Partnerzy portalu

Szkoły mogą wnioskować o dofinansowanie do wycieczek. Rusza program Poznaj Polskę

 • AT
 • 6 marca 2023 - 21:00
Szkoły mogą wnioskować o dofinansowanie do wycieczek. Rusza program Poznaj Polskę
Rusza kolejna edycja programu Poznaj Polskę - powiedział Dariusz Piontkowski (fot. gov.pl)
Rusza kolejna edycja programu Poznaj Polskę. Przez pierwsze 14 dni pierwszeństwo w składaniu wniosków mają szkoły niekorzystające z programu. Potem decyduje kolejność zgłoszeń – poinformował szef MEiN Dariusz Piontkowski.
 • Szkoły chcące skorzystać z dofinansowania muszą odwiedzić konkretne punkty edukacyjne z listy miejsc związanych m.in. z polską kulturą, tradycją czy z wielkimi Polakami.
 • W pierwszej kolejności, gdy rozpocznie się nabór na nową edycję programu o godzinie 10.00, logować się będą mogły te szkoły, które jeszcze w programie Poznaj Polskę nie uczestniczyły - wyjaśnił Przemysław Czarnek.
 • Na finansowanie przedsięwzięcia w 2023 r. przewidziane jest 50 mln zł. Dofinansowaniu w 80 proc. podlegają wycieczki jednodniowe - do 5 tys. zł, dwudniowe - do 10 tys. zł, trzydniowe - do 15 tys. zł.

Szkoły mogą ubiegać się o dofinansowanie do wycieczek szkolnych

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w Polskim Radio 24 pytany był o nową edycje programu Poznaj Polskę. W jego ramach szkoły mogą ubiegać się o dofinansowanie do wycieczek szkolnych.

Wiceszef MEiN podkreślił, że chodzi w nim o to, by wyjazdy uczniów miały nie tylko walor rekreacyjnych, ale także edukacyjny. Wskazał, że szkoły chcące skorzystać z dofinansowania muszą odwiedzić konkretne punkty edukacyjne z listy miejsc związanych m.in. z polską kulturą, tradycją czy z wielkimi Polakami.

- "W pierwszej kolejności, gdy rozpocznie się nabór na nową edycję programu  logować się będą mogły te szkoły, które jeszcze w programie Poznaj Polskę nie uczestniczyły - wyjaśnił.

Celem programu Poznaj Polskę jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w uatrakcyjnianiu procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii i osiągnięć polskiej nauki.

Na dofinansowanie wycieczek szkolnych przewidziane jest 50 mln zł

O dofinansowanie wycieczek mogą ubiegać się organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej i w zakresie liceum ogólnokształcącego. Na finansowanie przedsięwzięcia w 2023 r. przewidziane jest 50 mln zł.

Dofinansowaniu w 80 proc. podlegają wycieczki jednodniowe - do 5 tys. zł, dwudniowe - do 10 tys. zł, trzydniowe - do 15 tys. zł. Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć 150 zł na dobę.

Mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnika, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Warunkiem udziału w programie jest uwzględnienie w planie wycieczki punktów edukacyjnych. Dla każdej z trzech grup wiekowych uczniów (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe) Ministerstwo Edukacji i Nauki, we współpracy z ekspertami, opracowało plany wycieczek uwzględniające konkretne punkty edukacyjne dostosowane do wieku i poziomu rozwoju uczniów. W obecnej edycji znalazło się 1261 punktów.

Związane są one z pięcioma obszarami: śladami Polskiego Państwa Podziemnego, kultura i dziedzictwo narodowe, największe osiągnięcia polskiej nauki, śladami wielkich Polaków i odkrywamy skarby wsi.

W nowej edycji doszedł nowy obszar: odkrywamy skarby wsi

W poprzednich edycjach - jak podaje MEiN - najchętniej odwiedzanymi punktami edukacyjnymi były: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Kraków - historyczny zespół miasta, Zamek Królewski w Warszawie, Hydropolis - Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu, Łazienki Królewskie w Warszawie, Stare Miasto w Toruniu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski na Wawelu i Kopalnia Soli w Wieliczce.

W nowej edycji doszedł nowy obszar: odkrywamy skarby wsi. Zawiera listę kilkuset zagród edukacyjnych i skansenów. Z kolei obszar śladami wielkich Polaków - to rozszerzenie doczasowego obszaru dotyczącego życia i działalności bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i dodanie do niego miejsc związanych tematycznie z patronami 2023 r.: Mikołajem Kopernikiem, Wojciechem Korfantym, Pawłem Edmundem Strzeleckim, Aleksandrem Fredrą, Aleksandrą Piłsudską, Maurycym Mochnackim, Jadwigą Zamoyską i Jerzym Nowosielskim.

Wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych można składać od 6 marca br. od godz. 10.00 poprzez System Informacji Oświatowej SIO (strefa pracownika), do wyczerpania pieniędzy. W pierwszej kolejności, przez 14 dni od rozpoczęcia naboru, wnioski będą mogły składać organy prowadzące szkoły, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzednich edycjach programu. Nabór dla pozostałych szkół zostanie uruchomiony 20 marca 2023 r. o godzinie 10.00. Wzorem poprzednich edycji budżet został podzielony na województwa według liczby uczniów.

TAGI
KOMENTARZE43

 • łowcatrolli 2023-03-08 15:16:32
  Do łowcatrolli: 😡🤬😡
 • łowcatrolli 2023-03-08 12:29:32
  natto czy nadto trollu hodowlany ? napisz coś jeszcze i wklej swoją przepitą mordeczkę - wszyscy podziwiają twoje pijackie oblicze
 • łowcatrolli 2023-03-08 12:11:34
  Do łowcatrolli : mam za natto zajęć 😡🤬😡

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!