Studenci pomogą nauczycielom w prowadzeniu zajęć online. Tak zaliczą praktyki zawodowe

Studenci pomogą nauczycielom w prowadzeniu zajęć online. Tak zaliczą praktyki zawodowe
Studenci pomogą w prowadzeniu zdalnych lekcji i zajęć? (fot. pixabay.com)
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje, by studenci oraz uczestnicy studiów podyplomowych kształcący się na kierunkach nauczycielskich zyskali w tym roku akademickim możliwość odbycia praktyk zawodowych, wspierając nauczycieli w zdalnym prowadzeniu lekcji lub zajęć. Projekt stosownej nowelizacji został już opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji.
  • Resort tłumaczy, że zmiana przepisów jest uzasadniona szczególnymi okolicznościami związanymi z epidemią koronawirusa, a w szczególności potrzebą zapewnienia nauczycielom wsparcia w prowadzeniu przez nich lekcji lub zajęć zdalnie.
  • W myśl nowelizacji umożliwienie realizacji praktyk zawodowych poprzez wsparcie nauczycieli w zdalnym nauczaniu miałoby dotyczyć tylko roku akademickiego 2019/2020.
  • Propozycja ministerstwa została 1 kwietnia skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Resort chce, aby zmienione przepisy weszły w życie od razu z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami praktyki zawodowe nie mogą być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chciałoby to jednak zmienić. Przynajmniej w tym roku akademickim. W Rządowym Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Czytaj: Koronawirus zachęcił mieszkańców do e-usług. Lawina wniosków o profil zaufany!

Resort proponuje, by osoby odbywające w roku akademickim 2019/2020 kształcenie na wszystkich studiach nauczycielskich (tj. zarówno studenci studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotu, nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych, nauczyciela praktycznej nauki zawodu, nauczyciela prowadzącego zajęcia i nauczyciela psychologa, nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciela pedagoga specjalnego, nauczyciela logopedy i nauczyciela prowadzącego zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka) jak i uczestnicy studiów podyplomowych przygotowujących do wykonywania wyżej wymienionego zawodu nauczyciela (z wyłączeniem nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej) zyskali możliwość realizacji praktyk zawodowych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

- Wprowadzenie rozwiązań w powyższym zakresie jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami związanymi z epidemią wirusa SARS-CoV-2, w szczególności potrzebą zapewnienia nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek systemu oświaty wsparcia w prowadzeniu przez nich lekcji lub zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty – tłumaczy w uzasadnieniu do projektu Ministerstwo. Wskazuje ponadto, że za takim rozwiązaniem przemawia konieczność uelastycznienia wymagań „dotyczących uzyskiwania efektów uczenia się w ramach zajęć lub grup zajęć realizowanych w formie praktyk zawodowych, w warunkach wyłączenia możliwości odbywania tych praktyk we wskazanych podmiotach oraz zawieszenia zajęć na terenie uczelni i wprowadzenia wymogu realizacji zajęć na studiach i studiach podyplomowych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość”.

Jak wyjaśnia resort, nowelizacja wprowadza możliwość ubiegania się o zaliczenie części zajęć (lub grup zajęć) realizowanych w formie praktyk zawodowych studentom i uczestnikom studiów podyplomowych kształcącym się na studiach nauczycielskich, którzy w okresie zawieszenia kształcenia na studiach i studiach podyplomowych lub okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty będą wykonywali „czynności wspomagające nauczycieli przedszkoli, szkół lub placówek systemu oświaty w prowadzeniu lekcji lub zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość”. W myśl nowelizacji w przypadku wykonywania takich czynności możliwe będzie zaliczenie tych zajęć (lub grup zajęć), do których w programie studiów lub studiów podyplomowych zostały przypisane efekty uczenia się obejmujące umiejętności praktyczne, w zakresie, w jakim odpowiednio student lub uczestnik studiów podyplomowych osiągnął efekty uczenia się w czasie wykonywania tych czynności.

Czytaj: Nowe standardy kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela

- Rozwiązanie to pozwoli zatem, aby wykonywanie przez studentów lub uczestników studiów podyplomowych czynności polegających np. na pomocy w obsłudze aplikacji służących do zdalnej komunikacji z uczniami, w przygotowywaniu materiałów na lekcje lub zajęcia lub uczestnictwie w lekcjach lub zajęciach odbywających się na platformach internetowych lub z wykorzystaniem aplikacji służących do zdalnej komunikacji z uczniami, mogło zostać zaliczone przez uczelnię, jako odbycie części zajęć lub grup zajęć realizowanych w formie praktyk zawodowych, w związku z nabyciem lub pogłębieniem przez nich umiejętności w tym zakresie. Uczelnia będzie mogła zaliczyć studentowi lub uczestnikowi studiów podyplomowych część zajęć lub grup zajęć, uwzględniając informacje o liczbie godzin i charakterze wykonywanych przez niego czynności zawarte w zaświadczeniu wydanym przez podmiot, na rzecz którego je wykonywał – czytamy w projekcie nowelizacji.

Propozycja Ministerstwa została 1 kwietnia skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Czas na zgłaszanie ewentualnych uwag mija dziś (2 kwietnia) w południe.

- Krótki termin uzgodnień jest uzasadniony koniecznością pilnego wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, gdyż zawiera ono propozycje regulacji związanych z aktualną sytuacją epidemiczną w kraju - tłumaczy MNiSW, które chciałoby, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!