Szkołę w Dąbkach można uratować

Czytaj też: Głodujące w obronie szkoły w Dąbkach spotkały się z wojewodą
Do analizy sytuacji przydatna okazała się matryca kalkulacyjna finansów gminnych na edukację. Matryca jest narzędziem ukazującym sytuację finansową szkół w gminach w celu ułatwienia prowadzenia rozmów i uzyskania porozumienia między władzami a obywatelami.
Matryca została przygotowana ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach projektu „Monitoring procesu przekazywania szkół i przedszkoli zagrożonych likwidacją organizacjom pozarządowym" realizowanego przez Federację Inicjatyw Oświatowych i Związek Gmin Wiejskich RP.
Czytaj też: Czy na pewno trzeba zamknąc szkołe? Skalkuluj
Na podstawie pierwszych uzyskanych danych dotyczących finansów przeznaczanych na oświatę w gminie Darłowo i uchwał podjętych na nadzwyczajnej sesji rady gminy 27 kwietnia o wyrażeniu zgody na prowadzenie szkoły w Dąbkach przez Stowarzyszenie Szansa oraz użyczeniu budynku szkoły w Dąbkach temu stowarzyszeniu, FIO stwierdziła, że władze gminy prowadzą politykę przekazywania zadań własnych organizacjom pozarządowym w celu ochrony finansów samorządowych.
- Władzom zależy na utrzymaniu szkoły w Dąbkach jako szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie - twierdzi Alina Kozińska-Bałdyga, prezeska FIO
Rozwiązaniem rekomendowanym przez Federację jest, aby nowym organem prowadzącym było stowarzyszenie powołane przez rodziców i społeczność Dąbek oraz innych miejscowości z obwodu szkoły.
- Prowadzenie dwóch szkół w dwóch różnych miejscowościach - Jeżyczkach i Dąbkach, przez Stowarzyszenie Szansa z Jeżyczek może być źródłem przyszłych konfliktów - kontynuuje.
FIO zachęca władze gminy i członków Komitetu Protestacyjnego do podjęcia rozmów nad tym, czy nowotworzona szkoła w miejsce likwidowanej placówki lepiej, aby była szkołą publiczną prowadzoną przez stowarzyszenie, czy też niepubliczną na prawach publicznej.
Czytaj też: Przejęcia szkół publicznych szansą dla wsi
Ponadto FIO napisała w liście otwartym (publikujemy go poniżej w dziale Multimedia) do wszystkich zainteresowanych szkołą w Dąbkach, że spór wokół tej placówki dowodzi potrzeby rzetelnej debaty publicznej o problemie oświaty wiejskiej.
- Niezbędne jest przedyskutowanie wielu kwestii: zjawiska likwidacji szkół i przedszkoli, przekazywania zadań własnych samorządów organizacjom pozarządowym w ramach tzw. outsourcingu, rzeczywistego wyrównywania szans edukacyjnych, roli szkoły w środowisku wiejskim, jakości edukacji, roli rodziców w szkole, zadań dla związków zawodowych i roli organizacji pozarządowych - czytamy w liście.
Czytaj też: Szkoły mogą być prowadzone przez inne organy


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
krzyciel
2013-05-10 14:39:35
Mimo wszystko - mając na uwadze statutowe zadania jst - powinien zostać wprowadzony zakaz likwidowania szkół prowadzonych przez jst połączonego z przejmowaniem tych szkół przez inne podmioty. Jeśli bowiem szkoła jest potrzebna, to powinna ją prowadzić jst. Takie transformacje mogą być - chociaż oczy... rozwiń
-
podpisałem
2013-05-09 21:38:08
Przepraszam za dwukrotny komentarz, ale okazało się jednak, że wójt i rada złamali prawo, i to w poważnej skali. Wójt chciał od kobiet 17 tys. zł za strajk. Kto teraz zapłaci za cierpienia i zdrowie protestujących? Jakie były prawdziwe przyczyny próby przekazania majątku po likwidowanej szkole? Czy ... rozwiń
-
podpisałem
2013-05-07 22:58:01
I wszystko jasne: sprywatyzować, zaoszczędzić, pozbyć się kłopotu - tylko nie o to przecież głodowały matki! Najwyższa pora, aby Trybunał Konstytucyjny wreszcie przeciął te niecne praktyki samo- rządzących.