- Od 1 września w szkołach pojawi się nowy przedmiot: „Wiedza i teraźniejszość”.
- Zmieniony zostanie program przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Przybędzie w nim elementów z przysposobienia obronnego.
- Zmieni się także matura. Inaczej niż dotąd będzie wyglądał m.in. egzamin z polskiego. Będą też inne, bardziej rygorystyczne niż dotąd zasady zwolnień z WF.
Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych, „Historia i teraźniejszość”, zastąpi „Wiedzę o społeczeństwie”. Będzie jednak wprowadzany stopniowo i od 1 września obejmie tylko uczniów klas pierwszych. Ma on przybliżać uczniom historię najnowszą, od 1945 r. Będzie on omawiał także wydarzenia z ostatnich lat - takie, jak np. tragedia smoleńska czy pandemia.
W liceach ogólnokształcących w pierwszych klasach będą dwie godziny tygodniowo z tego przedmiotu, a w drugiej - jedna. W technikach będzie to jedna godzina w klasach 1-3, a w szkołach branżowych - jedna godzina w pierwszej klasie.
Czytaj też: Minister podpisał rozporządzenie, uczniowie pójdą na strzelnice
Kolejną zmianą będzie nowy program przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Zdaniem resortu edukacji powinien on się zmienić, biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową (przede wszystkim wojnę w Ukrainie). W programie tego przedmiotu przybędzie elementów przysposobienia obronnego. Będą zajęcia, uczące, jak korzystać z broni pneumatycznej i kulkowej, jak składać i rozkładać broń, a także jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia wywołanego działaniami wojennymi (przewidywane są m.in. zajęcia na strzelnicach).
Nowa matura i zasady zwolnień z WF
Zmienić się mają także zasady zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Zapowiedział je minister sportu, Kamil Bortniczuk. Będą polegać na tym, że od 1 września dłuższe zwolnienia z WF będą uwzględniane tylko wtedy, gdy będą wystawione przez lekarza specjalistę, a nie przez lekarza rodzinnego.
Czytaj też: Kwalifikacje nauczycieli pedagogów specjalnych do zmiany. Jest rozporządzenie
W nowym roku szkolnym inaczej będzie wyglądać także matura. Na egzaminach maturalnych uczniowie będą mieć więcej czasu, ale jednocześnie otrzymają więcej zadań. Egzamin z języka polskiego, na którym będzie obowiązywał rozszerzony program i zmieniona ostatnio lista lektur obowiązkowych, będzie składał się z trzech części: języka w użyciu, wypracowania i testu historyczno-literackiego.
Od września mają rozpocząć się także prace nad nowym przedmiotem: „Biznes i zarządzanie”. Ma on zastąpić „Podstawy przedsiębiorczości” i wprowadzony zostanie do szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.