Partnerzy portalu

Szef CKE: składamy zawiadomienie w sprawie możliwego przecieku podczas matur

  • PAP
  • 8 czerwca 2020 - 16:42 | Aktualizacja: 8 czerwca 2020 - 17:03
Szef CKE: składamy zawiadomienie w sprawie możliwego przecieku podczas matur
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik (fot. PTWP/Bogdan Bugdalski)
Centralna Komisja Egzaminacyjna złoży w poniedziałek zawiadomienie na policję w sprawie możliwego przecieku podczas matury z języka polskiego - poinformował szef CKE Maciej Smolik. Ok. godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne".

O sprawie poinformował na Twitterze profil Emocje w sieci, analizujący nastroje internautów. Jak podał, ok godz. 6.30 zaczęto wyszukiwać frazy "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka", a ok. godz. 7.00 - dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela".

Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim. Załączono przy tym wykresy z Google Trends pokazujące zainteresowanie wyszukiwanymi frazami w ujęciu czasowym. Między godz. 7.00 a 9.00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska".

"Widzę to, co wszyscy widzą w Google Trends. Będziemy składali zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na policję" - stwierdził Smolik na pytanie o możliwy przeciek.

Dodał, że "może być jakiś problem" i powinny się tym zająć odpowiednie służby.

Przekazał, że na razie jest to jedyny niepokojący sygnał dotyczący matur.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst - rozprawkę albo analizę tekstu poetyckiego.

Czytaj też: Maturzyści: na egzaminie z polskiego elementy fantastyczne w "Weselu" i wiersz Anny Kamieńskiej

W tym roku temat rozprawki brzmiał: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów +Wesela+, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury". Do zinterpretowania był wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne".

TAGI
KOMENTARZE2

  • Bolo 2020-06-09 10:07:01
    Do Antoni Baszczeski: co tu robisz, wyjedź do Finlandii, jeszcze masz jakieś przykłady?
  • Antoni Baszczeski 2020-06-09 08:27:20
    Zastanawia mnie jedno: komu tak naprawdę potrzebne są te dziesiątki egzaminów w polskich szkołach (łącznie z tzw. maturami), skoro przygotowanie uczniów do życia w realnym świecie przez polskie szkoły jest ZEROWE. Za to system ten służy uzasadnieniu istnienia licznych nikomu niepotrzebnych, biur...okratycznych struktur zarządzanych przez wysokopłatnych amatorów, których głównym działaniem jest udowodnienie konieczności ich istnienia . Jak to powiedział prof. Z. Kwieciński wiele lat temu : w polskich szkołach uczniowie zdominowani są przez NiL - Nudę i Lęk, a uczniowie traktowani są przedmiotowo. Dla przykładu : Finlandia kilka lat temu zaczęła odchodzić od systemu klasowego i nauczania indywidualnych przedmiotów. Nie mają też egzaminów, w tym tzw. matur.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!