Szkoły ruszą stacjonarnie, ale w reżimie sanitarnym. Nikt nie będzie dzielił uczniów

- Resort edukacji wydał wytyczne sanitarne dla szkół i placówek edukacyjnych na nowy rok szkolny. Ministerstwo zapowiada wsparcie szkół sprzętem i materiałami wartości 100 mln zł.
- MEiN nie przewiduje żadnych ograniczeń w dostępie dzieci niezaszczepionych do nauki stacjonarnej, ale szczepienia będzie mocno promować.
- Nie będzie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. Szacunki mówią o 80 proc. zaszczepionych pedagogów.
- Dzisiaj podstawową formą nauki, jaką planujemy i do jakiej się przygotowujemy, jest nauka stacjonarna, ale z obostrzeniami – stwierdziła Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki, w rozmowie z wPolsce.pl.
- Ogłosiliśmy je już teraz, żeby dyrektorzy wiedzieli, jak przygotować się do rozpoczęcia roku szkolnego – podkreśliła wiceminister w wywiadzie.
Podstawowe z nich to dystans, dezynfekcja, maseczki noszone w częściach wspólnych, gdzie nie ma możliwości zapewnienia dystansu, oraz wietrzenie. Bardziej szczegółowe wytyczne zostawiają jednak dyrektorom placówek oświatowych swobodę we wdrożeniu ich w swoich placówkach (publikujemy je poniżej w dziale Multimedia).
Sprzęt, informacja, szkolenia
Według zapowiedzi wiceminister Machałek do szkół zostaną przekazane pakiety bezpieczeństwa za ponad 100 mln zł. Będą to stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury, 100 000 termometrów, płyny do dezynfekcji, maseczki oraz rękawiczki. Pakiety, które MEiN przygotowuje razem z Agencją Rezerw Strategicznych mają trafić do szkół po 20 sierpnia.
MEiN rusza też z akcją informacyjną zachęcającą do szczepień dzieci i rodziców; do współpracy namawia dyrektorów.
- Będą to trzy tygodnie września poświęcone szczepieniom – w tym akcja informacyjna, akcja organizacyjna i akcja samych szczepień, jeśli będzie taka wola rodziców i dyrektorów, bo do niczego nie będziemy przymuszać – wyjaśniła wiceminister.
Podkreśliła, że rekomendowanie szczepień jest kluczowe jeśli chodzi o wytyczne MEiN na nowy rok szkolny. Drugim priorytetem jest zrównoważenia wszystkich środków bezpieczeństwa związanych z ochroną psychologiczno-pedagogiczną dzieci.
- Uważamy, że warto się dzieciom przyglądać i umieć działać w sytuacji kryzysowej. Stąd oprócz wytycznych przygotowujemy materiały, szkolimy nauczycieli, dyrektorów, kadrę psychologiczno-pedagogiczną w zakresie wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Po to, żeby umieli je rozpoznać i odpowiednio zadziałać – wyjaśniła.
Resort wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotuje miniprogramy (filmiki, scenariusze lekcji, spotkania ze specjalistami) dotyczące szczepień, ich historii i skuteczności, by upowszechnić wiedzę na ten temat wśród rodziców i dzieci.
Bez podziałów
W rozmowie z wPolsce.pl wiceminister Machałek zdementowała też plotki, jakoby dzieci bez szczepień miały się uczyć zdalnie.
Zobacz też: Czarnek o powrocie do szkół "bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych"
- Nie chcemy dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, tym bardziej że nie wszystkie dzieci mogą być w tej chwili poddane szczepieniom – powiedziała wiceminister Machałek.
Wyjaśniła przy tym, że ministerstwo będzie do szczepień dzieci zachęcało, bo im większe liczba dzieci będzie zaszczepiona, tym większa pewność, że ten rok nie tylko rozpoczną nauką stacjonarną, ale w tej samej formule go skończą.
W grupie wiekowej dzieci szkolnych, które w ogóle mogą być szczepione (12-18. rok życia) 30 proc. uczniów przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki.
- Na pewno na nikim tych szczepień nie będziemy wymuszać i nie będziemy stosować podziałów – zapewniła.
Podkreśliła przy tym, że jeśli czwarta fala pandemii będzie bardzo silna i trzeba będzie wracać do nauki w modelu hybrydowym czy nawet do nauczania zdalnego, niezaszczepione dzieci będą szczególnie narażone na zarażenie.
Bez dyskryminacji
Wiceminister Machałek potwierdziła również słowa ministra Adama Niedzielskiego, który zapewniał wczoraj, że nauczyciele nie zostaną objęci obowiązkiem szczepień. Według szacunków ministerstwa liczba zaszczepionych nauczycieli znacznie przekracza 70 proc., o których mówił minister Niedzielski i obecnie sięga nawet 80 proc. Od kilku miesięcy nauczyciele nie są już w zakresie szczepień przez resort monitorowani, a przecież nadal się szczepią w ramach powszechnej akcji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Do Covid
2021-08-08 21:26:16
"to,że jesteś (...)" - nie wiem kim jestem według ciebie i tobie podobnych propagandystów, manipulatorów, ale na pewno nie było to "przyjemne" określenie mojej osoby, bo aż ocenzurowało, cóż, jeśli wy nie potraficie normalnie rozmawiać tylko obrażać użytkowników i za takie coś st... rozwiń
-
Rodzic
2021-08-06 21:04:50
Do Covid: to, że jesteś...... i po kim to masz, wszyscy tutaj wiedzą Doradco metodyczny, nie musisz co chwilę o tym przypominać 😎🤓😎🤓😎
-
Ratownik
2021-08-06 19:51:46
Do Klll: jesteś tego najlepszym przykładem.