Partnerzy portalu

Szkolnictwo zawodowe rośnie w siłę. Statystki jeszcze bardziej

Szkolnictwo zawodowe rośnie w siłę. Statystki jeszcze bardziej
W szkołach branżowych II stopnia uczy się już ponad 11 tys. osób (fot. Shutterstock).
W ciągu minionego roku szkolnego niemal czterokrotnie wzrosła liczba uczniów szkół branżowych II stopnia w Polsce, których liczba też znacząco się powiększyła. To imponujący skok - jeszcze na początku września ubiegłego roku Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizował brak szkół pozwalających na kontynuowanie nauki absolwentom placówek I stopnia.
  • Wiceminister edukacji i nauki odpowiedział na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące dostępu do II stopnia kształcenia w szkołach branżowych.
  • Wygląda na to, że obawy były przedwczesne - szkoły dopiero rozpoczynają działalność, a część absolwentów podjęła pracę próbując pogodzić ją z kontynuacją kształcenia.
  • Reaktywacja kształcenia zawodowego staje się faktem - liczba słuchaczy szkół branżowych rośnie skokowo. Mamy już ich 11 221.

Szybko rośnie liczba słuchaczy szkół branżowych II stopnia oraz liczba tych szkół. Według najświeższych danych Ministerstwa Edukacji i Nauki w tego typu szkołach (jest ich 221) uczy się już 11 221 uczniów.

Czytaj też: Wakaty w szkołach to nie problem? Marzena Machałek zwraca uwagę na coś innego

Tymczasem jeszcze w roku szkolnym 2021/2022 liczba tych szkół była tak mała, że Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji i nauki o podjęcie działań w celu zwiększenia dostępności szkół branżowych II stopnia. Poprosił również o przedstawienie oceny funkcjonowania szkół branżowych w odniesieniu do wcześniej zidentyfikowanych obszarów programowych.

Prawo do nauki bez możliwości jego realizacji

"Pomimo gwarancji ustawowych, część absolwentów branżowych szkół I stopnia nie może korzystać z nauki, ponieważ w danym miejscu szkół branżowych II stopnia w ogóle nie utworzono lub też nie prowadzi się kształcenia w konkretnym zawodzie. (…) Jak wynika z treści odpowiedzi na interpelację numer 33 602 dotyczącą liczby uczniów i szkół branżowych II stopnia oraz absolwentów branżowych szkół I stopnia, w całej Polsce liczba branżowych szkół II stopnia w dniu 30 kwietnia 2022 roku wynosiła jedynie 91 (najmniej: 1 w województwie lubuskim, 2 w zachodniopomorskim, 3 w podlaskim)" - pisał wówczas RPO.

Czytaj też: W Polsce brakuje szkół branżowych II stopnia. Nauka zawodu z problemami

W odpowiedzi na pismo rzecznika minister Czarnek przedstawił przywołane już na wstępie dane, wskazując jednocześnie, że dotychczasowa, stosunkowo niska liczba słuchaczy tego typu szkół mogła wynikać przede wszystkim z tego, że absolwenci branżowej szkoły I stopnia mają prawo (a nie obowiązek) do podjęcia nauki w branżowej szkole II stopnia w ciągu 5 lat od ukończenia branżowej szkoły I stopnia.

Źródło: Pismo MEiN z 11.10.2022 r.
Źródło: Pismo MEiN z 11.10.2022 r.

Ponadto, jak stwierdził minister, absolwenci szkół branżowych I stopnia są osobami pełnoletnimi, mają kwalifikacje zawodowe potwierdzone dyplomem, zatem przed podjęciem decyzji o podwyższeniu kwalifikacji mogą podjąć i podejmują pracę w wyuczonym zawodzie.

Podkreślił też, że w branżowych szkołach II stopnia zrealizowano dopiero jeden cykl kształcenia, zatem nie można uogólniać i generalizować negatywnych zjawisk, które towarzyszą wdrażaniu tego typu szkoły, zwłaszcza że pierwsze lata ich funkcjonowania przypadły na okres pandemii.

Samorządy mają reagować elastycznie 

Odpowiadając na niepokojące zdaniem rzecznika doniesienia, że samorządy nie chcą tworzyć szkół II stopnia, gdy liczba słuchaczy jest mniejsza niż 20, na co pozwalają im przepisy, wskazał, że w przepisach ustawy Prawo oświatowe przewidziano regulacje umożliwiające elastyczną organizację kształcenia w branżowych szkołach II stopnia.

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia ogólnego mogą być realizowane w grupie oddziałowej i grupie międzyoddziałowej, a zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia w zawodzie także w innych jednostkach uprawnionych do prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz na podstawie umowy pomiędzy szkołą a daną jednostką.

Minister poinformował też, że Ministerstwo Edukacji i Nauki na bieżąco monitoruje funkcjonowanie branżowych szkół i będzie w związku z tym podejmować odpowiednie działania upowszechniające możliwości kształcenia w tym typie szkoły.

W odpowiedzi na interpelację - inne dane?

Zastanawiające są jednak rozbieżności między danymi w odpowiedzi na interpelację poselską w podobnej sprawie a informacją MEiN (tabelka powyżej). Według stanu na dzień 30 kwietnia 2022 roku liczba szkół wynosiła 91, tymczasem w omawianej tu informacji MEiN w minionym roku szkolnym było ich już 135. Wynikła z tego zapewne różnica również w liczbach słuchaczy (odpowiednio 787 wobec 3715 osób).

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!