Partnerzy portalu

Symulator reaktora jądrowego powstanie pod Warszawą

Symulator reaktora jądrowego powstanie pod Warszawą
(Fot. Mat. Pras.)
Symulator reaktora jądrowego powstanie w pobliżu Warszawy, brane są pod uwagę trzy lokalizacje - powiedział pełnomocnik szefa MEiN ds. kształcenia oraz badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie transformacji energetycznej Grzegorz Szymoniuk.

Pod uwagę brane są trzy lokalizacje. Wybór ostatecznej lokalizacji nastąpić najpóźniej do końca tego roku

W ubiegłym tygodniu wiceprezes Orlen Synthos Green Energy (OSGE) Dawid Jackiewicz i wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Remigiusz Kopoczek podpisali list intencyjny dotyczący utworzenia Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKEJ). W wyniku umowy ma powstać symulator reaktora jądrowego BWRX-300. Ośrodek będzie szkolić przyszłych inżynierów jądrowych, a także prowadzić działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie szeroko pojętego przemysłu energetycznego.

"Jeżeli chodzi o lokalizację, na dzisiaj wiemy, że będzie to w pobliżu Warszawy. Na chwilę obecną brane są trzy lokalizacje. Wybór ostatecznej lokalizacji nastąpić najpóźniej do końca tego roku" - przekazał pełnomocnik szefa MEiN ds. kształcenia oraz badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie transformacji energetycznej Grzegorz Szymoniuk. Działkę ma zapewnić Sieć Łukasiewicz.

W Europie Środkowej - jak dodał - nie ma takiego centrum szkoleniowego z symulatorem reaktora.

Szymoniuk powiedział, że będzie to symulator (inaczej zwany demonstratorem) reaktora SMR w skali 1:1 "ze wszystkim oprócz materiału radioaktywnego", łącznie z komorą chłodzenia i panelami sterowniczymi. SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

Technologia reaktora nadal jest na etapie certyfikacji

Jaki jest cel powstania symulatora? Jak wyjaśnił Szymoniuk, OSGE ma szkolić tam przyszłych pracowników i studentów w partnerstwie z uczelniami, które sygnowały porozumienie. Są to: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski i Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Dodatkowo ECKKEJ zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt niezbędny do kształcenia przyszłych specjalistów jądrowych oraz przestrzeń szkoleniową z salami wykładowymi i częścią edukacyjną.

Pełnomocnik Szymoniuk pytany o koszt symulatora powiedział, że OSGE nie wskazał jeszcze precyzyjnej kwoty, bo technologia reaktora nadal jest na etapie certyfikacji.

Symulator ma rozpocząć działalność w 2027 r., czyli 2-3 lata przed zbudowaniem pierwszego SMR-a w Polsce. Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy ma wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!