Szef MEiN wylicza koszt utrzymania ukraińskich dzieci w szkołach. To 900 mln zł

Szef MEiN wylicza koszt utrzymania ukraińskich dzieci w szkołach. To 900 mln zł
Przemysław Czarnek (PAP/Tomasz Wiktor)
Płacimy za koszty utrzymania każdego dziecka ukraińskiego w każdej szkole; na dziś jest to 900 milionów złotych. Ani złotówki nie otrzymaliśmy z Unii Europejskiej - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek podkreślił, że idea, która przyświecała przyjęciu ukraińskich uczniów do polskich szkół, polegała na tym, aby stworzyć taki system, który w najmniejszym stopniu wpłynie na edukacje polskich dzieci w polskich szkołach. "Taki system przyjmowania ukraińskich dzieci do szkół, który nie spowodowałby narzekań ze strony rodziców, ze strony uczniów, nauczycieli, że coś jest nie tak" - powiedział.

"Pomimo wejścia do polskiego systemu oświaty 150 tysięcy dzieci ukraińskich, z żadnego miejsca w Polsce nie otrzymujemy żadnych komunikatów, że są jakieś problemy w relacjach pomiędzy rówieśnikami polskimi i ukraińskimi i są jakieś przeszkody w kształceniu Polaków w szkołach, bo są Ukraińcy" - mówił szef MEiN.

Czytaj też: Rekordowe podwyżki dla nauczycieli i wzrost subwencji oświatowej

Jak wskazywał Czarnek, "nie jesteśmy od tego, żeby integrować szybko dzieci ukraińskie w polskich szkołach - bylibyśmy nie fair w stosunku do Ukrainy". "My jesteśmy od tego, żeby się zaopiekować dziećmi ukraińskimi na czas, kiedy one w polskich szkołach są, bo te dzieci są potrzebne wolnej i niepodległej Ukrainie" - dodał.

"Ukraina, kiedy już wygra wojnę z Rosją, będzie musiała się odbudować" - podkreślał minister. "Odbudowa materialna to jest jedno i z nią sobie możemy szybko dać radę, ale to musi też nastąpić na gruncie społecznym" - wskazywał.

Jak podkreślał szef MEiN, pierwszym sposobem przyjęcia dzieci ukraińskich do szkół były oddziały przygotowawcze i ukraińskie klasy, gdzie dzieci są w swoim gronie rówieśniczym, ponieważ umieszczanie ich w polskich klasach byłby dla nich dodatkowym stresem.

Czytaj też:  Opolskie gminy dopłacają do nauki języka niemieckiego jako ojczystego

Czarnek wskazywał, że Polska w pełni finansuje pobyt dzieci ukraińskich w polskich szkołach.

"Płacimy za koszty utrzymania każdego dziecka ukraińskiego w każdej szkole. Regularnie, co miesiąc przekazujemy przelewy z funduszu pomocowego" - mówił minister. "Na dziś jest to już blisko 900 milionów złotych, które przekazaliśmy samorządowcom przez te kilka miesięcy na utrzymanie dzieci ukraińskich w szkołach. Ani złotówki na ten cel nie otrzymaliśmy od naszych partnerów z Unii Europejskiej" - dodał.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Marian 2022-09-08 06:21:04
    Ile kosztuje utrzymanie takiego rasistowsko faszystowskiego dzbana

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!