Partnerzy portalu

Szkolnictwo artystyczne z pokaźnym zastrzykiem finansowym. Wzrost o ponad 200 mln zł

Szkolnictwo artystyczne z pokaźnym zastrzykiem finansowym. Wzrost o ponad 200 mln zł
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje opiekę nad 19 uczelniami w całym kraju (fot.pixabay)
Przenieśliśmy szkolnictwo artystyczne od najniższego stopnia po najwyższy, w XXI wiek - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
  • W siedzibie MKiDN odbyła się konferencja prasowa dot. zwiększenia finansowania uczelni artystycznych.
  • W konferencji uczestniczyli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz kanclerz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Michał Leszczyński.

"Chcieliśmy poinformować, że w roku bieżącym zostały zwiększone nakłady na funkcjonowanie naszych uczelni artystycznych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje opiekę nad 19 uczelniami w całym kraju. Ten wzrost nakładów o ponad 200 mln zł powoduje zwiększenie budżetu o mniej więcej 1/4 w porównaniu do roku poprzedniego, co wynika oczywiście z naszej odpowiedzialności za funkcjonowanie uczelni, ale także ze wzrostu kosztów funkcjonowania i koniecznych podwyżek, w związku z tym ten wzrost o ok. 25 proc. z roku na rok przekłada się na wydatki inwestycyjne i wydatki bieżące" - podkreślił szef MKiDN.

Ten wzrost nakładów obejmuje ok. 150 mln dot. inwestycji oraz prawie 80 mln zł wynikających z podwyżek. Podwyżki w uczelniach artystycznych wynoszą ok. 12 proc. i są wynikiem podniesienia płacy minimalnej, a także zwiększonych kosztów utrzymania uczelni.

Szef resortu kultury poinformował także, że "nakłady na inwestycje w tym roku są większe niż w poprzednim roku o ponad 80 milionów złotych".

"W tej chwili realizujemy osiem dużych inwestycji w naszych uczelniach artystycznych - to jest przede wszystkim budowa nowego kampusu w Bydgoszczy, budowa nowych wydziałów Akademii Muzycznej w Katowicach, to są dwie inwestycje w Krakowie, dwie inwestycje w Poznaniu i dwie inwestycje w Warszawie" - powiedział.

"Jeżeli chodzi o sprawy związane z bieżącym utrzymaniem, to także, jak zapowiadaliśmy, 49 milionów złotych jest przeznaczonych na dodatkowe wzrosty kosztów na uczelnie artystyczne" - podkreślił Piotr Gliński.

Przypomniał, że "w ostatnich siedmiu latach zrealizowaliśmy jedenaście inwestycji europejskich w obszarze uczelni artystycznych, m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie przeprowadziła wspaniały remont Pałacu Czapskiego". "Działań inwestycyjnych w ostatnich latach zrealizowaliśmy na ponad pół miliarda złotych, jeżeli chodzi o uczelnie" - dodał.

Piotr Gliński podkreślił, że "przenieśliśmy szkolnictwo artystyczne od najniższego stopnia po najwyższy, w XXI wiek". "Jeszcze jest trochę do zrobienia. Jesteśmy w stanie to realizować" - zapewnił szef resortu kultury.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!