Partnerzy portalu

Sześciolatki kością niezgody

  • GK
  • 22 grudnia 2011 - 06:18
Sześciolatki kością niezgody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Przesunięcie obowiązku szkolnego dla sześciolatków sprawi, że za dwa lata będziemy w tym samym miejscu – twierdzi Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz i wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Podczas obrad Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, na którym omawiano projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedstawicieli korporacji samorządowych nie przekonały argumenty strony rządowej.

Czytaj też: Minister prosi samorządy o wsparcie

– Przede wszystkim dlatego, że przygotowywaliśmy się już dość długo do przyjęcia sześciolatków w szkołach. To jest bardzo skomplikowany system. Dodatkowo, w tzw. międzyczasie pojawił się obowiązek przygotowania szkolnego dla pięciolatka. Rok 2011 jest rokiem, w którym działa błąd, to znaczy pięciolatek jest objęty obowiązkowym przygotowaniem, a sześciolatek jeszcze nie poszedł do szkoły i ten błąd powieli się na kolejne dwa lata. W związku z tym nasza opinia na temat tej regulacji jest negatywna. Ubolewamy, że w ogóle pojawił się pomysł, aby przesunąć termin obowiązku szkolnego dla sześciolatków – tłumaczy Marek Olszewski.

Czytaj też: Samorządy chcą sześciolatków w szkołach

Według niego argument, że nie wszystkie szkoły są przygotowane do tego zadania jest nieco chybiony.

– Ponieważ w tak dużym państwie jak Rzeczpospolita nigdy wszystkie szkoły nie będą w równym stopniu przygotowane do jakiegokolwiek zadania. Termin niejako zmusza do aktywności, a przesunięcie go, według mnie, sprawi, że za dwa lata będziemy mniej więcej w tym samym miejscu – dodaje.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!