Partnerzy portalu

Szkoła podstawowa w Tychach otrzymała imię Polskich Himalaistów

Szkoła podstawowa w Tychach otrzymała imię Polskich Himalaistów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Tychy to obecnie jedne z najbardziej „himalajskich” miast w Polsce. To stąd pochodzi Adam Bielecki, Artur Małek i Marek Chmielarski. Z Tychami związany jest także Krzysztof Wielicki. Nie dziwi zatem, że od 18 stycznia 2019 r. jedna z tamtejszych podstawówek nosi imię Polskich Himalaistów.

Oficjalnego odsłonięcia tablicy w Szkole Podstawowej nr 24, bo o niej tu mowa, dokonali Krzysztof Wielicki i Adam Bielecki. Ten pierwszy jest drugim Polakiem i piątym człowiekiem w historii, który skompletował wszystkie 14 ośmiotysięczniki z Korony Himalajów i Karakorum. Z kolei Bielecki, najbardziej znany polski himalaista młodego pokolenia, ma w dorobku pięć zdobytych ośmiotysięczników, z czego dwa (Broad Peak i Gasherbrum I) zdobył jako pierwszy człowiek w historii zimą.

Czytaj: Kraków partnerem Narodowej Wyprawy Zimowej na K2

Decyzja o nadaniu szkole imienia Polskich Himalaistów zapadła w sierpniu 2018 r. podczas sesji rady miasta. Wcześniej uczniowie, rodzice i nauczyciele zgłaszali swoje propozycje oraz zorganizowali głosowanie. Wybór padł na Polskich Himalaistów.

- Chcemy, aby młodzież zgodnie z mottem naszej szkoły „Przez Himalaje do gwiazd” uczyła się od polskich himalaistów postawy wytrwałości, konsekwencji w dążeniu do celu, aktywnego spędzania wolnego czasu, umiejętności pokonywania słabości, szacunku wobec przyrody i jej praw – mówiła Anna Damaschk – dyrektor SP nr 24.

Czytaj: Tychy wdrożą pilotaż idei smart city dla Metropolii. Miasto podpisało umowę z Orange

- Ci młodzi ludzie wybrali was jako patronów i być może to właśnie z nimi zdobędziecie kiedyś jeden ze szczytów, czego wam życzę – mówił podczas uroczystości Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych. Udział w niej wzięli, poza wspomnianym już Wielickim i Bieleckim, Artur Małek (wspólnie z Bieleckim, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak), Marek Chmielarski, Janusz Majer (przez ostatnie lata szef programu Polskie Himalaje) oraz Jacek Czech.

- Warto wierzyć i słuchać siebie. O ile inni ludzie mogą dać nam szereg dobrych rad, powiedzieć co zrobić, żeby dostać dobrą pracę czy kupić mieszkanie, to na pytanie „jak być szczęśliwym?” możemy odpowiedzieć sobie tylko my sami. Znalezienia tej odpowiedzi wam życzę – powiedział uczniom tyskiej podstawówki Adam Bielecki.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!