Partnerzy portalu

Subwencja oświatowa w 2022 r. po nowemu. Oto szczegóły projektu rozporządzenia

 • KO
 • 9 listopada 2021 - 10:30
Subwencja oświatowa w 2022 r. po nowemu. Oto szczegóły projektu rozporządzenia
Na wysokość subwencji oświatowej dla gminy ma wpływ m.in. zamożność i wielkość szkół (fot. unsplash/taypaigey)
Opublikowany został projekt rozporządzenia MEiN w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022. Samorządy mają otrzymać według wstępnych szacunków 6118 zł na jednego ucznia - 49 złotych więcej niż w 2021 roku. Projekt trafił do konsultacji zewnętrznych i uzgodnień międzyresortowych.
 • W projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 zaplanowano część oświatową subwencji ogólnej w wysokości 53 365 338 tys. zł. Jest ona wyższa w stosunku do kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021 o 2,2 proc.
 • Jednym z czynników uwzględnianych przy ustalaniu sposobu podziału subwencji oświatowej ma być sytuacja finansowa JST.
 • W wyniku aktualnych wyzwań dotyczących kształcenia osób przybywających z zagranicy spowodowanych kryzysem migracyjnym zwiększono środki naliczone na ucznia w oddziale przygotowawczym o ok. 589 zł na ucznia.

Wysokość subwencji oświatowej dla danej gminy będzie zależna od liczby uczniów przeliczeniowych otrzymanej przez zastosowanie zróżnicowanych wag i wskaźników dla wybranych kategorii uczniów, słuchaczy, wychowanków i dzieci, które ukończyły 6 lat lub więcej w roku bazowym, określonych typów i rodzajów szkół oraz wskaźnika korygującego, uwzględniającego stopnie awansu zawodowego nauczycieli.

Zastosowanie tego wskaźnika, według autorów projektu ma umożliwić przekazanie relatywnie wyższych kwot subwencji oświatowej do tych samorządów, w których udział etatów nauczycieli o najwyższych stopniach awansu zawodowego w relacji do ogólnej liczby etatów nauczycieli jest wyższy niż średnio w skali kraju. Co istotne, innym z czynników uwzględnianych przy ustalaniu sposobu podziału subwencji oświatowej ma być sytuacja finansowa JST.

Zgodnie z zaproponowanym wstępnym algorytmem podziału subwencji oświatowej w roku 2022 finansowy standard A ma wynieść ok. 6118 zł. W stosunku do 2021 roku wzrośnie on o ok. 0,8 proc., (ok. 49 zł).

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 zaplanowano część oświatową subwencji ogólnej w wysokości 53 365 338 tys. zł. Jest ona wyższa w stosunku do kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021 o 2,2 proc.

Szacuje się, że podział kwoty 53,1 mld zł. (kwota po odjęciu 0.5 proc. rezerwy) na poszczególne rodzaje jednostek samorządu terytorialnego będzie następujący:

 • gminy – 32,7 mld zł (62 proc.), w tym miasta na prawach powiatu w zakresie zadań gminy – 9,0 mld zł;
 • powiaty – 19,7 mld zł (37 proc.), w tym miasta na prawach powiatu w zakresie zadań powiatu – 9,5 mld zł;
 • województwa – 0,7 mld zł (1 proc.).

[Projekt rozporządzenia zamieszczamy poniżej w dziale Multimedia]

Biedniejsze gminy dostaną więcej

Inną ze zmian zaproponowanych w rozporządzeniu jest kwestia sposobu naliczania wagi wiejskiej (P1, P2). Dotychczasową wagę powiązano z tzw. wskaźnikiem zamożności JST.

W JST, dla których wskaźnik zamożności jest mniejszy lub równy 1,4 lub które otrzymują część wyrównawczą subwencji ogólnej, proponuje się, aby wartość wagi wynosiła 0,4..

W JST, dla których wskaźnik zamożności jest większy niż 1,4 i które nie otrzymują części wyrównawczej subwencji ogólnej, ma ona wynosić wynosiła 0,2.

Łącznie w zakresie obu wag zostaną naliczone środki w łącznej wysokości ok. 3 mld 219 mln zł, w tym wagą P1 – 3 mld 122 mln zł, tj. 97 proc. i wagą P2 – 97 mln zł, tj. 3 proc.

Więcej na oddziały przygotowawcze i dla administracji

W projekcie rozporządzenia znalazły się również m.in. zwiększenie wartości wagi dla uczniów oddziałów przygotowawczych z 0,3 na 0,4 (waga P51).

Jak tłumaczą autorzy projektu, w wyniku aktualnych wyzwań dotyczących kształcenia osób przybywających z zagranicy spowodowanych kryzysem migracyjnym zwiększono środki naliczone na ucznia w oddziale przygotowawczym o ok. 589 zł na ucznia. Szacuje się, że po zwiększeniu wartości wagi na uczniów oddziałów przygotowawczych zostaną naliczone środki w wysokości ok. 3,3 mln zł.

Następuje również zmiana wartości wskaźnika wydatków rzeczowych oraz wydatków płacowych dla pracowników administracji i obsługi Wr z 0,20 na 0,25.

Wskaźnik ten decyduje jaka część oświatowej subwencji ogólnej jest przeznaczana na wydatki rzeczowe oraz płacowe pracowników administracji i obsługi. Ta część oświatowej subwencji ogólnej zwiększy się z 20 na 25 proc. Zmiana ta jest podyktowana wzrostem płacy minimalnej oraz rosnącymi kosztami stałymi związanymi z prowadzeniem szkół i placówek.

Czytaj też: Subwencja oświatowa na 2022 r. Na co przypadnie najwięcej pieniędzy?

Inne zmiany w naliczaniu

Zaproponowano także zmianę sposobu uwzględniania liczby etatów nauczycieli do wskaźnika Di, w taki sposób, że do etatów subwencyjnych (nauczyciel dyplomowany) mają zostać wliczone osoby niebędące nauczycielami zatrudnione na podstawie art. 15 ust. 6 Prawa oświatowego.

W projekcie rozporządzenia wprowadzono także wskaźniki: zwiększające i zmniejszające w zakresie uczniów liceum, technikum i szkoły podstawowej. Zmiana jest związana m. in. ze zwiększoną liczbą absolwentów klas VIII szkoły podstawowej (dzieci, które wcześniej rozpoczęły edukację w szkole podstawowej w związku z tzw. „reformą 6-latka”, oraz którzy od września 2022 r. rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych. 

Podniesiono wagę dotyczącą uwzględnienia zamożności i wielkości szkoły z poziomu 0,15 na 0,25.

Projekt zmienia finansowanie szkół, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, w taki sposób, że zwiększone zostały środki naliczane na podstawie zdanego przez ucznia lub słuchacza egzaminu zewnętrznego, a zmniejszone zostały środki naliczane za uczestnictwo w zajęciach. Jest to kontynuacja rozwiązania wprowadzonego w poprzednich latach. 

Zmieniono sposób naliczania niektórych wag do algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dotyczących: szkół w podmiotach leczniczych, domów wczasów dziecięcych;

Zwiększono też wartość wagi naliczanej na wychowanków specjalnych ośrodków wychowawczych z wartości 6,5 na 7,8. 

Projekt trafił do konsultacji zewnętrznych i uzgodnień międzyresortowych. Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

DO POBRANIA
Projekt rozporzadzenia subwencja oświatowa 2022.docx
44.59 KB format pliku: DOCX
TAGI
KOMENTARZE7

 • Kasia 2021-11-10 14:06:04
  Do ECH: kolejny wpis DORADCY METODYCZNEGO, a podpis znów inny, każdy może sobie sam wyrobić opinie.
 • ECH 2021-11-10 09:53:29
  Nie ma sensu dyskutować z "Kasią". To troll i do tego kiepski prowokator.
 • Kasia 2021-11-10 06:56:53
  Do Piotr: nudne DORADCO METODYCZNY 🥱

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!