Partnerzy portalu

Szkoły metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot będą uczyły, jak łagodzić skutki zmian klimatu

Szkoły metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot będą uczyły, jak łagodzić skutki zmian klimatu
Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki wyraził nadzieję, że dzięki nowemu sprzętowi uczniowie będą lepiej rozumieli zmiany klimatu (fot. UM w Tczewie).
Interaktywne monitory, laptopy, projektory, a także ogrody deszczowe i zielone ściany – to sprzęt i instalacje, które trafiają właśnie do szkół prowadzonych przez samorządy skupione w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii”. Jego zadaniem jest uzmysłowienie uczniom i ich rodzicom zmian klimatycznych oraz pokazanie jak łagodzić ich skutki.
  • W SP nr 11 w Tczewie zainaugurowano oficjalnie realizację projektu “Klimat w szkołach metropolii”. Do szkoły trafiły monitory interaktywne.
  • W projekcie, na który przeznaczono 3 mln zł uczestniczy 40 szkół z Trójmiasta i okolic.
  • W ramach projektu przewidziano doposażenie szkół w specjalistyczny sprzęt i instalacje oraz szkolenia dla nauczycieli.

W Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie 4.10 odbyło się uroczyste przekazanie monitorów interaktywnych, które pomogą uczniom w nauce o zmianach klimatu. Takie monitory dotrą również do 28 innych placówek spośród 40 szkół Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, które przystąpiły do projektu “Klimat w szkołach metropolii”. Montaż potrwa do czwartku, 6 października.
Wcześniej, pod koniec sierpnia, do 12 z nich trafiły już notbooki i projektory.

- Zaczynamy od dostarczenia sprzętu komputerowego. Do szkół m.in. w Gdańsku, Malborku, Dębogórzu, Tczewie, Kłodawie trafiły już projektory, ekrany i laptopy, do kolejnych placówek docierają monitory, ale to dopiero początek - mówi Michał Glaser, prezes OMGGS. - Jesienią ruszą szkolenia dla nauczycieli przyrody, biologii i geografii. Otrzymają oni scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne. W szkołach zbudujemy zielone ściany, ogrody deszczowe, niecki retencyjne i kompostowniki. Dzięki naszemu projektowi szkoły się zazielenią, a uczniowie przekonają się, że mogą zapobiegać suszy czy podtopieniom, na przykład zakładając przy domu ogród deszczowy.

W projekcie “Klimat w szkołach metropolii” bierze udział 40 szkół z 28 samorządów, tworzących OMGGS. Rekordzistami są tu powiat tczewski, z którego do projektu weszło 7 szkół oraz miasto Tczew, które reprezentowane jest przez 4 szkoły. To właśnie z tego, powodu uroczyste przekazanie uczniom monitora interaktywnego przez przedstawicieli OMGGS odbyło się w Tczewie, w SP nr 11.

- Bardzo się cieszę, że nasza szkoła przystąpiła do projektu, dzięki temu zyskaliśmy nowy sprzęt, który uatrakcyjni lekcje. Jestem przekonana, że będzie on w 100 proc. wykorzystany - powiedziała wicedyrektorka SP nr 11, Lucyna Alberska.

W ramach projektu SP 11 otrzyma również zieloną wertykalną ścianę.

- Już wiemy, że rośliny w mieście zatrzymują wodę, tworzą swoisty mikroklimat, a taka instalacja podniesie estetykę budynku i przyczyni się także do obniżenia temperatury w salach lekcyjnych w czasie upalnych wiosennych miesięcy – mówiła Lucyna Alberska.

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki podkreślił natomiast, że często to dzieci, lepiej niż rodzice, wiedzą, jak segregować odpady i dbać o środowisko. Dlatego ma nadzieję, iż sprzęt pozyskany w ramach projektu metropolitalnego jeszcze lepiej pomoże im zrozumieć, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, w którym żyjemy.

Projekt “Klimat w szkołach metropolii” jest częścią programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Na jego realizację, która potrwa do 2024 r. OMGGS otrzymał prawie 3 mln zł ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz z budżetu państwa. OMGGS realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!