Partnerzy portalu

Subwencja oświatowa źle wyliczona. Samorządy czują się oszukane przez rząd

Subwencja oświatowa źle wyliczona. Samorządy czują się oszukane przez rząd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Środki przekazane samorządom na edukację są mniejsze od obiecanych. Niestety, konsekwencje poniosą szkoły.

Samorządowcy zarzucają Ministerstwu Edukacji Narodowej, że nie potrafi wyliczyć, jaką dokładnie subwencję oświatową powinno przekazać gminom. Dla wielu jednostek było prawdziwym szokiem, gdy na początku tego roku resort finansów przekazał im środki na edukację. Okazały się one niższe od tych, które obiecał im minister.

– Przygotowując budżet, opieraliśmy się na informacji MEN w sprawie wyliczenia części oświatowej subwencji ogólnej. Natomiast Ministerstwo Finansów wypłaciło nam o 300 tys. zł mniej, niż nam obiecywano. Okazało się, że algorytmy, które miały zwiększyć wsparcie z budżetu państwa dla małych szkół, mijają się z rzeczywistością – mówi rozżalony dr Robert Lisowski, wójt Gminy Iwanowice. – Chcemy to zweryfikować i sprawdzić, czy zaniżono nam subwencję, i niestety musimy to robić własnymi siłami – dodaje.

Sonda przeprowadzona przez DGP potwierdza, że takie same problemy mają inne samorządy. Zdzisław Kanicz, skarbnik gminy Rybno, wskazuje, że MEN wyliczył jego jednostce subwencję na poziomie ok. 7,9 mln zł, tymczasem resort finansów przekazał mniej o 260 tys. zł.

O ponad 100 tys. zł uległa zmniejszeniu ustalona wcześniej kwota. Taka decyzja znacznie utrudnia zarządzanie budżetem gminy – skarży się Monika Skora z Urzędu Gminy i Miasta Rychwale.

Nam zmniejszono subwencję o ponad 70 tys. zł. Jest to dla nas bardzo kłopotliwe, bo szkoły mają już przyznane środki na dany rok – wyjaśnia Barbara Gardocka, skarbnik miasta Zambrów.

Jeszcze większe różnice są widoczne w dużych aglomeracjach. Artur Tokarz, skarbnik miasta i gminy Busko-Zdrój, informuje, że w przypadku jego jednostki niedobór wynosi 347 tys. zł. Z kolei Szczecin swoją stratę oszacował na 823 tys. zł.

Samorządowcy, którym obniżono subwencje, przyznają, że będą szukać oszczędności w szkołach.

Cały artykuł czytaj tutaj.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Alka 2015-03-29 15:28:54
    Pomoc dla samorządów w sprawdzeniu prawidłowości wyliczeń subwencji znajduje się na stronie monitoring.fio.org.pl w postaci matrycy kalkulacyjnej finansów gminnych na oświatę. Zachęcam do zapoznania się i korzystania, ułatwia pracę. Trzeba zwrócić się o udostępnienie loginu - informacje na podanej ...stronie.  rozwiń
  • olo 2015-03-26 11:33:44
    Jeżeli w szkółkach wiejskich w klasie będzie 4 -6 uczniów to subwencji oświatowej nigdy nie wystarczy. Znam szkołę, w której na jednego nauczyciela przypada 3,5 (!) ucznia. Czy nie ekonomiczniej wprowadzić nauczanie indywidualne lub nauczyciela domowego ?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!