Szkoły szykują się na ataki bombowe. Chaos też jest groźny

Szkoły szykują się na ataki bombowe. Chaos też jest groźny
Trudno powiedzieć, czy w trakcie egzaminów przed szkołami będą stały radiowozy jak w 2019 r., ale na pewno policja będzie ich pilnowała (na zdjęciu: LO B. Prusa w Warszawie, fot. BB).
To nie żarty – jakby problemów z egzaminami maturalnymi i dla uczniów klas ósmych było mało, to jeszcze szkoły muszą się przygotować na ewentualność ataków terrorystycznych, a w szczególności podłożenia ładunków wybuchowych. Choć trudno sobie wyobrazić, takie zagrożenie istnieje, a informacje o podłożonej bombie w niektórych szkołach, a nawet przedszkolach, już się w tym roku pojawiły.
  • Szkoły mają być przygotowane na ataki terrorystyczne podczas egzaminów. I chociaż policja ocenia to zagrożenie jako bardzo słabe, groźby są realne.
  • Ścisła współpraca dyrektorów szkół z policją ma zapewnić bezpieczny przebieg egzaminów maturalnych i ósmoklasisty bez niepotrzebnych przerw i ewakuacji uczniów.
  • Przerwy w egzaminie nie zawsze skutkują koniecznością jego powtórzenia. Ale im dłuższe, tym większa pewność, że egzamin trzeba będzie zdawać w dodatkowym terminie.

Milowymi krokami zbliżają się egzaminy w szkołach średnich i podstawowych. Do rozpoczęcia matur został już niespełna tydzień, do egzaminów ósmoklasistów dokładnie 30 dni. Do tego autentycznego testu prawdy, na temat jakości edukacji zdobywanej i utrwalanej w procesie kształcenia zdalnego szykują się zarówno uczniowie, jak i szkoły.

Ponownie stanęło przed nimi zadanie przygotowania i przeprowadzenia egzaminów w warunkach pandemii, przy zachowaniu rygorystycznych wymogów określonych przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Na ten obowiązek nałożył się jeszcze jeden – zabezpieczenia szkół, a przede wszystkim egzaminowanej młodzieży przed atakami terrorystycznymi, które – jak się okazuje, mogą się zdarzyć.

Pismo zobowiązujące dyrektorów szkół do podjęcia tego typu działań wydał dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na podstawie ostrzeżenia Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji.

Tylko groźby, ale dezorganizują pracę

- Przeprowadzenie egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty w latach 2019 i 2020 przez kilka pierwszych dni było utrudnione ze względu na otrzymywane przez szkoły na terenie całego kraju wiadomości e-mailowe, zawierające fałszywe informacje o podłożeniu na terenie szkoły ładunku wybuchowego, co w kilkuset przypadkach skutkowało koniecznością ewakuacji zdających i nauczycieli oraz dokonania sprawdzenia pirotechnicznego budynków - napisał dyrektor CKE w piśmie do dyrektorów szkół, w których takie egzaminy mają się odbyć.  

Podkreślił, że co prawda w wyniku podjętych w sprawie tych gróźb czynności nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych, ale zarówno Komenda Główna Policji, jak i Centralne Biuro Śledcze Policji przestrzegają, że w tym roku może dojść do podobnych incydentów.

CBŚP ocenia wiarygodność tych informacji jako „bardzo niską”. Konieczne jest jednak podjęcie działań, których celem będzie zapewnienie właściwego zabezpieczenia egzaminów oraz niedopuszczenie do niepotrzebnych ewakuacji zdających. Chodzi o ustalenie zasad współpracy z policją w razie otrzymania przez szkołę wiadomości o podłożeniu ładunku wybuchowego, a także odpowiednie sprawdzenie i oplombowanie pomieszczeń, żeby przyspieszyć czas ewentualnej reakcji na informacje o zagrożeniu atakiem.

Według Jacka Rudnika, zastępcy dyrektora SP nr 11 w Puławach, tych gróźb nie można bagatelizować.

- W pierwszy dzień pracy przedszkoli ponad dwieście placówek otrzymało e-maila, że jest podłożony ładunek. Nasze przedszkole, z którym jesteśmy połączeni, otrzymało te informacje już po raz czwarty. I mieliśmy już czwartą ewakuację. Na szczęście są to informacje nieprawdziwe, wprowadzane przez jakiegoś dowcipnisia – mówi dyrektor Rudnik.

Jest przekonany, że taką samą groźbę jak przedszkole szkoła otrzyma przed egzaminem ósmoklasisty, ale nie wierzy, żeby miały to być groźby realne. Odpowiednie działania trzeba będzie jednak podjąć.

- Oczywiście proceduralnie i organizacyjnie sobie z tym poradzimy. W ubiegłym roku już to robiliśmy - oklejaliśmy wszystkie drzwi i okna na parterze i je plombowaliśmy, a w trakcie egzaminu kręcili się policjanci. Teraz też będzie jakaś osoba, która przyjdzie do szkoły i omówi z nami sposób reagowania przy otrzymaniu komunikatu o podłożeniu ładunku wybuchowego – mówi dyrektor Rudnik.

Zgodnie z pismem Marcina Smolika do takich spotkań policjantów z dyrektorami szkół w całej Polsce ma dojść do 28 kwietnia. Jeśli nie – dyrektorzy szkół organizujących egzamin są zobowiązani zgłosić ten fakt do właściwych okręgowych komisji egzaminacyjnych, by te mogły interweniować w komendach wojewódzkich policji.

Zdaniem Jacka Rudnika oznacza to, że wprawdzie policja ocenia zagrożenie zamachami bombowymi w szkołach jako bardzo niskie, ale, jeśli szkoła otrzyma taką wiadomość, jej dyrektor będzie musiał poinformować służby, a wtedy egzamin zostanie przerwany lub nawet unieważniony.

Egzamin z przerwą

Ta decyzja zależy od dyrektora szkoły, bo to on podejmuje ostateczną decyzję. Decyzja zaś zależy od momentu, w którym informacja o podłożeniu materiału wybuchowego do niego wpłynie i oczywiście stopnia przygotowania szkoły do reagowania na takie incydenty.

- Jeśli takie maile przychodzą przed egzaminem, to wtedy dyrektor szkoły powiadamia policję i policjanci przyjeżdżają, przeglądają obiekt. Dzieci zaś czekają na rozpoczęcie egzaminu – wyjaśnia  Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Natomiast jeśliby informacja o podłożeniu bomby przyszła w trakcie egzaminu, to dyrektor szkoły powiadamia policję, policja sprawdza, czy wszystkie zabezpieczenia zostały zastosowane, czy plomby nie zostały naruszone, i jeśli zachodzi konieczność sprawdzenia sali, na której odbywa się egzamin, podejmuje decyzję o zawieszeniu egzaminu na 15 minut, podczas których policja sprawdza salę, po czym wznawia się egzamin.

- Dyrektor może też podjąć decyzję o ewakuacji młodzieży z sali egzaminacyjnej i wtedy trzeba się dostosować do konieczności wyższej, wówczas zgłasza to do nas. Jeżeli odbywa się to w ramach półgodzinnego zawieszenia egzaminu, to po konsultacji z OKE może wznowić egzamin lub podjąć decyzję o całkowitym przerwaniu egzaminu – wyjaśnia Robert Wanic.

Podkreśla jednocześnie, że przerywany jest tylko jeden egzamin, czyli ten, który trwał w momencie zdarzenia. I jeśli nie można go wznowić, to maturzyści bądź ósmoklasiści muszą go zdawać w dodatkowym terminie. Dlatego dyrektorzy zostali zobowiązani do podjęcia wcześniejszych działań, plombowanie drzwi, zamykanie okien i wyłączanie sal z użytkowania przed egzaminami, by zakres poszukiwań ewentualnego ładunku wybuchowego był maksymalnie mały.

Dorota Suchacz, dyrektor II LO w Gdańsku, spodziewa się, że odbędzie się to tak jak w ubiegłym roku, kiedy to policja zameldowała się dzień przed maturami.

- Przejdziemy się z policjantami przez szkołę, zabezpieczymy miejsca, które mogą budzić wątpliwości, szkoła zostanie sprawdzona, zamknięta, a drzwi do poszczególnych klas zostaną zaplombowane. Tak robimy co roku. Tym razem jednak zostaną wcześniej zdezynfekowane, żeby było wiadomo, że są gotowe do użytku – mówi.

Więcej patroli i sprawdzanie poczty

Według dyrektora OKE w Jaworznie ważne jest, by szkoła na wszelkie informacje o zagrożeniu atakiem terrorystycznym odpowiednio wcześnie reagowała. Dlatego dyrektorzy, którzy w dniu egzaminu są bardzo zajęci, powinni odpowiednio wcześnie i często sprawdzać pocztę mailową, bo te groźby zazwyczaj przychodzą pocztą elektroniczną i z dużym wyprzedzeniem.

- Wtedy można powiadomić policję i podjąć odpowiednie czynności sprawdzające oraz zabezpieczyć obiekt przed ponownym atakiem zanim rozpocznie się egzamin. Jeśli jednak dyrektor odkryje taką wiadomość w momencie, kiedy rozpoczyna się egzamin, to cała procedura zostanie powtórzona i dzieci czy młodzież nie będą mogły pisać egzaminu – wyjaśnia.

Jego zdaniem nie oznacza to, że 4 maja przed każdym liceum i technikum stanie radiowóz. Natomiast to, że patrole będą częstsze, jest pewne. Zapewnia też, że nic nie wskazuje na to, żeby w tym roku egzaminy miały być mniej bezpieczne niż przed rokiem. Bo w tym roku informacje o potencjalnym zagrożeniu do OKE jeszcze nie wpłynęły. Przyznaje jednak, że w roku ubiegłym były dziesiątki takich maili.  

- Były one przesyłane do szkół w różnym czasie i to niekoniecznie do tych, w których trwały akurat egzaminy. Najwięcej maili przychodziło dzień lub dwa przed egzaminem oraz w trakcie pierwszych dni matur i często były to maile pochodzące z tych samych źródeł. Czasami też trafiały one do szkół, w których egzaminy w ogóle się nie odbywały. Ale wszystkie takie sygnały muszą być sprawdzone, bo pobyt dzieci i młodzieży w szkole musi być bezpieczny.

Tu nie ma żartów

Na koniec warto zwrócić uwagę, że rozsyłanie czy przekazywanie fałszywych informacji o zagrożeniu  aktami terrorystycznymi jest przestępstwem i podlega karze więzienia. Zgodnie z art. 224a (fałszywy alarm) ustawy Kodeks karny, kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Rodzic 2021-04-28 09:26:10
    Do jan: na szczęście idzie już do dobrego i nikt nie będzie słuchał takich podjudzaczy jak Doradca metodyczny vel uwaga vel Depopulacja trwa 😎
  • jan 2021-04-28 08:36:03
    Do sklepów dzieci mogą chodzić , do kościoła/cerkwi/meczetu też mogą, do fryzjera też, wkrótce do galerii i restauracji też, i na siłkę wkrótce też . Jakimś cudem do szkoły im NIE WOLNO - ZABRONIONE. Takiej logiki to NIKT nie zrozumie, Chyba, że Pan "od Edukacji" w Rządzie, i czereda k...lakierów - "speców od edukacji " w jego otoczeniu  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!