Szkoły są przygotowane do nauki kompetencji cyfrowych?

Szkoły są przygotowane do nauki kompetencji cyfrowych?
Adobe Stock
- Szkoły bardzo chętnie stawiają na cyfryzację. Badania wykazały ogromne zainteresowanie zarówno rodziców i nauczycieli, jak i samych uczniów cyfryzacją w szkołach – mówi prof. Marlena Plebańska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Kompetencje cyfrowe są jednymi z najważniejszych kompetencji, których oczekuje się obecnie na rynku pracy i będzie się oczekiwało w przyszłości. To one czynią nas innowacyjnymi i konkurencyjnymi pracownikami. Czy polskie szkoły są jednak przygotowane do tego, żeby tych kompetencji skutecznie nauczać?

- Szkoły bardzo chętnie stawiają na cyfryzację. Świadczą o tym chociażby wyniki ostatnich badań prowadzonych przez Uniwersytet Warszawski oraz firmę PCG Edukacja. Badania te wykazały ogromne zainteresowanie zarówno rodziców i nauczycieli, jak i samych uczniów cyfryzacją w szkołach – mówi prof. Marlena Plebańska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Na pewno nie jest prawdą, że nauczyciele oraz rodzice są do technologii cyfrowych nastawieni negatywnie i nie chcą ich wykorzystywania w edukacji szkolnej.

Czytaj też: Cyfryzacja. Minister Streżyńska widzi 5G w Polsce, ale nie w rękach urzędników

Stopień cyfryzacji polskich szkół nie jest najgorszy. Obecnie już w ponad 90 proc z nich bardzo mocno są wykorzystywane podstawowe narzędzia edukacyjne, takie jak tablice interaktywne czy komputery. Niestety tylko w mniej więcej 20 proc. szkół używa się natomiast narzędzi zaawansowanych, np. robotów czy interfejsów pomiarowych. Jest to spory problem. Korzystanie z tych najprostszych narzędzi utrwala bowiem tradycyjny, „podawczy” sposób nauczania, gdy tymczasem stosowanie narzędzi zaawansowanych rozwija w uczniach kreatywność i buduje u nich twórczą postawę edukacyjną.

Oczywiście inwestycje w cyfryzację wymagają nakładów finansowych. Szkoły, które potrzebują sprzętu, mogą skorzystać z rządowego programu „Aktywna tablica”. Pozwala on uzyskać środki na zakup pomocy dydaktycznych takich jak np. tablice interaktywne, projektory czy głośniki. Wnioski należy składać do końca sierpnia.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!