Partnerzy portalu

Sześciolatki i szkoła: Co z pieniędzmi, nauczycielami i miejscami w przedszkolach?

Sześciolatki i szkoła: Co z pieniędzmi, nauczycielami i miejscami w przedszkolach?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Zdaniem posłów opozycji, rząd w projekcie ustawy budżetowej na rok 2016 nie uwzględnił skutków finansowych dla samorządów wynikających z podniesienia wieku obowiązku szkolnego. MEN nie widzi problemu.

W projekcie budżetu państwa na 2016 r. na oświatę zaplanowano w sumie 45 mld 892 mln 380 tys. zł. To o 2,8 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Subwencja oświatowa wyniesie 41 mld 496 mln 952 tys. zł, co stanowi 90,4 proc. całej kwoty na edukację. Subwencja jest o 1,12 mld zł większa od ubiegłorocznej (wzrost o 2,8 proc.).

26 mld zł subwencji oświatowej

Resort edukacji, na podstawie danych statystycznych o liczbie uczniów oraz etatów nauczycieli, wyliczył, że gminy z subwencji oświatowej otrzymają 26 mld 212 mln 300 tys. zł (63,4 proc.), w tym miasta na prawach powiatu w zakresie zadań dotyczących gmin 6 mld 599 mln 600 tys. zł. Powiaty dostaną 14 mld 451 mln zł (35 proc.), w tym miasta na prawach powiatów w zakresie zadań dotyczących powiatów 6 mld 665 mln 800 tys. zł. Dla województw zaplanowano 667 mln 600 tys. zł, czyli 1,6 proc. subwencji.

Jak wyjaśnia wiceminister edukacji Marzenna Drab w kwocie subwencji uwzględniono skutki finansowe zmian zadań oświatowych wynikające z nauki w szkołach dzieci sześcioletnich w obecnym roku szkolnym oraz ze zmiany wynikającej z podniesienia wieku obowiązku szkolnego z sześciu do siedmiu lat od 1 września 2016 r.

- W związku z zakładaną zmianą w zakresie wieku obowiązku szkolnego z kwoty subwencji oświatowej została przeniesiona kwota 84 mln zł do rezerwy celowej na zwiększenie dostępności wychowania przedszkolnego - mówi Drab.

Przesunięcie powoduje, że rezerwa ta w 2016 r. wyniesie 1 mld 670 mln zł. Dodatkowo w związku ze zwiększeniem liczby dzieci w edukacji przedszkolnej poprzez pozostawienie w niej sześciolatków zwiększona ma być w 2016 r. kwota dotacji z budżetu dla samorządów na jednego przedszkolaka z 1305 zł na 1370 zł.

Skutki finansowe dla samorządów są oczywiste

Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej, posłanki PO, byłej minister edukacji projekt budżetu w ogóle nie uwzględnia faktu, że „przez parlament przeszła ustawa sześciolatkowa”. Jej zdaniem byłoby znacznie lepiej, gdyby był to projekt rządowy, bo mielibyśmy wyliczenie skutków finansowych regulacji.

- Jak ministerstwo widzi skutki finansowe, które są oczywiste i odczują je przede wszystkim samorządy. Trzeba zakładać, że jakaś część sześciolatków, być może znaczna, będzie chciała zostać w przedszkolu. Oznacza to, że samorząd na te dzieci dostanie znacznie mniej pieniędzy, bo będzie to dotacja, a nie subwencja. Dla części samorządów będzie to oznaczało duży kłopot z zapewnieniem miejsca w przedszkolu czterolatkom, nie mówiąc o trzylatkach – mówi była minister edukacji.

W ocenie Kluzik-Rostkowskiej będzie to powodowało sytuację, w której w bardzo wielu szkołach nie będzie I klasy. Państwo nie będzie miało w związku z tym propozycji zatrudnienia dla części nauczycieli wczesnoszkolnych. Nie będą oni mieli zatrudnienia przez najbliższe trzy lata. - Rząd proponuje możliwość powtarzania I klasy, to dodatkowe obciążania dla budżetu państwa – zauważa Kluzik-Rostkowska.

Na skutki finansowe dla samorządów wynikające z podniesienia wieku obowiązku szkolnego zwraca uwagę także Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Jej zdaniem pozostawienie sześciolatków w przedszkolach oznacza, że miejsce w nich znaleźć będzie trzeba nie dla trzech roczników jak obecnie, ale dla czterech.

- Nie wiem, jak państwo to liczycie. Nie widzę tu porządnej symulacji, a z mojej analizy wynika, że dla trzylatków w wielu miejscach zabraknie miejsc – uważa Lubnauer.

Zwolnień nauczycieli nie będzie

Lech Sprawka, poseł PiS zauważa, że suma zadań związanych z edukacją przedszkolną dzieci w wieku 3-6 lat i klas I-III szkoły podstawowej jest w przybliżeniu taka sama.

- Pragnę zwrócić uwagę, że jeśli powstanie większa liczba oddziałów klas I wynikających z tego, że część rodziców sześciolatków podejmie decyzję o posłaniu dzieci wcześniej do szkoły, a część rodziców może zdecydować się - mówiąc kolokwialnie - na powtórzenie pierwszej, drugiej klasy, to automatycznie powstanie mniejsza liczba zerówek i odwrotnie - mówi.

Sprawka zwraca też uwagę, na to, że koszty kształcenia i opieki w szkołach podstawowych są większe niż koszty funkcjonowania „zerówek” oraz, że zarówno wychowanie przedszkolne, jak i prowadzenie szkół podstawowych, jest zadaniem własnym samorządu tego samego szczebla, czyli gminy. – W związku z tym bez konieczności bardzo precyzyjnego ograniczenia jest tutaj bardzo duże bezpieczeństwo na to, że warunki nie będą gorsze – ocenia Sprawka.

W opinii Marzenny Drab zwolnień nauczycieli nie będzie. - W systemie zostaje tyle dzieci, ile jest. One będą albo w I klasie, albo w przedszkolu. Jest możliwość nauczania w przedszkolu, albo w klasach 1-3 czy nawet wyższych – wyjaśnia Drab.

Wiceminister zaznacza, że przesunięte 84 mln zł to właśnie środki na zapewnienie wychowania przedszkolnego dla 4- i 3-latków. – Zakładamy, że 3- i 4-latki zostaną objęte wychowaniem przedszkolnym – mówi. – Na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o miejsca w przedszkolach mamy dane, że w placówkach publicznych jest wolnych 50 tys. miejsc, a w niepublicznych 90 tys. to 140 tys. miejsc. Dodatkowych 100 tys. można stworzyć w bardzo krótkim okresie - ocenił Drab.

TAGI
KOMENTARZE4

  • efka 2016-01-23 16:50:49
    Do msl: hmmm,mam wrażenie,że wszystko już okrzepło i szło nieźle. To,co zrobiono w tym roku to jakaś kpina z dzieci,rodziców,szkól,organów prowadzących
  • sławek 2016-01-21 03:45:57
    Do msl: A ja się pytam czy "naprawa", która polega na zrobieniu jeszcze większego bałaganu jest naprawą. Dla mnie jest totalna nieodpowiedzialnością. Na taktyce zrzucania wszystkiego na poprzedników daleko się nie zajedzie.
  • msl 2016-01-08 11:10:10
    A ja się pytam, kto narobił tego bałaganu? Czy nie ci, którzy teraz najgłośniej płaczą?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!