Szkolne gabinety lekarskie tylko na papierze? ZMP: za mało czasu na wnioski

  • AW
  • 25 września 2017 - 14:58
Szkolne gabinety lekarskie tylko na papierze? ZMP: za mało czasu na wnioski
Adobe Stock
- Zwracamy uwagę na „zabójcze” terminy wnioskowania – apeluje Związek Miast Polskich, podnosząc, że miastom dano zbyt mało czasu na przygotowanie dokumentacji dotyczącej gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

Przypomnijmy, w piątek 22 września senat przyjął projekt tzw. specustawy, czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Teraz czeka ona tylko na podpis prezydenta.

Celem tej regulacji jest zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną oraz umożliwienie ministrowi zdrowia przekazywania dotacji na ten cel podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, a także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych obecnie dla zdrowia publicznego.

Inwestycje z udziałem samorządów

Dla samorządów najistotniejszym aspektem jest to, że projekt ustawy przewiduje realizację nowego zadania, jakim jest wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach, prowadzonych przez JST, które od 2016 roku mają obowiązek zapewniania uczniom możliwości korzystania z gabinetów profilaktyki zdrowotnej.

Kwota dotacji na dofinansowanie zadań własnych bieżących i inwestycyjnych nie może stanowić więcej niż 80 proc. kosztów realizacji zadania, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej – takim przepisem jest właśnie art. 6 tego projektu, który przewiduje sfinansowanie w 100 proc. gabinetów profilaktyki zdrowotnej.

Na doposażenie gabinetów w 20 tysiącach szkół (z 23 tysięcy szkół prowadzonych przez JST – w części z nich są już takie gabinety) przeznaczono 134 mln zł. Koszt wyposażenia jednego gabinetu wynosi 6700 zł, a koszty ich funkcjonowania będą pokrywane przez szkołę (obowiązek wynikający z ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).

Nie zdażą z wnioskami?

Samorządowcy zostali jednak zaskoczeni tempem prac i szybkością zapowiadanych zmian, które mają stać się ich udziałem.

- Pilne wejście w życie ustawy z dniem następującym po dniu ogłoszenia wynika z krótkiego czasu na realizację zadań w niej określonych i możliwości ich sfinansowania do 31 grudnia 2017 r. – podkreśla Związek Miast Polskich, pisząc na swojej stronie internetowej wręcz o „zabójczych” terminach wnioskowania.

- Samorządy w terminie 5 dni od wejścia w życie ustawy muszą przekazać wojewodzie wnioski dotyczące dotacji, które zawierają m.in.: dane identyfikacyjne jednostki samorządu terytorialnego, nazwę i adres szkoły, wnioskowaną kwotę dofinansowania, oświadczenie, że gabinet profilaktyki zdrowotnej w szkole będzie prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej. Do wniosku będzie trzeba dołączyć uzasadnienie wnioskowanej kwoty dofinansowania, zawierające wykaz oraz cenę planowanego do zakupienia sprzętu. Następnie wojewoda do 3 października br. przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia wniosek o uruchomienie środków z budżetu państwa - wylicza ZMP.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Alalala 2018-01-18 09:19:35
    Nie wszystkie szkoły w wojewojewództwie pomorskim przeznaczyly otrzymane środki na wyposażenie gabinetów pielęgniarki szkolnej. Za to zakupiły z tej dotacji wyposażenie ale do swoich gabinetów. Ciekawe czy ktoś będzie kontrolował stan czy w gabinecie pielęgniarki jest to wyposadzenie zakupie z dota...cji.  rozwiń
  • Beneficjent 2017-12-05 20:23:45
    Brawo dla "Dobrej zmiany" pieniądze nie tylko późno ale i wydać je trzeba bardzo szybko. Wszystkie firmy handlujące sprzetem wiedzą, o naszych problemach w związku z tym i drastycznie podniosły ceny. Skutkuje to ograniczeniami w zakupach. Same oszczędności !!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!