Partner portalu

Szczepienia. Możliwe, że to dzieci uratują zdrowie Polaków

W trzecim tygodniu września zostaną przeprowadzone szczepienia uczniów w szkołach, które zostaną poprzedzone akcją informacyjno-edukacyjną skierowana do całego środowiska szkolnego, a więc uczniów, rodziców i nauczycieli. Rodzice nie będą musieli towarzyszyć dzieciom w tym wydarzeniu, ale ich zgoda na szczepienie będzie konieczna. Ze szczepień organizowanych przez szkoły w ramach akcji szczepień uczniów będą mogli skorzystać również dorośli, a więc rodzice i opiekunowie uczniów oraz ich nauczyciele i w ten sposób przyczynić się o wzrostu bezpieczeństwa dzieci w szkołach i domach.
 • 13 września ruszą masowe szczepienia w szkołach – uczniów w wieku od 12 do 18 lat .
 • Rząd liczy, że obejmą one nie tylko uczniów, ale i sporą grupę ich rodziców i opiekunów.
 • W trakcie szczepień dzieci organizowanych przez szkołę obecność rodziców nie jest konieczna. Wystarczy wypełniony kwestionariusz.

Im bliżej rozpoczęcia roku szkolnego, tym więcej pytań, które wymagają pilnych odpowiedzi. I nie chodzi tu o to, czy nowy rok szkolny rozpocznie się stacjonarnie – bo tu raczej wątpliwości już nie ma.

- Czwarta fala na pewno nadejdzie, natomiast wszelkie przewidywania, jakie są w Ministerstwie Zdrowia, z którym jesteśmy w pełnym kontakcie, nie powodują jakiegokolwiek zagrożenia dla nauki stacjonarnej ani teraz 1 września, ani w perspektywie dłuższej - powiedział Czarnek w rozmowie z TV Polsat.

Niepokój rodziców, uczniów, nauczycieli i samorządowców budzi jednak to, jak będą się odbywały szczepienia dzieci w szkołach, o których już od kilku tygodni szeroko informują zarówno przedstawiciele rządu odpowiedzialni za walkę z pandemią koronawirusa.

Zachęty mało skuteczne

 

W to, że szczepienia są ważne, nikt raczej już nie wątpi - im więcej dzieci się zaszczepi, tym ich pobyt w szkołach będzie bezpieczniejszy i tym dłużej będą się uczyły stacjonarnie. Jak wskazywał minister Czarnek podczas wspomnianego już wywiadu, pewne warunki ku temu są już stworzone, bo blisko 80 proc. nauczycieli oraz ponad 30 proc. dzieci powyżej 12. roku jest już zaszczepionych, ale to wciąż za mało. Bo dorośli szczepić się już nie chcą.

- Biorąc pod uwagę programy, jakie do tej pory przeprowadziliśmy, zarówno frekwencyjne, jak i informacyjne, różnego rodzaju zachęty, konkursy, wydaje się, że możliwości prostego zachęcania i przekonywania do szczepień gwałtownie się wyczerpują. Z tygodnia na tydzień mniej więcej o 10-20 proc. spada liczba osób zapisujących się na szczepienie. W tej chwili tygodniowo jest to około 160 tys. a więc bardzo niewiele – mówił minister Michał Dworczyk, podczas posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

To m.in. z tego powodu szeroko zakrojona akcja informacyjna w szkołach i przeprowadzenie szczepień wśród dzieci stało się obecnie najważniejszym zadaniem Narodowego Programu Szczepień. Ważne jest też, by wraz z dziećmi szczepieniom poddali się ich rodzice i opiekunowie, bo jeśli nawet uznamy, że dzieci się koronawirusem nie zarażają, to na pewno zarażają się osoby starsze, z którymi one przebywają.

Plan - wyszczepić uczniów

Przygotowania do szczepień w szkołach trwają już od kilku miesięcy. Według wiceminister Marzeny Machałek jeszcze przed wakacjami (11 czerwca) szkoły otrzymały zestaw materiałów, wśród których były: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19.

- Akcję informacyjną powtórzyliśmy od 18 do 20 sierpnia, przekazując do szkół, kuratorów i samorządów informacje dotyczące zakresu zadań dyrektora, współpracy z punktem szczepień oraz obecności rodzica podczas szczepienia dziecka – mówiła Marzena Machałek podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w Komorowie.

 

Po raz kolejny zapowiedziała też, że w najbliższych dniach szkoły otrzymają dodatkowe pakiety edukacyjne, w których znajdą się filmiki, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym, konsultowane z Radą Medyczną.

Zobacz też: Szkoły ruszą stacjonarnie, ale w reżimie sanitarnym. Nikt nie będzie dzielił uczniów

Realizacji programu szczepień nastolatków poświęcone będą też spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół.

- Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online skierowane do dyrektorów szkół, w których będą uczestniczyli przedstawiciele podmiotów leczniczych – zapowiedziała Machałek.

W ślad za nimi odbędą się również spotkania szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami. 

- W pierwszym tygodniu września zostaną zorganizowane lekcje wychowawcze i spotkania informacyjno-edukacyjne z rodzicami poświęcone szczepieniom uczniów. W drugim tygodniu września będą zbierane zgody rodziców na szczepienie. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szczepienia uczniów w szkołach rozpoczną się w trzecim tygodniu września – zapowiedziała wiceminister Machałek.

Źródło: MEiN
Źródło: MEiN

Warto podkreślić – o czym od kilku tygodni przypominają zarówno minister Przemysław Czarnek i członkowie kierownictwa resortu edukacji, jak i przedstawiciele resortu zdrowia i KPRM - że szczepienia będą dobrowolne i skierowane zarówno do uczniów, jak i rodziców.

Będą się one odbywały zarówno w szkołach, jak i w wybranych przez dyrektora szkoły placówkach. Konkretnie zaś „w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych”. O wyborze miejsca szczepień zdecyduje jednak dyrektor szkoły (oczywiście w porozumieniu z organem prowadzącym) w wyniku rozmów z rodzicami i ustaleń z powszechnym lub populacyjnym punktem szczepień.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku szczepień dzieci organizowanych przez szkołę:

 • - obecność rodziców nie będzie wymagana, ponieważ opiekę nad uczniami sprawuje w tym czasie wyznaczony nauczyciel;
 • - rodzic może upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyć dziecku i sprawowała nad nim funkcje faktyczną opiekę;
 • - podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień wymagana będzie natomiast zgoda rodzica/przedstawiciela ustawowego dziecka na przeprowadzenie szczepienia złożona na Kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby małoletniej przeciw COVID-19.

Trzeba też dodać, że chociaż szczepienia dla uczniów obejmują dzieci w wieku od 12 do 18 lat, w ciągu najbliższych dni ten wiek może zostać obniżony, o czym poinformował w środę 25 sierpnia minister Dworczyk.

Podczas szczepień uczniów zarówno na terenie szkoły, jak i w punkcie szczepień mogą się również zaszczepić nauczyciele oraz najbliższa rodzina ucznia po ustaleniu tego z dyrektorem szkoły lub punktem szczepień. Z tym, że osoby chętne do zaszczepienia podczas akcji organizowanej przez szkołę muszą posiadać ważne skierowanie oraz wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem dla dorosłych.

W celu rozwiania wszelkich wątpliwości Główny Inspektor Sanitarny uruchomił specjalny adres mailowy szczepienia-dzieci@gis.gov.pl, pod który rodzice i opiekunowie mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami uczniów.

DO POBRANIA
Organizacja_szczepień_–_informacja_dla_dyrektorów_szkół_i_placówek_-_materiały_infomacyjne.pdf
533.74 KB format pliku: PDF
Deklaracja_na_szczepienia.docx
13 KB format pliku: DOCX
Kwestionariusz_wstępnego_wywiadu_przesiewowego_przed_szczepieniem_osoby_niepełnoletniej_przeciw_COVID-19.pdf
588.16 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE7

 • Do Ostrzeżenie: 2021-08-27 13:32:34
  "Konieczne jest zaszczepienie 90% populacji." - w twoich chorych snach, taki wynik jest nierealny i niemożliwy do osiągnięcia, spalić te szczepionki albo zutylizować i spokój będzie i ani grosza nie wydać na kolejne, figa z makiem, wycofać się z tego eksperymentu medycznego, żadnej segrega...cji sanitarnej, żadnego przymusu szczepień, żadnych lockdownów, restrykcji, reżimów, obostrzeń, zakazów, nakazów, ograniczeń, a kukły masońskie i sługusów globalistów odsunąć od władzy.  rozwiń
 • Ostrzeżenie 2021-08-27 12:19:46
  Konieczne jest zaszczepienie 90% populacji.
 • obserwator. 2021-08-27 12:02:42
  Nie ma choroby wpisanej do indeksu chorób zakażnych są tylko pasożyty typu globaliści,politycy,dziennikarze których należy wysłać do ciężkiej pracy by poznali jej smak.Ludziom nie należy przeszkadzać żyć to sami wiedzą czego im potrzeba,uwolnić od rasizmu,zakazów,nakazów,ograniczeń....  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!