Partnerzy portalu

Stop nietolerancji i dyskryminacji w szkołach

  • PAP
  • 7 września 2012 - 19:27 | Aktualizacja: 7 września 2012 - 19:28
Stop nietolerancji i dyskryminacji w szkołach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Szkoła nie powinna kapitulować przed aktami nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia - podkreśla pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, odnosząc się do badań dotyczących homofobii w szkołach.

Pełnomicniczka zwróciła się w piątek w tej sprawie do minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas.

Jak wynika z badań Kampanii Przeciw Homofobii, 76 proc. uczniów potwierdziło, że w ich szkole dochodzi do przypadków przemocy słownej związanej z homofobią, podczas gdy takie zjawisko zauważa znacznie mniej nauczycieli - 47,5 proc. O przypadkach przemocy fizycznej na tym tle mówił co czwarty uczeń (26 proc.) i co siódmy nauczyciel (15,5 proc.).

Czytaj też: Jak zwalczyć agresję w szkole?

Według autora raportu, Jana Świerszcza z KPH, w każdej 30-osobowej klasie jest co najmniej jedna osoba nieheteroseksualna - wynika to ze statystyk. 58 proc. tych osób ukrywa swoją orientację seksualną; najczęściej ok. 12. roku życia zdają sobie z niej sprawę, a ujawniają ok. 16-17. roku życia.

Kozłowska-Rajewicz zwróciła uwagę, że sytuacja osób nieheteroseksualnych, szczególnie gejów, w polskiej szkole jest bardzo trudna. Osoby, które decydują się ujawnić swoją homoseksualność, często spotykają się z dyskryminacją przybierającą różnorakie formy, a także z mobbingiem.

Czytaj też: Agresja i niski poziom nauczania w gimnazjach

Jednocześnie 60 proc. uczestników badania przyznało, że w szkole tematyka orientacji seksualnej nie jest poruszana wcale, a jeśli tak, to jedynie na lekcjach religii, gdzie przedstawiana jest w kategoriach grzechu czy choroby.

Jednocześnie badanie pokazało, że często nauczyciele nie są zupełnie przygotowani merytorycznie: nie wiedzą, jak reagować na sytuacje, kiedy w klasie jest osoba nieheteroseksualna, nieukrywająca swojej orientacji, nawet jeśli posiadają wiedzę encyklopedyczną, nie są w stanie stawić czoła wykluczającej atmosferze w klasie.

Czytaj też: Reklama i agresywny marketing w szkole

"Nauczyciele potrzebują w tym względzie wytycznych i instrukcji ze strony resortu edukacji" - przekonuje pełnomocniczka.

<!-- pagebreak //-->

Jak wynika z badania, 78 proc. nauczycieli mówi, że porusza w szkole tematy homoseksualności i homofobii, jednak tylko 37 proc. uczniów potwierdza ten fakt. Nauczyciele przyznają, że nie mają odpowiedniego przeszkolenia w tej dziedzinie, zaś 7 proc. uważa, że poruszanie tych tematów byłoby promowaniem homoseksualizmu.

Badanie pokazało, że 61 proc. kadry nie popiera ujawnienia przez ucznia orientacji nieheteroseksualnej, co trzeci (30 proc.) deklaruje wsparcie dla ujawniających się uczniów, a 7 proc. mówi, że czułoby się niekomfortowo, mając w klasie takiego ucznia.

"Sytuacja przedstawiona w badaniu budzi mój niepokój. Szkoła nie powinna kapitulować przed aktami nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia. Doświadczenie nietolerancji i wykluczenia leży u podłoża depresji, a nawet samobójstw. Jak wynika z relacji uczniów zawartych w raporcie, nauczyciele nie są w stanie zapobiegać i reagować właściwie" - pisze Kozłowska-Rajewicz.

Pełnomicniczka zwróciła się do Szumilas o pilne podjęcie działań zmierzających do poprawy tej sytuacji. Podkreśliła przy tym uwagę na duży potencjał intelektualny i dydaktyczny, jakim dysponuje sektor pozarządowy.

"W mojej opinii celowym byłoby nawiązanie współpracy z organizacjami, które mają bardzo duże doświadczenie w dziedzinie edukacji antydyskryminacyjnej i wiedzy o seksualności człowieka. W związku z tym proponuję Pani Minister spotkanie z udziałem osób mających realny wpływ na sposób funkcjonowania placówek edukacyjnych w celu przedyskutowania koniecznych do podjęcia działań" - czytamy w liście do MEN.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!