Szczepienia maturzystów przed maturami? "Nie ma potrzeby"

 • PAP/AT
 • 20 kwietnia 2021 - 17:14
Szczepienia maturzystów przed maturami? "Nie ma potrzeby"
Ministerstwo informuje że nie ma potrzeby szczepić maturzystów przed maturami (Włodzimierz Bernacki, fot. twitter.com/w_bernacki)
Nie ma potrzeby szczepienia uczniów przeciw COVID-19 przed maturami. Dystans społeczny podczas egzaminów pozwala przyjąć taką perspektywę, że ryzyko zakażenia koronawirusem jest minimalne – powiedział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.
 • Ministerstwo, ale również kuratorzy, dyrektorzy szkół i nauczyciele są bardzo dobrze przygotowani do przeprowadzenia egzaminów maturalnych - zapewnił Włodzimierz Bernacki.
 • Ten dystans społeczny w trakcie przeprowadzanych egzaminów, jak i wszystko związane z przygotowaniem do egzaminów, pozwala przyjmować taką perspektywę, że ryzyko jakiegokolwiek kontaktu, który mógłby powodować zakażenie koronawirusem jest minimalne - wskazał.
 • Nauczyciele w większości zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Zatem nie ma potrzeby wprowadzenia tego trybu szczepienia uczniów - zaznaczył.

Wiceminister edukacji i nauki pytany był  w TV Republika o to, czy przed zbliżającymi się maturami maturzyści nie powinni zostać zaszczepieni przeciw COVID-19.

Odpowiadając, Bernacki przypomniał, że zbliżają się nie tylko matury, które rozpoczną się na początku maja, ale także inne egzaminy: w drugiej połowie maja będzie egzamin ósmoklasisty, a po nim egzaminy zawodowe.

"Ministerstwo, ale również kuratorzy, dyrektorzy szkół i nauczyciele są bardzo dobrze przygotowani do przeprowadzenia egzaminów maturalnych" - zapewnił.

"Pamiętajmy - ja to pamiętam ze swoich czasów - ten tryb usadzania nas w tych czy innych miejscach sali i ta metoda nie zmieniła się. Ten dystans społeczny w trakcie przeprowadzanych egzaminów, jak i wszystko związane z przygotowaniem do egzaminów, pozwala przyjmować taką perspektywę, że ryzyko jakiegokolwiek kontaktu, który mógłby powodować zakażenie koronawirusem jest minimalne" - wskazał wiceminister.

Przypomniał też, że nauczyciele w większości zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Dodał, że dotyczy to zarówno nauczycieli ze szkół podstawowych, jak i nauczycieli ze szkół średnich.

"Zatem nie ma potrzeby wprowadzenia tego trybu szczepienia uczniów" - powiedział Bernacki.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja, potrwają do 20 maja. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 25 do 27 maja. Egzaminy zawodowe i egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe będą przeprowadzone w czerwcu i w lipcu.

W poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne sanitarne (przygotowane wspólnie przez CKE, MEiN i GIS) dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego i egzaminów eksternistycznych.

Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty i do tych z egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku również w reżimie sanitarnym.

Zapisano w nich m.in., że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu.

Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.

Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych. Uczniowie i nauczyciele mogą - jeżeli uznają to za właściwe - mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu.

Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych i w innych miejscach pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów między uczniami i między uczniami a nauczycielami. Ławki w sali należy ustawić w tak, aby między uczniami zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku.

Przed egzaminami, po nich, a także w trakcie (jeśli pozwoli na to pogoda) sale, w których przeprowadzane będą egzaminy mają być wietrzone. Wszystko w salach ma być też dezynfekowane.

TAGI
KOMENTARZE4

 • X 2021-04-22 23:46:03
  Szczepienia powinny być obowiązkowe!!!
 • Rodzic 2021-04-20 20:05:23
  Do Doradca metodyczny: to też załóż okulary bo akurat po Tobie jadą jak po dzikiej.... 😎😎😎Już nie pamiętasz kto chciał szczepić uczniów? Oj to chyba jednak u Ciebie coś nie teges z pamięcią 🤕 w nocy dobrze śpię to nie piszę tak jak ty po nocach co każdy może sprawdzić. Już wiesz jak działa odpowied...ź na forum, czy dalej masz jakieś schizy na temat jąkania? 🤭🤭🤭 Wyczyść sreberko i idź spać nerwusku. Aaa i jeszcze zrób kolacyjke córeczce bo pewnie sama sobie nie poradzi 😇  rozwiń
 • Doradca metodyczny 2021-04-20 19:38:38
  Rodzicu, piszesz sam do siebie. Zdradzają cię te twoje brzydkie okulary. Choroba postępuje. Piszesz coraz więcej bzdur i to na każdej stronie. Cieszę się, że oberwałaś dzisiaj od paru osób. Sama nie wiesz, co robić z tej złości. Teraz wplątujesz mnie w jakąś hecę ze szczepieniem maturzystów. Nikt... ich nie będzie szczepił, bo nie ma czasu. Mogli by się pochorować, a niektórzy leserzy zaczęli się właśnie przygotowywać do matury. Wyluzuj trochę. Prześpij się, a jutro od 7 rano zaczniesz te swoje manipulację trollu.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!