Szczepienia nauczycieli a prywatność. Rzecznik pyta prezesa UODO

  • AKC
  • 23 lutego 2021 - 08:11
Szczepienia nauczycieli a prywatność. Rzecznik pyta prezesa UODO
Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się 15 lutego (fot. shutterstock)
Dyrektorzy szkół mają przesyłać do Ministerstwa Edukacji i Nauki wykazy imion i nazwisk nauczycieli chętnych do szczepień. W ocenie skarżącego powoduje to przetwarzanie danych dotyczące zdrowia zarówno osób chcących, jak i nie chcących się zaszczepić. Rzecznik Praw Obywatelskich prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, czy w ten sposób nie narusza się prawa do prywatności?
  • Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się 12 lutego. Prowadzone są w szpitalach węzłowych i w wyznaczonych przez NFZ punktach szczepień.
  • Nauczyciele i pracownicy żłobków są szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. 
  • Wątpliwości RPO budzi sposób rejestracji chętnych do szczepień. 

"Obywatel skarży się na potencjalne naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Z informacji udostępnionej przez Departament Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że dyrektor szkoły będzie wypełniał w Systemie Informacji Oświatowej formularz. Dyrektor zaznaczy  w nim imiona i nazwiska chętnych nauczycieli, dopisze pracowników nie będących nauczycielami lub nie zatrudnionych w szkole (np. instruktorów praktycznej nauki zawodu), a wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do MEiN" - czytamy w komunikacie RPO.

W ocenie wnioskodawcy powoduje to przetwarzanie danych dotyczące zdrowia zarówno osób chcących, jak i nie chcących się zaszczepić.

Rzecznik podkreśla, że zgodnie z rozporządzeniem RODO szczególne kategorie danych (dotyczące zdrowia) można przetwarzać, gdy jest to niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi, jeżeli wynika to z przepisów prawa.

Czytaj też: Nidzica zamknęła przedszkola i szkoły - najwyższy w kraju wskaźnik zachorowań

Jednocześnie są wątpliwości, czy ustawa o systemie informacji oświatowe pozwala na przetwarzanie tych danych osobowych. A nauczyciele nie będą jedyną grupą zawodową poddaną szczepieniom.

'Należy zatem rozważyć, czy system, który zakłada przetwarzanie danych nie tylko osób, które zgłosiły się do szczepienia, ale także osób, które takiej chęci nie wyraziły, funkcjonuje zgodnie z zasadą minimalizacji danych (art. 5 ust. 1 pkt c RODO)" - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. 

I zwraca się do prezesa UODO o zbadanie sprawy.

Szczepienia nauczycieli

W pierwszej grupie nauczycieli do szczepień przeciw COVID-19 znaleźli się ci, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek.

Czytaj też: zarnek: Decyzje o formie kształcenia szkolnego zapadną do połowy tygodnia

Jak wynika z charakterystyki szczepionki AstryZeneki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".

Nauczyciele w wieku 60 plus będą szczepieni w późniejszym terminie.

TAGI
KOMENTARZE1

  • bea 2021-02-23 12:14:19
    Raczej nie ma ochrony prywatności skoro zgłaszam dyrekcji szkoły, że będę się szczepić

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!