spada również część oświatowa subwencji ogólnej – zauważa Baszczyński.

Wiceprezes ZNP dodaje, że w dalszym ciągu brak jest jakichkolwiek środków na podwyżki płac nauczycieli. – Kwota bazowa w projekcie budżetu została zamrożona i jest ona na poziomie z roku 2012. Brak jest również zwaloryzowanych środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Kwota bazowa funduszu dla pracowników niepedagogicznych oświaty jest na poziomie roku 2010 – analizuje Krzysztof Baszczyński.

Brak pieniędzy na doskonalenie nauczycieli oraz próbne matury

ZNP ma także uwagi do środków na doskonalenie nauczycieli. – Okazuje się, że w dalszym ciągu nie jest realizowany zapis mówiący o 1-proc. odpisie na fundusz dotyczący doskonalenia i dokształcania nauczycieli. Jedno z obowiązujących rozporządzeń mówi o podniesieniu kwalifikacji nauczycieli na poziomie przedszkolnym w zakresie edukacji językowej – podkreśla wiceprezes ZNP.

ZNP ma ponadto poważne zastrzeżenia wobec kosztów matur próbnych. – Nie ma na nie środków w subwencji oświatowej, ponoszą je samorządy – wyjaśnia Baszczyński.

Stawki z rozporządzenia Kluzik-Rostkowskiej

Ostatnie rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy podpisała w czerwcu 2015 r. ówczesna minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Weszło ono w życie 1 września ur. i pozostawiało minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli na poziomie z roku 2014 (od 1 513 do 3 109 zł).

Przypomnijmy, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wspólnie manifestowały w Dniu Edukacji Narodowej przed kancelarią premiera. Związkowcy domagali się zwiększenia nakładów na edukację, w tym podniesienia płac nauczycieli.

TAGI
KOMENTARZE43

 • twierdzielka 2016-08-08 18:12:54
  To jest nasz kociołek, jak tylko chcesz się wychylić to cię ściągną w dół bo może będziesz miał lepiej. Ja życzę wszystkim, autentycznie wszystkim żeby zarabiali godnie. Czy to nauczycielom, czy pielęgniarką, górnikom, hutnikom, rolnikom i tym co najwięcej krzyczą że nikomu się nie należy. Bo nasze ...zarobki są nie adekwatne do cen, podatków, mamy zachód w wydatkach a wschód w dochodach.  rozwiń
 • gija 2016-04-26 18:56:04
  Do ADG: Właśnie wróciłam od lekarza. 10 minut w gabinecie 120 zł. Ale to pewnie w promocji.
 • gija 2016-04-26 18:53:41
  Do ADG:

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!