Partnerzy portalu

Świętokrzyskie stawia na szachy. Uczniowie będą grać w szkołach

Świętokrzyskie stawia na szachy. Uczniowie będą grać w szkołach
Adobe Stock
124 szkoły w regionie otrzymają zestawy do gry w szachy, w ramach realizowanego projektu "Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej".
  • O programie poinformował w czwartek (15 lutego) w Kielcach marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas.
  • Wartość zakupionego sprzętu to ponad 85 tys. zł.

 

Przedsięwzięcie, realizowane przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚCDN) zainaugurowano we wrześniu 2017 r. W październiku ruszyły warsztaty z nauki gry w szachy, w których udział wzięło 235 nauczycieli z woj. świętokrzyskiego, którzy następnie będą prowadzili zajęcia w swoich szkołach.

"Wierzę, że ten projekt stanie się zaczynem, że co roku będziemy rekrutować grupę kolejnych nauczycieli i będziemy kontynuować ten projekt. Cieszę się, że te nasze działania metodyczne mają wsparcie w formie przekazanego do szkół sprzętu, bo bez tego ciężko byłoby te zajęcia zrealizować" - zaznaczył wicedyrektor ŚCDN Krzysztof Łysak.

Władze województwa zakupiły sprzęt o łącznej wartości ponad 85 tys. zł, który niebawem zostanie przekazany do 124 świętokrzyskich szkół. W skład jednego zestawu wchodzi osiem szachownic, czyli plansze szachowe z pełnym zestawem pionków i figur, oraz jeden zegar. Łącznie zakupiono 1100 sztuk szachów oraz 204 elektroniczne zegary szachowe.

"Zyskujemy skalę, która powinna z czasem doprowadzić do istotnej zmiany jakościowej, jeśli chodzi o kompetencję gry w szachy" - mówił Jarubas.

Z kolei wicedyrektor ŚCDN zaznaczył, że "projekt przyniósł wiele wartości dodanych". "Okazało się, że edukacja szachowa stała się istotnym elementem w wielu szkołach, jeśli chodzi o programy wychowawczo-profilaktyczne. Nauczyciele uczestniczący w naszym projekcie składają granty, żeby ta edukacja szachowa w ich szkołach mogła jeszcze bardziej zaistnieć" - dodał Łysak.

Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, edukacja szachowa na wczesnym etapie edukacyjnym ma na celu wsparcie rozwoju kompetencji matematycznych uczniów, przede wszystkim: logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną, analizę i rozwiązywanie problemów. Zajęcia szachowe dają uczniom możliwość nie tylko zabawy z wykorzystaniem gier planszowych, logicznych i strategicznych, ale pozwalają też nauczycielom kształtować u dzieci takie cechy osobowości, jak: wiara we własne możliwości, właściwe zachowania w sytuacjach trudnych (radzenie sobie z wygraną i porażką), podejmowanie decyzji i branie za nie odpowiedzialności. Gra w szachy uczy też rywalizacji w duchu fair play.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!