Partnerzy portalu

Sześciolatki zamiast do szkoły pójdą do trybunału

Sześciolatki zamiast do szkoły pójdą do trybunału
Adobe Stock
Reforma obniżająca wiek dzieci rozpoczynających obowiązkową naukę w szkołach może łamać międzynarodowe konwencje oraz konstytucję – taka opinia prawna trafiła do resortu edukacji.
Monika Brzozowska, prawnik z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy, przekonuje w niej, że proponowane przez MEN zmiany naruszą przepisy dotyczące prawa do nauki i prawa do zrównoważonego rozwoju dziecka – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Sześciolatki kością niezgody

Jej zdaniem jest to złamanie przepisów powszechnej deklaracji praw człowieka, gwarantujących każdemu prawo do nauki i konwencji o prawach dziecka zobowiązującej do uznania praw dziecka do nauki na zasadzie równych szans.

Czytaj też: Gminy chcą sześciolatków

Zasady mogą być naruszone przez to, że sześcioletnie dzieci nie będą w stanie sprostać wymogom podstawy programowej nauczania w klasach pierwszych. Ta sytuacja będzie łamała także konstytucyjne prawo powszechnego i równego dostępu do wykształcenia.

Zdaniem MEN, że nie ma mowy o niezgodności z konstytucją, bo rolą nauczyciela jest dostosowanie metod pracy do możliwości każdego dziecka. A w szkołach zawsze były klasy, do których uczęszczały dzieci w różnym wieku, np. te, które powtarzały klasę – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
TAGI
KOMENTARZE3

  • Papciopiekun 2012-01-02 22:45:53
    Za bardzo kocham swojego"łobuziaka",żeby narażać go na jeszcze większe problemy,jakie niesie szkoła! Wszystko trzeba...dokładnie przemyśleć i poukładać,nieprawdaż?
  • jemioła 2012-01-02 00:46:30
    sześciolatki wybrały inną droge jak widac - te bardziej bliską
  • KOLEJNY RAZ OBURZONA 2012-01-01 20:15:41
    CZYLI NADAL MEN NIE ROZUMIE CZYM JEST PROGRAM NAUCZANIA, A CZYM SA METODY NAUCZANIA. PROBLEM NIE DOTYCZY METOD, ALE PROGRAMU, CZYLI TEGO CZEGO DZIECI MAJĄ SIĘ NAUCZYĆ I W JAKIM TEMPIE. RĘCE OPADAJĄ JAK CZYTA SIĘ WYPOWIEDZI OSÓB TAK DALECE NIEKOMPETENTNYCH. I TACY WŁAŚNIE ZAJMUJĄ STANOWISKA W MEN. ...TRAGEDIA NARODOWA. WŁAŚNIE JEST NIEZGODNOŚĆ Z KONSTYTUCJĄ . PODSTAWA PROGRAMOWA ZABURZA BOWIEM PRAWO DO NATURALNEGO ROZWOJU.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!